Czas letni w biurze może być wyjątkowo wymagający. Na szczęście są na to sposoby, a praca w te słoneczne miesiące nie musi być trudna. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na to jak przeżyć przyjemne chwile w mieście i nauczyć się cieszyć każdym momentem letniego sezonu.
Woda to podstawa
Kiedy jest gorąco, pragnienie to nie jedyny sygnał zapotrzebowania organizmu na nawodnienie. Zaburzenia koncentracji, pamięci oraz postrzegania – to tylko niektóre z objawów odwodnienia. Upewnij się, że zawsze masz pod ręką coś do picia (woda to najlepszy wybór) i popijaj co 15-20 minut. Dobrym sposobem, aby upewnić się, że nigdy nie zabraknie Ci płynów, jest zabranie ze sobą do pracy butelki z wodą i uzupełnianie jej przez cały dzień.
Kawa i czarna herbata są moczopędne, zatem sprzyjają odwodnieniu, więc warto zmniejszyć ilość kofeiny i teiny spożywanej w ciągu dnia na rzecz soków warzywnych i owocowych (tych niesłodzonych) oraz napojów zawierających elektrolity.
Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności nastolatkowie w wieku 14–19 lat i dorośli powinni spożywać dziennie ok. 30 ml płynów na każdy kilogram ciała. Zapotrzebowanie wzrasta jednak wraz ze wzrostem temperatury (w czasie upałów, zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów do 35 ml na każdy kilogram masy).
Rześki start
Branie zimnego porannego prysznica to sposób na szybką pobudkę, który działa przez cały rok. Może potencjalnie zwiększyć poziom endorfin do poziomu podobnego do tego, jaki byłyby po treningu. Jest to jeszcze bardziej przydatna wskazówka latem, ponieważ pomoże ochłodzić Twoje ciało, wyrwać Cię z letargu, jaki panuje w ciepłe letnie dni oraz szybko pobudzić do działania.
Lekka garderoba
Jeśli najbardziej ukochaną częścią Twojej letniej szafy jest sukienka lub jasne płócienne spodnie znajdź sposób na włączenie tych ubrań do biurowego wizerunku… lekki blezer na ramiona czy bawełniana koszula powinny świetnie uzupełnić taki zestaw. Warto postawić na odzież wykonaną z naturalnych materiałów takich jak: bawełna, jedwab czy len. Jeśli jednak szukasz ekonomicznej alternatywy, a jednocześnie nie chcesz pocić się latem to postaw na lyocell.
Oczywiście warto pamiętać o obowiązującym w Twojej firmie kodeksie ubioru i upewnić się, że cały strój jest odpowiedni do pracy.
Elastyczny harmonogram
Jeśli możesz zacząć dzień pracy trochę wcześniej, warto z tego skorzystać. A jeśli zdołasz uporać się z najbardziej wymagającymi zadaniami zanim południowe słońce podniesie temperaturę, będziesz znacznie szczęśliwszy późnym popołudniem.
Jeśli masz elastyczność w swoim harmonogramie i wolisz pracować po południu możesz również rozważyć pomysł, w którym przeniesiesz Twoją aktywność na tą chłodniejszą część dnia. Popołudniowy arkusz kalkulacyjny nad szklanką mrożonej herbaty może pójść Ci znacznie sprawniej niż wypełniany w samo południe.
Chłodno, chłodniej…
Jeśli w Twoim biurze jest niestabilna klimatyzacja, weź w swoje ręce regulację temperatury. Ubierz się odpowiednio, usiądź przy oknie, które możesz otwierać i zamykać. Jeśli pracujesz w miejscu, w którym klimatyzacja jest zbyt silna, zainwestuj w bluzę, którą możesz zostawić w biurze.
Natomiast w miejscu pozbawionym klimatyzacji zacienianie i ochrona przed nagrzewaniem ma kluczowe znaczenie. W pomieszczeniach, które znajdują się od strony operującego słońca warto zamknąć wszystkie okna i zasłonić je żaluzjami lub roletami. Dobrze też zaopatrzyć się w niewielki wentylator na biurko, który nie będzie przeszkadzał Twoim sąsiadom.
