Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Jeszcze do niedawna podróże po Polsce były mniej popularne niż te zagraniczne. Ciekawi świata, poznawania nowych miejsc, lokalnych kuchni, spragnieni niekończących się godzin słońca uciekaliśmy w bliższe lub dalsze zakątki świata, by spędzić tam wymarzony weekend lub dłuższy urlop.

Dziś świat wygląda zupełnie inaczej i dziś najbezpieczniejsze okazują się lokalne podróże. Wykorzystajmy ten czas i odkryjmy Polskę na nowo. Ma ona do zaoferowania wiele niezwykłych, jeszcze mało popularnych miejsc. Oto nasze propozycje, na wyjazdy, które spodobają się nie tylko dorosłym, ale też dzieciom:

  • Krzywy Las pod Gryfinem – najbardziej znana na świecie atrakcja przyrodnicza Pomorza Zachodniego. To powierzchniowy pomnik przyrody, który skupia na swoim obszarze ponad 50 nietypowo uformowanych sosen. Tuż nad ziemią pień drzewa zamiast rosnąć pionowo, skręca się pod kątem 90 stopni i wygina szerokim łukiem ku górze. Widok, jaki tworzą drzewa jest niesamowity. Na temat powstania lasu niewiele wiadomo. Jest wiele hipotez, teorii, zagadek odnoszących się do jego powstania … ale najlepiej poznać je, stojąc w samym środku lasu.

Atrakcje w okolicy:

Dolina Miłości (gmina Chojna, na trasie między Szczecinem a Cedynią) – zabytkowy park krajobrazowo-naturalistyczny o powierzchni ok. 80 ha, położony na wzgórzach nazywanych dawniej „Wzgórzami Zatońskimi”, o zboczach stromo opadających w kierunku Odry, poprzecinanych głębokimi jarami i łagodnymi dolinami. Ozdobą parku są stawy z posagami Adama i Ewy, wysoko położone punkty widokowe oraz niespotykana roślinność.


  • Ruchome Wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego między morzem a jeziorem Łebsko. Możemy poczuć się tu jak na Saharze! Jest to największy w Europie pas ruchomych wydm, które podczas wiatru przemieszczają się i osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Ponieważ cały teren Parku Narodowego jest objęty ścisłą ochroną, należy wędrować tylko oznakowanymi ścieżkami. Na szczęście jest ponad 150 km szlaków, więc tras do poznawania nie zabraknie. Dodatkową atrakcją są pozostałości poligonu niemieckiego (ok. 3 km od Rąbki na trasie do wydm), gdzie znajduje się wystawa militarna oraz wydma Czołpino wraz z latarnią i obie warto zdobyć.

Atrakcje w okolicy:

Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach, gdzie co roku majówkę rozpoczyna tu impreza „Czarne Wesele” przybliżająca dawną tradycję kopania torfu przez Słowińców zamieszkujących niegdyś te tereny. W tych dniach chaty pełne są gwaru, można zobaczyć jak niegdyś strugani klumpy, czyli buty dla konia oraz jak robiło się pranie na tarze.

Rowokół – na świętej górze Słowińców znajduje się wieża widokowa, do której prowadzi ścieżka przyrodnicza.

Łeba, w której nie brakuje atrakcji i można np. wyruszyć w rejs po jeziorze Łebsko. Gdy podróżujemy z dziećmi warto odwiedzić Dom do Góry Nogami, Western City, Park Dinozaurów, Labirynt 3D oraz pobliski Sarbsk Sea Park (czeka nas tu spacer suchą stopą poprzez morza i spotkanie z jego niezwykłymi mieszkańcami).


  • Toruń – jedno z najstarszych miast na Pomorzu i w całej Polsce (prawa miejskie uzyskał w 1232 roku). Średniowieczny Zespół Miejski Torunia należy do największych i najcenniejszych obszarów zabytkowych w Polsce i jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Niewątpliwie Toruń kojarzy nam się także z Mikołajem Kopernikiem (dlatego warto odwiedzić Dom Kopernika oraz toruńskie Planetarium) oraz z piernikami (tu warto odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, gdzie w XVI-wiecznej piekarni zapewne zostaniemy na dłużej, bo zwiedzanie tego miejsca polega na wysłuchaniu opowieści o dawnych tradycjach i zrobieniu własnoręcznie piernika). Zwiedzanie Torunia, kojarzonego także z Krzyżakami warto poznać w asyście przewodnika ubranego w stylowy strój krzyżacki. Mało tego! W krzyżackie peleryny ubrani są też dorośli i dzieci, co jest nie lada atrakcją zwłaszcza dla małych rycerzy lub dzielnych księżniczek. Spacer po Toruniu, poznawanie historii i liczne atrakcje (np. pasowanie na rycerza) stają się jeszcze bardziej ekscytujące.

