Myśl w stronę rozwoju – kilka lekcji po spotkaniu z Brianem Tracy

Myśl w stronę rozwoju – kilka lekcji po spotkaniu z Brianem Tracy

Myśl w stronę rozwoju – kilka lekcji po spotkaniu z Brianem Tracy

Najnowsza wiedza i technologia dają nam nowe możliwości i podpowiadają rozwiązania, o jakich nam się wcześniej nie śniło. Jednak korzysta z nich tylko niewielka część społeczeństwa — ludzie kreatywni i nastawieni na rozwój. Tylko oni wciąż na nowo adaptują się, uczą i zdobywają zawodowe oraz życiowe szczyty. A co z pozostałymi? Odpowiedź tkwi w sposobie myślenia. Oto kilka lekcji ze spotkań z Brianem Tracy podczas Brian Tracy Leadership&Business Academy, której Unum Życie TUiR S.A. jest partnerem.

Najnowsza wiedza i technologia dają nam nowe możliwości i podpowiadają rozwiązania, o jakich nam się wcześniej nie śniło. Jednak korzysta z nich tylko niewielka część społeczeństwa — ludzie kreatywni i nastawieni na rozwój. Tylko oni wciąż na nowo adaptują się, uczą i zdobywają zawodowe oraz życiowe szczyty.  A co z pozostałymi?

Odpowiedź tkwi w sposobie myślenia. Oto kilka lekcji ze spotkań z Brianem Tracy podczas Brian Tracy Leadership&Business Academy, której Unum Życie TUiR S.A. jest partnerem.

1. Konstruktywnie czy destruktywnie?

Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają wprowadzenie zmian w naszym życiu sprzyjających osiąganiu sukcesów. Pierwszym i podstawowym może być analiza myśli i zachowań, które są dla nas konstruktywne i przynoszą pożądane rezultaty – to właśnie te warto pielęgnować i częściej wdrażać. Dobrze jest je zanotować na kartce, a  drugiej strony wypisz natomiast rzeczy, które odciągają Cię od Twojego celu, zachowania, myśli i postawy, które oddalają Cię od zawodowego lub osobistego spełnienie. Te staraj się ograniczać, a najlepiej wyeliminować.

Trzy aspekty w podejmowaniu decyzji. Podejmowanie ważnych kroków i decyzji powinno uwzględniać następujące aspekty:

  • Tempo: czyli myślenie szybkie lub myślenie wolne – większość ludzie z reguły podejmując decyzje wykorzystuje myślenie szybkie. Pozwala ono na szybką reakcję, jednak również jest związane z popełnieniem większej ilości błędów. Powinieneś skupić się nad rozwojem myślenia wolnego. Najlepiej zadbać o czas na podjęcie ważnej decyzji, tak aby się z nią „przespać”.
  • Perspektywa: to myślenie długoterminowe lub krótkoterminowe – podejmując decyzje powinniśmy rozważyć ją w perspektywie zarówno chwili, jak i też konsekwencji swojej decyzji w  dalszej przyszłości.
  • Zasoby: to inaczej myślenie w oparciu o rzetelne informacje lub założenia. Generalnie występuje tutaj prosta zasada – im więcej informacji zdobędziesz, tym większe będą Twoje zasoby i tym lepszą decyzję podejmiesz.

2.Kwestie do przemyślenia

Pamiętaj, że istnieje kilka kwestii, które warto poddawać procesowi analizy i przemyślenia podczas całej drogi do celu, być może niektóre wnioski skłonią Cię do zmiany obranego kursu, czy wykorzystania nowych zasobów:

  • Przemyśl na nowo sytuację,  w której jesteś, tak jakbyś spotkał się z nią pierwszy raz. Jeśli przeżywasz frustracje spowodowaną doczesnym problemem zadaj sobie pytanie – co chcesz osiągnąć? Dokąd zmierzasz? Drugie pytanie to czy Twój sposób się sprawdza? Trzecie – czy mógłby istnieć lepszy sposób, aby osiągnąć Twoje cele? Pamiętaj, że zawsze istnieje inna droga.
  • Zastanów się, czego powinieneś robić mniej, czego więcej, co powinieneś przestać robić i czego powinieneś robić więcej. W kolejnym kroku powinieneś zacząć działać.
  • Zastanów się, czy gdybyś teraz zaczynał swój biznes, to czy są rzeczy które zrobiłbyś inaczej? Czy kogoś byś nie zatrudnił? Czy byś nie wydał na coś tyle pieniędzy?
  • Pamiętaj, ze bardzo ważna jest w tym aspekcie odwaga − musisz ją mieć, aby zmierzyć się z prawdą i dokonać rekonstrukcji myślenia.
  • Pomyśl, jakie rzeczy możesz oddelegować dalej, a co zlecić firmom zewnętrznym?
  • Pomyśl, jakie czynniki ograniczają to, jaki przychód uzyskujesz w biznesie?
  • Ostatnim etapem myślenia jest przejście na stronę fantazji– wyobraź sobie, że nie ma żadnych ograniczeń względem tego, co chcesz osiągnąć, jak byś postąpił?

Sukces składa się z dobrych nawyków praktykowanych codziennie, redefiniowanie czy weryfikowanie podstawowych założeń i szukania nowych sposobów na realizację celów.. Jednym ze sposobów na utrzymanie tempa działania i rozwoju jest stawianie sobie również coraz ambitniejszych celów i ich sukcesywne osiąganie. Postaraj się wdrożyć kilka lub wszystkie z tych nawyków, a jest duża szansa, że dostrzeż pozytywną zmianę w swoim życiu a później… nie zapomnij, by celebrować każdy swój sukces.