Jak każdego dnia świętować Dzień Ziemi / Як святкувати День Землі щодня

Jak każdego dnia świętować Dzień Ziemi / Як святкувати День Землі щодня

Jak każdego dnia świętować Dzień Ziemi / Як святкувати День Землі щодня

22 kwietnia celebrujemy Dzień Ziemi. Każdego roku święto odbywa się pod innym hasłem, a w tym roku brzmi ono „Inwestujmy w naszą planetę”. Każdego dnia możemy zrobić coś dla świata, a Dzień Ziemi to doskonała okazja, by poznać nowe nawyki, bo jest tak wiele drobiazgów, które możemy zrobić, aby uczcić i pomóc uratować Ziemię.

Jeśli postawimy sobie za cel uratowanie świata, to cóż… może nas on nieco przytłoczyć. Ale jeśli postawmy sobie za cel, by każdego dnia zrobić coś, nawet coś  małego, co pomoże światu, cel staje się realny i przyjemny.

Poniżej mamy 6 super prostych pomysłów, które można zrobić, aby uczcić Dzień Ziemi.

Zasadźmy coś

Dzień Ziemi to idealny czas, aby dosłownie uczynić nasz świat trochę bardziej zielonym. Sadzenie drzew, krzewów i innych roślin nie tylko upiększy przestrzeń na zewnątrz, ale także pomoże wchłonąć część CO₂ z powietrza. W rzeczywistości w 2018 r. raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ sugeruje, że dodatkowy 1 miliard hektarów lasów może ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza do 2050 roku.

Równie, jak nie bardziej wartościowe okazuje się sadzenie mniejszych roślin. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis wykazało, że łąki i pastwiska są bardziej wydajnymi pochłaniaczami CO₂ niż lasy. Chociaż drzewa mogą magazynować więcej CO₂, to jego składowanie w trawie jest bardziej stabilne, ponieważ duża część zatrzymywana jest w glebie, bez ryzyka, że zostanie utracona do atmosfery podczas pożarów, suszy czy powodzi.

Jeśli chcemy zadbać o własne zdrowie, kwiecień to również doskonały czas na siew ziół, które później będziemy mogli na bieżąco wykorzystywać w swojej kuchni. W tym miesiącu siejemy do gruntu takie zioła jak mięta, cząber, kminek, lubczyk, rumianek, majeranek czy szałwię.

Wolontariat na zielono

22 kwietnia warto włączyć się w lokalne inicjatywy – prawie każda gmina organizuje różne akcje z okazji Dnia Ziemi – od sprzątania terenu po sadzenie drzew. Dlatego warto zainteresować się tym, co wydarzy się tego dnia w okolicy i wziąć udział w tych wydarzeniach, angażując w to bliskich.

Aby sprawdzić, co dzieje w okolicy wystarczy sprawdzić strony internetowe oraz portale społecznościowe:

  • lokalnego Urzędu Gminy,
  • pobliskich szkół i uniwersytetów,
  • organizacji proekologicznych działających w okolicznym terenie.

Warto też pytać znajomych, sprawdzać w lokalnej gazecie i zwracać uwagę na społeczne plakaty. Na stronie https://www.earthday.org/ jest mapa, na której można sprawdzić, gdzie na świecie będą organizowane imprezy z okazji Dnia Ziemi.

Można też zorganizować własny Dzień Ziemi i zrobić coś dobrego z bliskimi dla środowiska: posprzątać fragment pobliskiego parku lub lasu i koniecznie posegregować zebrane śmieci − wystarczy wcześniej sprawdzić jak: https://be.unum.pl/segreguj-jak-pro/.

Warto też porozmawiać z dziećmi o problemach ekologicznych, z jakimi mierzy się ludzkość oraz wspólnie oglądać filmy przyrodnicze, pokazujące piękno naszej planety.

Samochód ma wolne

Nasze samochody są jednymi z poważnych źródeł zanieczyszczeń, warto zacząć od tego, by ograniczyć ich użytkowanie. A wiosna temu sprzyja! Skorzystaj z transportu publicznego, przesiądź się na rower lub wybierz na spacer.