Atrakcje w okolicy:

Piernikowa Aleja Gwiazd – Rynek Staromiejski, przed Dworem Artusa

Twierdza Toruń Fort IV – obronna budowla powstała pod koniec XIX wieku to miejsce, które można zwiedzać nocą z pochodniami lub spotkać stacjonujące tu duchy.

Teatr Baj Pomorski, który mieści się w szafie.

Dom Legend Toruńskich, gdzie o pełnych godzinach odgrywane są toruńskie legendy


  • Osadnik Gajówka i Turkusowe Jezioro – tutaj poczujemy się jakbyśmy byli na Karaibach lub też Malediwach. Z jedną małą różnicą… w tym pięknym turkusowym jeziorze nie wolno się kąpać m.in. ze względu na silnie zasadowy odczyn wody. Warto jednak zobaczyć ten niesamowity zbiornik opadowy nieczynnej już Elektrowni Adamów. Jezioro o powierzchni około 100 ha przyciąga tych, którzy tęsknią za szmaragdowymi wodami i pięknymi widokami. Miejsce polecane szczególnie tym, którzy chcą odpocząć. Osadnik Gajówka znajduje się w województwie wielkopolskim, niedaleko Turka i Uniejowa, w których również warto się zatrzymać.

  • Wilczy Szaniec i Mamerki – kierunek dla miłośników historii, choć nie tylko. Potężny kompleks budynków Wilczego Szańca w Gierłoży powinien każdy zobaczyć. Ta mazurska siedziba Hitlera była doskonale zabezpieczona i pozostawała ukryta do końca II wojny światowej. Dziś można obejrzeć głównie ruiny największych żelbetowych bunkrów (pozostałe zostały wysadzone przez Niemców, gdy ci wycofywali się z mazurskich terenów). Warto zabrać ze sobą latarkę i wygodne buty, by dotrzeć także w trudniej dostępne miejsca i poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. Z kolei położone 20 km na północny wschód od Wilczego Szańca Mamerki były największym centrum dowodzenia hitlerowskich wojsk lądowych na Mazurach. Kompleks był jednocześnie samowystarczalnym miastem. Na jego terenie znajdowało się także ok. 30 bunkrów podobnych do tych z Gierłoży. Większość zachowała się w dobrym stanie, ponieważ z niewiadomych przyczyn Niemcy nie wysadzili kompleksu. Dzieciom warto tu pokazać przede wszystkim bunkier podobny do tego, w którym mieszkał w czasie wojny Adolf Hitler.

Atrakcje w okolicy:

Kętrzyn, gdzie znajdziemy m.in. zamek krzyżacki oraz kościół obronny św. Jerzego.

Giżycko – atrakcja miasta jest most obrotowy oraz Twierdza Boyen.

Węgorzewo – zamek krzyżacki (obecnie hotel) i Muzeum Kultury Ludowej.


  • Waniewo – Śliwno –  jedną z największych przyrodniczych atrakcji Podlasia jest dolina środkowej Narwi. Rzeka rozlewa się tu plątaniną kanałów, meandruje, tworzy starorzecza, a wszystko to między niezmierzonymi bagniskami, trzcinami i oczkami czystej wody. Widziana z lotu ptaka, wygląda niczym Amazonia, i to porównanie jest jak najbardziej uzasadnione. Oprócz wspaniałych widoków czekają na nas małe wyzwania – pokonywanie odnóg rzeki samoobsługowymi promami. W Waniewie i w połowie drogi do Śliwna zbudowano wieże obserwacyjne pozwalające na podglądanie ptaków i podziwianie krajobrazów. Latem trasę można przejechać rowerem.

Atrakcje w okolicy:

Białystok i Białostockie Muzeum Wsi przy szosie na Augustów, gdzie w jednej z chat prezentowana jest kolekcja dawnych zabawek.

– Na północ od Białegostoku jest Szlak Rękodzieła Ludowego – warto wyruszyć na spotkanie z dawnymi tradycjami do Czarnej Wsi Kościelnej (kowal, garncarze), Zamczyska (drewniane łyżki), Sokółki (pracownia rzeźbiarska) i Janowa (tkactwo).