Porządek zadań
W upalne dni możesz poczuć, że wszystko się rozmywa, bo brakuje Ci sił. Robienie planów, notatek i podsumowań pomoże Ci lepiej zorganizować czas i ogarnąć rzeczywistość. Jeśli chcesz widzieć postępy Twojej codziennej pracy skuteczna lista rzeczy do zrobienia może wiele zmienić.
Możesz skorzystać z dedykowanych aplikacji (więcej znajdziesz w tym wpisie: 17 interesujących aplikacji), arkusza excell lub tradyjnego notesu.
Lekki posiłek
Jeśli pracujesz w upale, unikaj obfitego lunchu, zwłaszcza mięs bogatych w białko, ponieważ Twoje ciało wytwarza więcej ciepła metabolicznego, jeśli rozkłada ciężkie pokarmy. Lepiej poradzisz sobie z mniejszymi przekąskami i lekkimi posiłkami w ciągu dnia, Latem warto postawić na lekkie dania (inspiracja: Zdrowie na talerzu latem).
Doskonała dieta na upały to dieta śródziemnomorska, której podstawę stanowią warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i jogurty. Warto również dodać odrobinę ostrych przypraw do dań. Przecież tak wygląda codzienna kuchnia w krajach o najbardziej gorącym klimacie i nie bez przyczyny. Zawarta w ostrych przyprawach kapsaicyna zwiększa potliwość organizmu, a to naturalna reakcja, która pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała.
Aktywna przerwa
W pracy warto zadbać o właściwą ergonomię, która nie obejmuje tylko i wyłącznie odpowiedniego wyposażenia wnętrza. Niezbędne jest także wyrobienie właściwych nawyków ruchowych. Jeśli pracujesz na siedząco to szczególnie latem możesz cierpieć z powodu opchniętych nóg i obrzęków stóp. Aby usprawnić krążenie, rób sobie przerwy, najlepiej kilka razy dziennie. Wyjdź na dwór, a jeśli upał jest nie do zniesienia – przespaceruj się po biurze i zadbaj o gimnastykę. Wykonuj ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. Wystarczy, że kilka razy pokręcisz stopami w powietrzu oraz wstaniesz, by wykonać delikatne skręty tułowia i szyi.
Pięknie jak w biurze
Nie jest tajemnicą, że kolory wpływają na nasz nastrój i pracę. Dlaczego więc nie włączyć kolorów tropikalnego lasu do swojego miejsca pracy? Wystarczy zacząć od energetycznego plakatu, optymistycznego bidonu na wodę lub jeśli masz ochotę pójść na całość – postaw akwarium na swoim biurku.
A jeśli chcesz wpuścić odrobinę natury (i trochę ożywczego O₂) do swojego królestwa pracy, postaw na rośliny: skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena obrzeżona, epipremnum złociste i wiele innych roślin pomoże Ci oczyścić powietrze w Twoim wnętrzu. Nawet, jeśli nie możesz fizycznie przebywać na zewnątrz, poczujesz się trochę lepiej, jeśli zobaczysz zieleń i pooddychasz innym powietrzem.
Czas relaksu
Po pracy zadbaj o relaks, a więc o to, co Tobie sprawia najwięcej radości i co faktycznie przynosi odprężenie. Spacer, basen, jazda na rowerze, a może jakaś inna aktywność fizyczna, gdy słońce już trochę odpuści? Ruch jest bardzo potrzebny i pozwala naładować nasze wewnętrzne baterie.
A jeśli masz ochotę się tylko się odprężyć po długim dniu, możesz zabrać hobby na zewnątrz… książka, szydełkowanie czy gra w szachy w plenerze to czysta przyjemność.
Wakacyjny weekend
Jeśli urlop już za Tobą, nie oznacza to, że musisz być przywiązany do jednego miejsca. Mądrze wykorzystuj weekendy i planuj wycieczki do pobliskich lasów, gór lub nawet parków. Pogoda jest tam o kilka stopni niższa, a zmiana otoczenia wpłynie pozytywnie na Twoją motywację do pracy.