Naukowcy z Wydziału Badań nad Transportem Uniwersytetu w Oxfordzie przekonują, że cele klimatyczne raczej nie zostaną osiągnięte bez znaczącego odejścia od transportu samochodowego, a przejście na bardziej aktywne sposoby przemieszczania się, takie jak jazda na rowerze czy spacer, może zaoszczędzić nawet jedną czwartą emisji CO₂ z transportu przypadającą na poszczególnych mieszkańców.

„Śledząc prawie 2000 mieszkańców miast na przestrzeni czasu, odkryliśmy, że ci, którzy zmieniają tylko jedną podróż dziennie z jazdy samochodem na jazdę na rowerze, zmniejszają swój ślad węglowy o około pół tony w ciągu roku, co stanowi znaczną część średniej emisji CO₂ na mieszkańca” przekonuje główny autor badania dr Christian Brand.

Prysznic rządzi

Jeśli weźmiemy pod uwagę niedobory wody na całym świecie, ilość H₂O którą używamy, aby utrzymać się w czystości może wydawać się nieco szokująca.

Bardzo dużo wody można zaoszczędzić rezygnując z kąpieli w wannie. Zwłaszcza gdy w mieszkaniu żyje czteroosobowa rodzina. Gdyby każdy członek rodziny nalewał wannę pełną wody do kąpieli, sprawa robiłaby się bardzo poważna. Szczególnie, że jednorazowa kąpiel w wannie to zużycie około 200-250 litrów wody, a prysznic to jedynie 50 litrów. Różnica jest kolosalna. Dlaczego więc nie zacząć dobrych praktyk w Dzień Ziemi i nie pominąć długiej i gorącej kąpieli, a pozostać równie nieskazitelnie czystym?

Oszczędność wody można wprowadzić nie tylko w łazience, ale również w kuchni. Wprowadzenie zmywarki, to oszczędność też i energii, a regularne korzystanie z tego urządzenia i ograniczenie ręcznego mycia naczyń to bardzo ekologiczne podejście.

Celebracja w tabelce

Umysły ścisłe również mogą w ciekawy sposób świętować 22 kwietnia.

Wszyscy zostawiamy ślad węglowy. Jeśli jeździmy samochodem, podróżujemy, zamawiamy online, mamy klimatyzację pozostawiamy ślad węglowy. Dobrą wiadomością jest to, że możemy obliczyć ślad węglowy swój i swojego biznesu. Pomoże to określić, w jakim stopniu nasz styl życia przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Następnie można podjąć kroki w celu zmniejszenia emisji CO₂ określając jakie i gdzie są nasze największe emisje. Więcej o tym tu: https://be.unum.pl/jaki-jest-twoj-slad-weglowy/

Nawyk to podstawa

Wspaniale jest zrobić coś miłego dla środowiska w Dzień Ziemi. Jeszcze lepsze jest kontynuowanie tego po Dniu Ziemi i później.

Więc jeśli upamiętniamy święto 22 kwietnia, wybierając rower do transportu w weekend, warto zadbać o to, że co sobotę i niedzielę pokonujemy kilometry na rowerze. Nie warto, aby było to tylko krótkotrwałe ćwiczenie. Jeśli wybieramy szybki prysznic, aby oszczędzać wodę, dobrze wyrobić sobie nawyk oszczędzania H₂O na inne drobne sposoby, na przykład uruchamianie pralki lub zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne.

Spróbujmy wykonać telepracę przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu lub umówić się na wspólne przejazdy na dni, w których jeździmy do biura. I nie tylko wymieniajmy żarówki na ekologiczne, warto pamiętać o wyłączaniu światła, kiedy wychodzimy z pokoju. Sprawmy, aby sadzenie roślin w Dzień Ziemi stało się coroczną tradycją. Działajmy jako wolontariusze w organizacji ekologicznej tak często, jak to możliwe. Ziemia nam za to podziękuje, a Dzień Ziemi wykona swoją misję.

Ciekawostki o Dniu Ziemi

  • Podobno największe obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 2007 roku. Wzięło w nich udział miliard ludzi.
  • Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie ruch Dnia Ziemi posadził 28 milionów drzew.
  • W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany „Ziemia”. Produkcja podążała za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.
  • W Dniu Ziemi w 2012 roku ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisję CO₂ i zaoszczędzać paliwo.
  • Co roku Google z okazji Dnia Ziemi przygotowuje do swojej wyszukiwarki specjalną grafikę.


