Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

17 lutego w Polsce i we Włoszech jest obchodzony Światowy Dzień Kota. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wszystkie koty, zwłaszcza te wolno żyjące i bezdomne. Ta data to nie przypadek – zima to trudny czas dla dachowców.

Wszystkie koty są bez zwątpienia wyjątkowe i zasługują na własne święto. Egipcjanie uważali je za święte, a Europejczycy docenili ich umiejętność zabijania szkodników. Z okazji Dnia Kota dzielimy się wskazówkami wychowawczymi dla ich opiekunów, dostarczamy ciekawostek na ich temat i podpowiadamy, jak spędzić ten dzień!

Uzbrój się w cierpliwość

Czy można wychować koty? Ich właściciele odpowiedzieliby pewnie, że nie, ponieważ koty chodzą własnymi ścieżkami i mają swoje, nieodgadnione charaktery. Jednak jest to możliwe, ale wymaga cierpliwości i przestrzegania kilku zasad. Nie wolno krzyczeć na kota i go karać. Koci mózg nie rozumie ciągu przyczynowo-skutkowego pomiędzy psotą a karą. Lepiej nagradzać pożądane zachowania kota i je wzmacniać. Złe nawyki kota należy ignorować – wówczas zniechęci się do ich utrwalania. Możesz także odwrócić jego uwagę, proponując zabawę.

Koci świat

Jak najczęściej psocą koty? Chodzą po kuchennych blatach, atakują dłonie właściciela, zrzucają przedmioty z mebli oraz je niszczą.
Te przykłady nieakceptowalnych zachowań są w kocim świecie jak najbardziej uzasadnione i wynikają z kociej natury. Gdy kot siedzi na stole, zaspokaja potrzebę przebywania na wysokości
i monitorowania terytorium. Kot oznacza swoje terytorium, drapiąc meble. A atakowanie rąk i stóp wynika z potrzeby polowania.

Stół dla ludzi, drapak dla mruczka

Duży i porządny drapak postawiony w dogodnym miejscu sprawi, że kot straci zainteresowanie stołem i kuchennym blatem.
Co z drapaniem sofy? Zabezpiecz ją taśmą klejącą dwustronnie – prawie wszystkie koty nie lubią, gdy coś przykleja się im do łapek, więc będą unikać oklejonego mebla. Możesz także kupić specjalny drapak, który przyczepia się do kanapy. Jednocześnie sprawisz radość swojemu kotu i ochronisz swoje meble!

Jak przestać być obiektem ataku?

Jeśli kot atakuje twoje dłonie i stopy, zastanów się, czy go nie prowokujesz do tego. Wielu opiekunów bawi się w ten sposób ze swoimi kociakami, które uznają tę zabawę jako akceptowalną.
Jeśli kot się do niej przyzwyczaił, warto go tego oduczyć, ignorując konsekwentnie ataki. Jest przeważanie widoczne, gdy kot przymierza się do ataku – wtedy odwróć wzrok i odejdź.
Co możesz jeszcze zrobić? Naucz kota zabawy wędką, która zaspokaja instynkt łowiecki. Ten rodzaj aktywności zmęczy kota intelektualnie i fizycznie.

Czy wiesz, że…?

  • Kotki są zazwyczaj praworęczne, a koty – leworęczne.
  • Posiadanie kota może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca o jedną trzecią.
  • Napoleon, Juliusz Cezar i Karol XI bali się kotów.
  • Koty witają się, dotykając swoje nosy.
  • Koty mają dłuższą pamięć niż psy.
  • Koty chodzą jak wielbłądy i żyrafy. Najpierw poruszają obiema prawymi łapami, a następnie obiema lewymi.

Ciekawostka ekstra! Czy znasz pochodzenie powiedzenia „kupować kota w worku”. Istnieje kilka hipotez:

  1. Średniowieczni handlarze, którzy złapali kota, sprzedawali go na targu w worku, aby nie widział trasy do domu nowego właściciela. W innym razie mógłby sam odnaleźć drogę powrotną.
  2. Inna teoria wyklucza handel kotami w Polsce i sugeruje, że to powiedzenie wywodzi się z niemieckiej legendy o monecie, którą można było płacić nieskończenie wiele razy, a i tak wracała do właściciela. Jednak aby ją zdobyć, należy w odpowiednim czasie i miejscu oszukać diabła. Najpierw trzeba w najdłuższą noc w roku złapać kota, wsadzić go do worka, robiąc 99 supłów, a potem obejść z nim trzykrotnie kościół. Wówczas pojawi się diabeł, którego trzeba zapytać, czy chce kupić zająca. Jeśli się zgodzi, płaci magiczną monetą. W tym momencie trzeba uciekać, zanim diabeł otworzy worek i zrozumie, że został oszukany. Co więcej, w języku niemieckim funkcjonuje powiedzenie „kupić kota w worku” (die Katze im Sack kaufen). Zatem można przypuszczać,
    że stosowany przez nas zwrot jest zapożyczeniem z tego języka.

Jak obchodzić Światowy Dzień Kota?

To doskonała okazja, aby podarować swojemu kotu prezent.
Kup mu nową miseczkę, pyszną przekąskę, drapak lub zabawkę. Uważaj, lasery to zły pomysł, ponieważ są niezdrowe. Zamiast nich wybierz wędkę z piórkami. Warto wpłacić nawet drobną kwotę na rzecz fundacji, które pomagają bezdomnym kotom. Możesz także odwiedzić kocie schronisko i dostarczyć karmę. Pamiętaj, że to dzień niesienia pomocy potrzebującym kotom. Jeśli w twojej okolicy są bezdomne zwierzaki, wystaw miski z wodą i karmą.

Jak spędzić ten dzień z dzieckiem?

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o trudnym losie niektórych kotów i opowiedz o celu Dnia Kota. Naucz swoje dziecko, jak narysować kota i zaproponuj pokolorowanie obrazków z kocimi motywami. Sprawdźcie, ile znacie powiedzeń o kotach – w języku polskim jest ich naprawdę sporo. Idźcie razem do zoo, aby odwiedzić duże, nieoswojone kocury. A może porozmawiacie
o dzikich kotach na świecie? Czy twoje dziecko zna żbika?

Koty na wielkim ekranie

W Światowy Dzień Kota obejrzyj filmy z kocimi bohaterami.
Na pewno kojarzysz Kota-Dziwaka z Cheshire z Alicji w Krainie Czarów. Innym filmem, który możesz obejrzeć ze swoim dzieckiem jest Garfield. Kto przecież nie zna tego rudego kocura, który kocha lasagne? Zabierz swoje dziecko w sentymentalną podróż
i przedstaw mu kota Filemona. A jeśli chcesz poprawić sobie humor postaw na Poznaj moich rodziców. Niezapomniany kot Jinx dostarczy głównemu bohaterowi wielu emocji. A na koniec dnia może niegroźna dawka dreszczyku? Obejrzy horror Smęntarz dla zwierząt, jeśli się nie boisz!

Źródło: https://fajnyzwierzak.pl/, https://fajnepodroze.pl/, https://zwierzaki.pl/ciekawostki/dzien-kota/, https://wamiz.pl/