Sposoby na zespołową integrację latem

Sposoby na zespołową integrację latem

Sposoby na zespołową integrację latem

Lato w pełni! Słoneczne, leniwe, rozpraszające, wypełnione urlopami i „luźnymi piątkami” kuszącymi pracowników na każdym kroku…

Innymi słowy? Gotowy przepis na uwagę skierowaną poza pracę, a Twoim zadaniem jest utrzymanie zaangażowania pracowników. To nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Utrzymanie poziomu zaangażowania w miesiącach letnich zależy od dobrej równowagi, która łączy zabawę, swobodę, ale i skupienie. Jeśli pracownicy mają okazję do regularnych, dyskretnych uroczystości letnich, które koncentrują się na osiągnięciach i dobrym samopoczuciu, będą bardziej produktywni przez resztę czasu.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych inspiracji na letni team-building  w miejscu pracy.

Postaw na zabawę

Wiele osób myśli, że „zabawa” to coś, co zarezerwowane jest tylko dla przerw, urlopów, weekendów i dzieciństwa. Czysta, beztroska radość to jednak ważny element relacji międzyludzkich ‒ quizy, kalambury, gry, zgadywanki — wszystko, aby wypuścić parę i lepiej się poznać. Szukasz oryginalnych inspiracji na zabawę w zeapole?

  • Wróżka

Każdy z uczestników spisuje swoja krótką charakterystykę na kartce (podejście do biznesu, temperament, ulubiona potrawa, itd.). Po wymieszaniu kartek każdy dostaje czyjąś charakterystykę, a następnie próbuje zgadnąć jej właściciela.

  • Zgadnij tytuł filmu

Jedna osoba wychodzi, pozostałe uzgadniają tytuł filmu oraz przydzielają sobie słowa z tego tytułu. Zadaniem osoby po powrocie jest odgadnięcie tytułu filmu, poprzez zadawanie pytań wielu osobom. Pytane osoby odpowiadają w ten sposób, aby „ich” słowo znalazło się w odpowiedzi. Przykład: tytuł filmu „Kronika wypadków miłosnych”. Pytanie – gdzie mieszkasz? Odpowiedź – tam gdzie wydarza się wiele wypadków, itd. aż do odgadnięcia.

  • Mój ulubiony przedmiot

To zabawa dobra nawet na spotkanie w wersji on-line. Wcześniej prosimy uczestników, aby przynieśli ze sobą przedmiot (zabawkę, narzędzie, obrazek, itd.), który najbardziej odzwierciedla ich osobowość. Podczas spotkania uczestnicy kolejno pokazują przedmioty opowiadając o nich.

Niech żyje swoboda

Swoboda — pracownicy doceniają elastyczność harmonogramu, gdy jest to możliwe w okresie letnim. Tolerancyjność w zakresie godzenia czasu pracy, która pomaga łączyć życie zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, takimi jak podrzucanie dzieci na obóz lub po prostu wcześniejsze wyjście na wieczorne zawody sportowe, to zaleta bezcenna dla pracowników.

Fitness dla ciała i ducha

Dlaczego sport? Wyliczyć można wiele argumentów. Na pewno duże znaczenie ma fakt, że sport pomaga dbać o organizm, kondycję, a to skutkuje lepszym zdrowiem pracowników. Odstresowuje, pozwala się rozluźnić, poprawia wydolność organizmu. Sport naprawdę pozwala zintegrować pracowników niejednokrotnie dużo lepiej niż wspólne wyjazdy. Aktywność fizyczna to rywalizacja, ale też współpraca, rozwijanie cech takich jak dążenie do wspólnego celu, komunikacja, umiejętność współpracy, ale też chęć wygrywania i osiągania sukcesów.

Możesz zaproponować zajęcia jogi przed pracą na trawniku firmowym lub jeśli pada deszcz –  w sali szkoleniowej, albo pójść po pracy pograć razem w piłkę. Możecie też zrobić wewnątrzoddziałową rywalizację na jak największą liczbę przejechanych km na rowerze.

Jeśli chcecie zrobić cos wspólnie większą grupą, dobrym pomysłem jest udział w zawodach sportowych. Wspólna obecność na takim wydarzeniu, nierzadko o charakterze charytatywnym, mocno motywuje na długi czas i integruje pracowników działających razem. Zawodnicy biorą w nich udział tym chętniej, że dzięki temu mogą uczynić czyjś świat lepszym. A skoro mowa o pomaganiu…

Pomagając innym, pomagamy sobie

Wolontariat pracowniczy to świetne połączenie dwóch celów: tego szlachetnego z integracją zespołu. Programy tych działań są bezcennym wsparciem w lokalnych społecznościach. Dodatkowo dają pracownikom poczucie, że praca którą wykonują, nie tylko przyczynia się do ogólnego sukcesu firmy, ale także pomaga społecznie. To poczucie celu może prowadzić do zwiększenia poczucia satysfakcji, spełnienia i sprawczości.

Od czego zacząć chcąc wdrożyć program wolontariatu pracowniczego w swojej firmie? Nie od dzisiaj wiadomo, że przykład idzie z góry, dlatego warto pokazać pracownikom, że zarząd wspiera projekt nie tylko na papierze, ale bierze udział w aktywnościach wolontariackich.

Następnym krokiem będzie rozpoznanie potrzeb przyszłych wolontariuszy. Nie muszą to być zainteresowania związane z pracą. Jeśli mówimy o wsparciu nie możemy zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy: proponujmy wolontariuszom działania dostosowane do ich umiejętności, nie wrzucajmy ich na głęboką wodę. Na początek świetny wyborem może okazać się:

  • wspólny bieg charytatywny,
  • udział w zbiórce żywności czy
  • rewitalizacja ogródka w lokalnym Domu Pomocy Społecznej.

Trening uważności

Niektórzy pracodawcy oferują pracownikom warsztaty relaksu lub medytacji, aby pomóc im w miejscu pracy skupić się i lepiej skoncentrować. Zajmowanie się pracą powinno być przyjemne i satysfakcjonujące, jednak jednym z najlepszych sposobów pomagania pracownikom w doświadczaniu tego jest komunikowanie, jak znacząca jest ich praca. Komu pomagają? Jak poprawiają życie innych? Każda praca ma cel, a im lepiej jest widoczny tym większą daje motywację i satysfakcję!