Bibliografia:

https://rolmarket.pl/Co-siejemy-w-kwietniu-blog-pol-1618810788.html

https://www.bezpluga.pl/wiadomosci/kalifornia-uzytki-zielone-zatrzymuja-wiecej-co2-niz-drzewa,97203.html

http://www.osrodekedukacjiekologicznej.pl/oszczednosc-wody-w-domu-.html

Як святкувати День Землі щодня

22 квітня ми відзначаємо День Землі. Щороку свято має різні гасла, а цього року воно звучить – «Інвестуймо у нашу планету». Кожного дня ми можемо щось зробити для світу, а День Землі – це чудова можливість отримати нові навички, адже ми можемо зробити так багато дрібниць, щоб відсвяткувати та допомогти врятувати Землю.

Якщо поставити собі за мету врятувати світ,… це може трохи пригнічувати нас. Але якщо ми ставимо за мету щодня робити щось, навіть маленьке, що допоможе світу, мета стає реальною і приємною.

Нижче ми зібрали 6 супер простих ідей, які можна зробити, щоб відсвяткувати День Землі.

Давайте щось посадимо

День Землі – це ідеальний час, щоб реально зробити наш світ трохи зеленішим. Висаджування дерев, кущів та інших рослин не тільки прикрасить відкритий простір, але й допоможе поглинати частину CO₂ з повітря. Насправді, у звіті Міжурядової групи експертів ООН з питань зміни клімату (IPCC) за 2018 рік говориться, що засадження додаткового 1 мільярда гектарів лісу до 2050 року може обмежити глобальне потепління до 1,5 градусів Цельсія.

Висаджування менших рослин виявляється настільки ж цінним. Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті в Девісі, показали, що луки і пасовища є більш ефективними поглиначами CO₂, ніж ліси. Хоча дерева можуть збирати більше CO₂, його утримання в траві є більш стабільним, оскільки велика частка затримується в ґрунті без ризику втратити в атмосферу під час пожеж, посухи або повеней.

Якщо ми хочемо подбати про власне здоров’я, квітень – також чудовий час для того, щоб сіяти трави, які ми потім зможемо використовувати на своїй кухні. Цього місяця ми сіємо такі трави, як м’ята, чабрець, кмин, любисток, ромашку, майоран, шавлію.

Зелене волонтерство

22 квітня варто долучитися до місцевих ініціатив – майже кожна гміна організовує різноманітні акції з нагоди Дня Землі – від прибирання території до посадки дерев. Тому варто зацікавитися тим, які заходи відбудуться цього дня в районі, і взяти участь у них, залучивши до цього своїх близьких.

Щоб перевірити, які заходи відбудуться в районі, просто перевірте веб-сайти та соціальні мережі:

  • місцевого Управління Гміни,
  • найближчих шкіл та університетів,
  • екологічних організацій, що діють на прилеглій території.

Також варто запитати у друзів, перевірити місцеву газету та звернути увагу на плакати. На сайті https://www.earthday.org/ є карта, у якій позначено, де у світі відбуватимуться заходи до Дня Землі.

Ви також можете організувати свій власний День Землі та зробити щось хороше зі своїми близькими для довкілля: прибрати фрагмент сусіднього парку чи лісу та обов’язково сортувати зібране сміття – просто перевірте заздалегідь, як:https://be.unum.pl/segreguj-jak-pro/.

Варто також поговорити з дітьми про екологічні проблеми, з якими стикається людство, і разом подивитися фільми про природу, які демонструють красу нашої планети.

Зробіть вихідний для машини

Наші автомобілі є одним із серйозних джерел забруднення, варто почати з обмеження їх використання. І весна цьому сприяє! Користуйтеся громадським транспортом, пересідайте на велосипед або пройдіться.

Вчені з Департаменту транспортних досліджень Оксфордського університету стверджують, що кліматичні цілі навряд чи будуть досягнуті без значного переходу від автомобільного транспорту, а перехід на більш активні види подорожей, такі як їзда на велосипеді або походи пішки, може заощадити до чверті викидів CO₂ від транспорту на одного мешканця.

