Łagodny powrót do szkoły w 4 krokach

Łagodny powrót do szkoły w 4 krokach

Łagodny powrót do szkoły w 4 krokach

Powrót do szkoły może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący dla uczniów, jak i rodziców. Przygotowanie do pierwszego dnia zajęć to spory wysiłek rodzinny. Jednak zdecydowanie warto go podjąć.

Może to być pierwszy rok w szkole dziecka, a może ostatni. Tak czy inaczej, nigdy nie jest za późno, aby ten rok był wspaniały. Oto pomysły na kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc swoim dzieciom przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego.

Wspierająca rozmowa na wagę złota

Nawet jeśli dziecko jest już w liceum, na początku roku szkolnego i tak będzie miało do czynienia z czymś nieznanym – nowymi klasami, nowymi nauczycielami, nowymi przedmiotami itp. Bez względu na to, do jakiej klasy zmierza dziecko, jest to świetny pomysł, aby porozmawiać z nim od serca w pierwszym tygodniu szkoły. Możemy dzięki temu wyeliminować niektóre stresory, o których istnieniu nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Poniżej znajduje się kilka rzeczy, o które warto zapytać dziecko w pierwszym tygodniu szkoły:

  • Jakimi przedmiotami szkolnymi jesteś podekscytowany w tym roku? Jakimi tematami się denerwujesz?
  • Z kim lubisz spędzać czas w szkole? Z kim najczęściej rozmawiasz na przerwie?
  • Jakie są twoje cele na ten rok? (Może to obejmować zarówno cele naukowe, sportowe jak i społeczne).
  • Jak się ogólnie czujesz w związku z nowym rokiem szkolnym?
  • Jak mogę pomóc Ci poczuć się lepiej przygotowanym do roku szkolnego?


Rutyna? Na zdrowie!

Chociaż przestrzeganie rutyny po letnim okresie luzu może być trudne, rutyny są ważne dla utrzymania dzieci na dobrej drodze w ciągu roku szkolnego i mogą nawet zapewnić komfort dzieciom z niepokojem szkolnym. Więcej tutaj: https://be.unum.pl/3-sposoby-na-oswojenie-szkolnych-lekow-u-dzieci/

Oto kilka pomysłów:

  • W przypadku młodszych dzieci warto pozwolić im pomóc w spakowaniu własnego lunchu i dołączeniu do niego ulubionych zdrowych przekąsek. To będzie coś, na co pociecha czeka i co jest związane tylko ze szkołą.
  • Dobrym pomysłem jest przygotowanie ubrania do szkoły na następny dzień. W ten sposób poranny pośpiech staje się mniej gorączkowy.
  • Kiedy dziecko wróci do domu ze szkoły, lepiej gdy powstrzymamy się od natychmiastowego pytania o przedmioty szkolne lub pracę domową. Zamiast tego warto powiedzieć coś w stylu: „Wspaniale cię widzieć!”. To idealna chwila na przestawienie się na „tryb domowy”. Dzieci potrzebują równowagi między życiem szkolnym a życiem osobistym, tak jak dorośli potrzebują równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Chwila przyjemności? Koniecznie! Pozwólmy dziecku na przerwę i zabawę po szkole, zanim zacznie pracę domową. Szczególnie chwila beztroskiej zabawy ma kolosalne znaczenie dla ich zdrowia psychicznego.
  • Co z tą nauką? Najlepiej poprzez zachęcanie. Tu znajdziemy kilka rad, by zachęcić, a nie zniechęcić: https://be.unum.pl/jak-zachecic-dziecko-do-nauki/

Własny spokój to podstawa

Nie tylko dzieci odczuwają lęk przed powrotem do szkoły. Jako rodzice możemy stresować się zdolnością dziecka do nawiązywania przyjaźni, trudnościami z poszczególnymi przedmiotami szkolnymi, bezpieczeństwem dziecka, jego motywacją do nauki itp. Na szczęście możemy działać, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zdrowymi mechanizmami radzenia sobie ze stresem: https://be.unum.pl/jesienna-chandra-zmora-czy-szansa/

Spokój ducha na piśmie

Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić? Wiele szkół przy współpracy z brokerami ubezpieczeniowymi oferuje ubezpieczenia NNW. Pamiętajmy, że to doskonałe uzupełnienie ochrony dziecka, jednak bywa niewystarczające, w obliczu rosnących kosztów dotyczących opieki zdrowotnej dziecka.

Jak zatem w pełni chronić dziecko, które fascynuje wszystko, co nieodkryte i które często chce próbować nowego i eksperymentować, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji? Z pomocą przychodzi ubezpieczenie indywidualne, dzięki którym otrzymamy pieniądze na wypadek poważnego zachorowania, uszczerbku na zdrowiu i pobytu w szpitalu czy operacji dziecka. Więcej: https://be.unum.pl/ubezpieczenie-na-zycie-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-polise/

I mamy to! Bardziej zorganizowany, wydajny plan na koniec lata i początek nowego roku szkolnego. Przy odrobinie planowania i determinacji możemy znacznie pomóc sobie i swoim dzieciom płynniej przejść z trybu wakacji do  trybu szkolnego i rozwijać się w nadchodzących miesiącach.


Bibliografia:

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-pomoc-dziecku-efektywnie-rozpoczac-nowy-rok-szkolny

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-dziecku-wrocic-do-szkoly

https://strefaedukacji.pl/kiedy-jest-rozpoczecie-roku-szkolnego-20222023-i-ile-trwa-zobacz-jak-przygotowac-dziecko-na-pierwszy-dzien-szkoly-wakacje-sie/ar/c5-16648547