Jaki jest prawidłowy puls serca?

Jaki jest prawidłowy puls serca?

Jaki jest prawidłowy puls serca?

Choroby układu krążenia obok chorób nowotworowych są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce. Jednak wczesna diagnostyka oraz samoświadomość dotycząca niepokojących objawów mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom naczyniowym. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć, jaki powinien być prawidłowy puls serca oraz co powinno zwrócić naszą uwagę.

Czym jest puls?

Puls to liczba odczuwalnych uderzeń serca w ciągu jednej minuty. Prawidłowe tętno różni się w zależności od wieku oraz od tego,
co w danej chwili robimy.

Wyróżniamy:
• Tętno spoczynkowe – czyli liczbę uderzeń serca na minutę
w czasie odpoczynku, bez ruchu, przy zminimalizowanej aktywności ruchowej i emocjonalnej. Im niższe mamy tętno,
tym lepiej.
• Tętno wysiłkowe – pokazuje liczbę uderzeń serca na minutę podczas aktywności fizycznej. Jest to zupełnie normalne,
że po wysiłku może sięgać nawet do 180 uderzeń na minutę.

Normy pulsu

Prawidłowy puls powinien wynosić między 60 a 100 uderzeń na minutę. O częstoskurczu, czyli tachykardii, mówimy, gdy mamy ponad 100 uderzeń serca na minutę, a o bradykardii, czyli za niskim pulsie, gdy mamy mniej niż 60 uderzeń serca na minutę. Należy jednak podkreślić, że podane normy dotyczą pulsu w stanie spoczynku. Kiedy jesteśmy aktywni, nasze serce bije szybciej po to, by dostarczyć więcej tlenu do pracujących mięśni, a tym samym puls wzrasta (i jest to jak najbardziej normalne).

Puls może też różnić się w zależności od wieku:
• U niemowląt normą jest 130 uderzeń na minutę,
• U dzieci – 100 uderzeń na minutę,
• U młodzieży – 85 uderzeń na minutę,
• U dorosłych – 70 uderzeń na minutę,
• A u osób starszych – około 60 uderzeń na minutę.

Jak zmierzyć puls spoczynkowy?

Puls spoczynkowy najlepiej mierzyć zegarkiem, pulsometrem, aparatem do mierzenia ciśnienia tętniczego wraz z pulsem, opaską sportową na nadgarstek lub też nadajnikiem zakładanym na klatkę piersiową. Co ciekawe, by prawidłowo ustalić puls spoczynkowy, należy ustalić średnią liczbę uderzeń serca na minutę w ciągu całej doby!

Jeśli nie mamy żadnego z tych urządzeń, możemy zmierzyć sobie puls np. na nadgarstku, mierząc liczbę uderzeń serca w ciągu
30 sekund. Ta metoda jest jednak mniej dokładna, bo ma wiele ograniczeń – pomiar musi być wykonany u osoby zdrowej,
na siedząco lub leżąco oraz nie może być poprzedzony żadnym wysiłkiem ani stresem.

Wysoki puls – przyczyny

Na podwyższony puls bardzo często wpływają stres, emocje oraz wysiłek fizyczny, ale też spożycie kawy, alkoholu oraz zielonej herbaty – i jest to naturalna i prawidłowa reakcja organizmu. Wysoki puls może mieć również podłoże patologiczne, wynikające np. z wad serca, niewydolności serca lub krążenia, nadczynności tarczycy, hipoglikemii, z powodu anemii, infekcji, gorączki, utraty krwi lub z odwodnienia. Ważne jest ustalenie przyczyny zbyt wysokiego pulsu.

Jak obniżyć tętno?

Zbyt wysoki puls można obniżyć za pomocą leków regulujących pracę serca. O tym jednak decyduje lekarz po konsultacji medycznej, w tym po weryfikacji wyników badań. Zanim jednak sięgniemy po tabletki, warto spróbować obniżyć puls „domowymi” sposobami:
• stosuj techniki relaksacyjne służące redukcji stresu,
• redukuj nadmierną masę ciała,
• włącz umiarkowaną aktywność fizyczną,
• unikaj używek,
• zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych poprzez profilaktykę i właściwe leczenie na wypadek pojawienia się nieprawidłowości.

Niski puls – przyczyny

Niski puls (poniżej 60 uderzeń na minutę) bardzo często pojawia się u sportowców. Może też być wynikiem działania przyjmowanych leków lub zaburzeń metabolicznych, a także z powodu niedoczynności tarczycy, chorób serca, zespołu chorego węzła zatokowego czy też z powodu chorób układu nerwowego.

Jak podwyższyć tętno?

Utrzymujące się niskie tętno jest wskazaniem do konsultacji kardiologicznej. Aby jednak łagodnie i chwilowo podwyższyć swój puls, można napić się kawy lub mocnej herbaty, zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady lub też poćwiczyć i to najlepiej na świeżym powietrzu!

Profilaktyka chorób sercowo–naczyniowych

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych powinna być podstawowym elementem zachowania zdrowia każdego z nas. Choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu czy miażdżyca, stanowią dzisiaj poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrej kondycji. Z roku na rok liczba chorych wzrasta. W 2021 roku choroby sercowo-naczyniowe były przyczyną aż 35% zgonów w Polsce!
Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka i działania, które pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, a w razie zachorowania – pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
Co możemy zrobić? Przede wszystkim należy starać się prowadzić zdrowy styl życia, dbać o higienę snu, o zdrową i zbilansowaną dietę, o regularną aktywność fizyczną, regularnie się badać, unikać palenia papierosów, picia alkoholu oraz nauczyć się redukować stres. Profilaktyka ma za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby lub uniknąć ewentualnych jej powikłań.
Nie chroni jednak przed samą chorobą. Dlatego prewencyjnie,
dla własnego spokoju, warto rozważyć zakup ubezpieczenia na wypadek chorób układu krążenia. Dzięki posiadaniu takiej polisy,
w momencie zachorowania, możemy zapewnić sobie środki na leczenie oraz powrót do zdrowia. Świadczenie z ubezpieczenia to nawet 500 000 zł, które można wykorzystać na dowolny cel, w tym na walkę z chorobą. W ramach umowy otrzymujemy dodatkowy pakiet usług, w zakresie którego znajduje się m.in. organizacja
i pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego lub jego zakup, świadczenia medyczne, assistance, świadczenia sanatoryjne, a także teleopieka kardiologiczna.
Ochrona obowiązuje na całym świecie przez 24 godziny na dobę. Taka polisa daje nam spokój i pewność, że w razie potrzeby dostaniemy właściwe wsparcie.