  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – to największa budowla pałacowa w Europie przez powstaniem francuskiego Wersalu. Do dziś zachowało się aż 90 procent oryginalnych murów oraz 10 procent sklepień. Warownię, którą stanowiły zespoły pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji wybudowano z miejscowego kamienia na planie regularnego pięcioboku. Historia zamku wciąż nie została do końca poznana, co jest powodem narastania wokół niego legend. Sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. W podziemiach wieży zaś, do dziś znajduje się źródełko dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka, mającą wyjątkowe własności smakowe, a nawet lecznicze. W sezonie, w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacja dawnej muzyki, tańców, z konkursami i zabawami dla całej rodziny.

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – pod miastem Tarnowskie Góry naliczono aż 150 km podziemnych korytarzy! Udostępniona do zwiedzania trasa turystyczna liczy 1700 m i pozwala zobaczyć najciekawsze fragmenty kopalni. Po drodze trzeba czasem iść zgiętym w pół, dlatego jedna z komór, z wysokością jedynie 60 cm nazwana została Komorą Niską. Jedną z atrakcji jest spływ łódkami do szybu Szczęść Boże. Łodzią można tez przepłynąć Sztolnię Czarnego Pstrąga – najdłuższy podziemny spływ w Polsce, liczący 600 metrów. Wrażenia niesamowite.

Atrakcje w okolicy:

Gliwice – świetna Palmiarnia, w której nawet w zimie można poczuć się jak w tropikach oraz Radiostacja Gliwice, czyli najwyższa w Europie drewniana wieża, gdzie mieści się muzeum.

Górnośląska Kolejka Wąskotorowa – obecnie najstarsza na świecie. Nieprzerwanie czynna, kursuje regularnie na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie.

Katowice – Muzeum Najmniejszych Książek Świata.


  • Szczeliniec Wielki i Błędne Skały – Góry Stołowe są absolutnie wyjątkowe nie tylko w skali Polski, lecz także na świecie. Swoją budową przypominają gigantyczne stoły lub klocki olbrzyma, który znudzony zabawą, rozsypał je i poszedł szukać innej rozrywki. Przez wieki uważano je za dzikie i pełne niebezpieczeństw. Pierwszą trasę wytyczono w 1771 roku. Spacer po Górach Stołowych jest bardzo widowiskowy – nieustannie towarzyszą nam przepaście i szczeliny. Najwyższym punktem jest gigantyczny Fotel Pradziada. Błędne Skały to istny labirynt, gdzie co krok spotykamy interesujące formy skalne tworzące fantazyjne grzyby i baszty. To przepiękny i niepowtarzalny zakątek, który trzeba odwiedzić będąc w tej części Sudetów.

Atrakcje w okolicy:

W Pstrążnej znajduje się ciekawy skansen, gdzie latem w każdą sobotę wypiekany jest tradycyjny chleb na zakwasie (degustacja o godz. 15.00).

Kopalnia Węgla – podziemna trasa turystyczna w Nowej Rudzie to przygoda z odkrywaniem górniczych tajemnic i prehistorii, a także podziemna kolejka.

– warto także zobaczyć szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę. We Włodarzu czeka zaś trasa turystyczna z rejsem łódkami pod ziemią i ekspozycją pojazdów militarnych na powierzchni.


  • Przemyśl – kilka lat temu, w 2013 roku Przemyśl został laureatem europejskiego konkursu EDEN na najlepszy cel podróży dla całych rodzin. W Przemyślu nie sposób się nudzić, a liczba miejsc wartych odwiedzenia zdecydowanie przekracza ramy weekendu. Spacerując po Rynku, przy pomniku Szwejka można spotkać Szwejków, którzy panom wypisują zwolnienia z wojska, paniom pozują do zdjęć, a jeśli zdobyliśmy kilka okolicznych fortów, mamy szansę na otrzymanie medalu „Obrońca Twierdzy Przemyśl”. Najpiękniejsze panoramy Zamościa są z kopca Tatarskiego, dzwonnicy archikatedry lub z wieży zegarowej. Symbolem Przemyśla jest niedźwiedź – znajdziemy go w herbie miasta oraz na fontannie na Rynku. Szczególnie warto zobaczyć dwa forty: Fort Werner (by zobaczyć jak kiedyś mieszkali tu żołnierze) oraz Fort Salis Soglio w Siedliskach, który uchodzi za najpiękniejszy.

Atrakcje w okolicy:

– Na aktywnych czekają spływy malowniczym Sanem, konne przejażdżki i ciekawe trasy rowerowe.

Bolestraszyce – wspaniałe arboretum, gdzie utworzono Ogród Sensualny dostosowany dla osób niepełnosprawnych.


Bibliografia: Anna i Krzysztof Kobusowe „Polska Pełna Przygód”

Carta Blanca „Polska z Dziećmi – Przewodnik Turystyczny”