W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak dbać o kulturę fizyczną

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak dbać o kulturę fizyczną

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak dbać o kulturę fizyczną

Stare, polskie przysłowie mówi: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Inne powiedzenia twierdzą też, że sport to zdrowie, a kto zdrowia nie szanuje, ten na starość żałuje. Jak wiadomo przysłowia są mądrością narodu, więc powinniśmy wziąć sobie do serca zawarte w nich rady i dbać o kulturę fizyczną w każdym wieku i nie rezygnować z aktywności fizycznej. Również wtedy, gdy wymówką może być praca, zabieganie i brak czasu.

Aktywność czyli co?

Światowa Organizacja Zdrowia terminem „aktywność fizyczna” określa uporządkowaną i powtarzalną czynność, która ma na celu poprawę lub utrzymanie jednego lub więcej liczby składników sprawności fizycznej[1]. Ćwiczenia fizyczne są jedynie jedną z podkategorii aktywności, zaliczają się do niej bowiem także wszelkie formy zajęć rekreacyjnych, wykonywane prace domowe, a nawet podróżowanie, czy niektóre formy zabawy. Możliwości mamy zatem wiele – potrzeba tylko naszych chęci. Pytanie brzmi zatem: ile czasu powinniśmy poświęcać na ruch i jakie korzyści nam to daje.

Czy i jak ćwiczymy

Według badań WHO[2] na świecie jedna na cztery osoby jest nieaktywna fizycznie, a 80% nastolatków nie jest aktywna na wystarczającym poziomie.

Dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat powinny ćwiczyć minimum 60 minut dziennie, a dodatkowo 3 razy w tygodniu powinny być włączone do ich aktywnośći zajęcia wzmacniające mięsnie i kości.

Dorośli w wieku 18-64 lata powinny ćwiczyć 150 minut z umiarkowaną intensywnością lub 75 minut z intensywnością wysoką. Co najmniej 2 razy w tygodniu powinni poświęcic swój czas na wzmocnienie głównych grup mięśniowych.

Dorośli w wieku 65 lat i więcej powinni ćwiczyć 150 minut z umiarkowaną intensywnościa lub 75 minut z wysoką. Dwa razy w tygodniu wzmacniać główne grupy mięśniowe. Osoby o słabej mobilności powinny być aktywne w celu zwiększenia równowagi i zapobieganiu upadkom.

Polacy w statystykach wypadają bardzo dobrze[3]: aż 83,8% dorosłych w wieku 15-69 lat jest aktywnych fizycznie, zgodnie z zaleceniami WHO. 150 minut sportu tygodniowo to w gruncie rzeczy niedużo – zaledwie niecałe 22 minuty dziennie, które pomagają utrzymać nasze ciało w formie i zachować zdrowie. I nie musimy nawet wylewać z siebie siódmych potów na siłowni – wystarczy spacer, jazda na rowerze czy zabawa w chowanego z dziećmi. Co więcej ruszając się regularnie poprawiamy naszą kondycję i każda kolejna czynność fizyczna będzie przychodziła nam łatwiej i będziemy w stanie zwiększać naszą dzienną aktywność.

Aktywność fizyczna a praca na etacie

A jak możemy dbać o sprawność fizyczną, jeżeli spędzamy w pracy większą część dnia, na dodatek w niezbyt zdrowej pozycji, wpatrując się w ekran monitora? Dobrym przykładem mogą być ludzie sukcesu, którzy łączą aktywność zawodową z aktywnością fizyczną i zawsze znajdują czas na chwilę ćwiczeń, sprawując jednocześnie najważniejsze stanowiska kierownicze w dobrze znanych światowych firmach[4].

Anna Wintour – Editor in Chief w Vogue US – szefowa amerykańskiego wydania biblii mody wstaje codziennie o 6 rano i zaczyna dzień od godzinnej sesji gry w tenisa, co pozwala jej trzymać dyscyplinę oraz dodaje energii na cały pracowity dzień.

Oprah Winfrey – założycielka Oprah Winfrey Network & Harpo Productions – znana na cały świat prowadząca słynnego talk-show lubi ćwiczenia cardio i medytacje, które pomagają jej odzyskać równowagę i naładować ją energią. Oprah ćwiczy średnio sześć razy w tygodniu, a dwa razy dziennie medytuje w ciszy przez 20 minut.

Mark Zuckerberg – współzałożyciel platformy Facebook – twórca najsłynniejszego serwisu społecznościowego jest bardzo aktywny: ćwiczy minimum pięć razy w tygodniu pod okiem osobistego trenera. Słynnie także z angażowania swoich podwładnych do wspólnych treningów oraz chodzenia w czasie ważnych rozmów biznesowych, co podobno pomaga mu w skupieniu i kreatywności.

Elon Musk – właściciel Tesli oraz współzałożyciel serwisu PayPal – pochodzący z RPA milioner utrzymuje formę pływając i grając w tenisa. Oprócz tego regularnie ćwiczy w domu, który jest wyposażony, jak dobry klub fitness.

Kinga Rusin – dziennikarka – gwiazda telewizji śniadaniowej jest zapaloną amazonką i miłośniczką białego szaleństwa – w zależności od pory roku udaje się w góry na narty lub też do zaprzyjaźnionej stadniny by jeździć konno.

Piotr Adamczyk – aktor – filmowy Jan Paweł II jest znany jako fan triathlonów, w których startuje zarówno na terenie Polski, jak i za granicą.


[1]https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity.

[2]Ibidem.

[3]Kantar Public, Ministerstwo Sportu i Rekreacji, Poziom aktywności fizycznej Polaków 2018, listopad 2018, https://msit.gov.pl/pl/sport/badania-i-analizy/aktywnosc-fizyczna-spol/575,Aktywnosc-fizyczna-spoleczenstwa.html.

[4]https://www.msn.com/en-us/health/cardio/fitness-habits-of-top-entrepreneurs-leaders-and-ceos/ss-BBhkixW#image=2.