«Відстежуючи майже 2000 міських жителів протягом певного часу, ми виявили, що особи, які заміняють лише одну поїздку автомобілем на день їздою на велосипеді, зменшують свій вуглецевий слід приблизно на півтонни на рік, що становить значну частину середнього рівня викидів CO₂ на одного мешканця», – стверджує провідний автор дослідження, доктор Крістіан Бренд.

Душ рулить!

Якщо взяти до уваги дефіцит води в усьому світі, кількість H₂О, яку ми використовуємо для підтримки чистоти, може здатися дещо шокуючою.

Ви можете заощадити багато води, не приймаючи ванну. Особливо, коли в квартирі живе сім’я з чотирьох осіб. Якби кожен член сім’ї налив ванну, повну води, справа стала б дуже серйозною. Тим більше, що на одну ванну витрачається близько 200-250 літрів води, а на душ – лише 50 літрів. Різниця колосальна. Тож чому б не розпочати хорошу практику в День Землі і пропустити довгу гарячу ванну, залишаючись так само бездоганно чистим?

Економити воду можна не тільки у ванній, але і на кухні. Впровадження посудомийної машини також економить енергію, а регулярне використання цього пристрою та обмеження ручного миття посуду є дуже екологічним підходом.

Свято у таблиці

Люди, схильні до точних наук, також можуть цікаво відзначити 22 квітня.

Ми всі залишаємо вуглецевий слід. Якщо ми їздимо автомобілем, подорожуємо, замовляємо онлайн, маємо кондиціонер, ми залишаємо вуглецевий слід. Хороша новина полягає в тому, що ми можемо розрахувати вуглецевий – як свій, так і свого бізнесу. Це допоможе визначити, якою мірою наш спосіб життя сприяє викидам парникових газів. Потім можна вжити заходів, щоб зменшити викиди CO₂, визначивши, які і де наші викиди є найвищими. Детальніше про це тут:https://be.unum.pl/jaki-jest-twoj-slad-weglowy/

Звичка – це основне

Чудово зробити щось приємне для довкілля в День Землі. Ще краще продовжувати це після Дня Землі і пізніше.

Тож якщо ви відзначаєте 22 квітня, обираючи велосипед для транспорту на вихідних, то варто подбати про те, щоб долати кілометри на велосипеді щосуботи та щонеділі. Не варто робите лише короткі поїздки. Якщо ви вибираєте швидкий душ, щоб заощадити воду, звикайте економити H₂O іншими незначними способами, наприклад, запускайте пральну чи посудомийну машину лише тоді, коли вона заповнена.

Спробуємо хоча б раз-два на тиждень працювати віддалено або організувати спільні поїздки у дні, коли ми їздимо до офісу. І не тільки замінити лампочки на екологічні, варто пам’ятати про вимикання світла, виходячи з кімнати. Зробимо висадку рослин у День Землі щорічною традицією. Давайте якомога частіше виступати волонтерами в екологічній організації. Земля віддячить нам за це, і День Землі виконає свою місію.

Цікаві факти про День Землі

  • Як повідомляється, найбільше святкування Дня Землі відбулося в 2007 році. У ньому взяли участь мільярд людей.
  • Під час святкування Дня Землі 2011 року в Афганістані рух Дня Землі посадив 28 мільйонів дерев.
  • У День Землі 2009 року компанія Disney випустила документальний фільм під назвою «Земля». Під час зйомок відслідковувалися шляхи міграції чотирьох сімейств тварин.
  • У День Землі в 2012 році понад 100 000 осіб їздили на велосипеді в Китаї. Все це для зменшення викидів CO₂ та економії палива.
  • Щороку з нагоди Дня Землі Google готує спеціальне зображення для своєї пошукової системи.


Бібліографія:

https://rolmarket.pl/Co-siejemy-w-kwietniu-blog-pol-1618810788.htmlhttps://www.bezpluga.pl/wiadomosci/kalifornia-uzytki-zielone-zatrzymuja-wiecej-co2-niz-drzewa,97203.htmlhttp://www.osrodekedukacjiekologicznej.pl/oszczednosc-wody-w-domu-.html