Cyfrowe wiosenne porządki

Cyfrowe wiosenne porządki

Cyfrowe wiosenne porządki

Jeśli czasem masz tak, że ikony na pulpicie Twojego komputera przestają się mieścić, to znak, że czas najwyższy zabrać się za wiosenne porządki na swoim komputerze.

Podobnie jak w domu, z komputerów i innych urządzeń należy usunąć nieporządek z poprzedniego sezonu (lub poprzednich lat). Niektórym z nas może zająć trochę czasu, aby przemyśleć i zastanowić się nad rzeczami, z którymi muszą się rozstać.

Oto krótka lista cennych wskazówek, które pomogą stworzyć cyfrowy ład:

  • Zrób porządek w swojej poczcie e-mail

Wielu dostawców poczty e-mail ma ograniczenia dotyczące rozmiarów skrzynek pocztowych, a ze względów bezpieczeństwa zawsze rozsądnie jest ograniczyć to, co jest dostępne za pośrednictwem konta e-mail. Tak na marginesie, ile e-maili jest w Twojej skrzynce odbiorczej – czy są jakieś, które możesz umieścić w folderach, zarchiwizować lub usunąć? Zwróć szczególną uwagę na wszystkie poufne dokumenty, takie jak te z datą urodzin, numerem PESEL lub numerem dowodu osobistego.

  • Bezpieczne media społecznościowe

Wiosenne porządki to dobry moment, aby zrobić przegląd serwisów społecznościowych, w których mamy konta. Jeżeli nie korzystasz już z jakiejś usługi bądź portalu, najlepiej usuń swoje konto. Warto też poświęcić kilka minut na weryfikacje ustawień zabezpieczeń, listy znajomych i kontaktów oraz opublikowanych postów, aby upewnić się, ze nadal czujesz się z nimi komfortowo. Przejrzyj swoje ustawienia prywatności i bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych i innych witrynach, z których korzystasz.

  • Ochrona kont w sieci

Kolejna sprawa, o której należy pamiętać to zapewnienie odpowiedniej ochrony kont z których korzystamy w sieci. Zadbaj o odpowiednie hasła do swoich kont (e-mail, bankowość elektroniczna, sklepy internetowe, portale medyczne, itp.). Niebezpieczne jest używanie jednego hasła dla wielu kont. Jeśli to robisz, to dobry moment, by zmienić hasła i je zróżnicować. Często użytkownicy mają problem z zapamiętaniem wszystkich unikalnych haseł. Pomocne okazują się aplikacje do zarządzania hasłami, np. OnePassword.

  • Programy i aplikacje

Najlepiej pozbądź się wszystkich programów i aplikacji, z których już nie korzystasz. Wiele aplikacji zajmuje cenne miejsce w pamięci urządzenia. Usuń wszystkie niepotrzebne, zapomniane, stare aplikacje i gry, które pobrałeś, ale jeszcze nie wypróbowałeś.

Niektóre z nich mogą być źródłem luki w zakresie bezpieczeństwa urządzenia oraz mogą powodować spowolnienie jego działania. Pamiętaj też, aby aktywnie zarządzać swoimi usługami lokalizacyjnymi, Bluetooth, mikrofonem i kamerą upewniając się, że aplikacje używają ich odpowiednio.

  • Dane na urządzeniach z których korzystasz

Smartfony, tablety, laptopy i komputery znacznie ułatwiają nam życie. Możesz jednak jeszcze przyspieszyć działanie swoich urządzeń i zabezpieczyć dane osobowe, wykonując kilka prostych czynności, aby oczyścić przestrzeń cyfrową:

  • usuń nieużywane aplikacje i wyczyść wszystkie pobrane pliki, których już nie używasz (filmy, pliki muzyczne, dokumenty tekstowe, pliki Excel i wiele innych);
  • upewnij się, że do zalogowania się urządzenie wymaga hasła, kodu PIN lub odcisku palca;
  • sprawdź, czy nie ma starych plików, które można zarchiwizować lub usunąć;
  • upewnij się czy masz zainstalowany program antywirusowy;
  • wyczyść swój komputer i usuń pliki, które są duplikatami lub stały się bezużyteczne. Przejrzyj filmy i usuń obejrzane lub niepotrzebne pliki. Zarchiwizuj ważne pliki.

  • Backup najważniejszych danych

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby mieć pełną kopię zapasową ważnych plików. Używając komputera czy smartfona prędzej czy później możemy znaleźć się w sytuacji, w której narazimy się na utratę zgromadzonych na urządzeniach plików, dokumentów czy zdjęć. W takich wypadkach zapasowa kopia danych jest bezcenna.

Jedną z uniwersalnych reguł dotyczących kopii zapasowych jest tzw. reguła 3-2-1. Oznacza, że należy:

  • mieć co najmniej 3 egzemplarze kopii danych,
  • przechowywać je w 2 różnych urządzeniach i technologiach (chmura, pendrive, zewnętrzny dysk twardy)
  • przechowywać 1 kopię w innym miejscu (w przypadku wystąpienia takich zagrożeń jak powódź, pożar czy włamanie, nie wszystkie backupy zostaną utracone).

A co potem? Na koniec pozostaje trzymać się nowo ustalonych zasad i pamiętać, że jeśli chodzi o urządzenia to więcej nie znaczy lepiej.