Z ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Trwanie życia w zdrowiu w Polsce w latach 2009-2019[1]” wynika, że w 2019 r. przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8 roku. Co stoi za tym stanem rzeczy?
Czy znasz największe zagrożenia dla zdrowia mężczyzn?
Lista jest zaskakująco krótka. Według najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego[2], w którym uwzględnione zostały informacje na temat śmiertelności w Polsce, głównymi przyczynami zgonów wśród dorosłych mężczyzn są choroby układu krążenia (35,9 proc. wszystkich zgonów). Polscy mężczyźni umierają też na nowotwory złośliwe (25,9 proc.), z których najgroźniejszym jest dla nich rak prostaty.
Powyższe dane dotyczą ogółu mężczyzn w Polsce. Jednak przyglądając się poszczególnym grupom wiekowym okazuje się, że główne przyczyny zgonów wśród panów zmieniają się. Mężczyźni poniżej 44. roku życia umierają przede wszystkim ze względu na przyczyny zewnętrzne (wypadki). Natomiast z biegiem lat rośnie zachorowalność na nowotwory złośliwe i choroby serca.
Mimo, że wiele schorzeń nie ma objawów we wczesnych stadiach, nie warto czekać, aż pojawią się symptomy chorobowe, aby poddać się kontroli i móc spać spokojnie. Mężczyźni w każdym wieku mogą skutecznie dbać o zdrowie, badając się profilaktycznie.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn powyżej 20. roku życia
- Co miesiąc: samobadanie jąder (pod kątem raka jądra)
- Co pół roku: badanie stomatologiczne
- Co roku: badanie ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, oznaczenie stężenia glukozy we krwi
- Co 2-3 lata: morfologia z OB, badanie jąder u lekarza (urologa)
- Co 5 lat: lipidogram, RTG płuc
Badania profilaktyczne dla mężczyzn powyżej 30. roku życia
- Co miesiąc: samobadanie jąder (pod kątem raka jądra)
- Co pół roku: badanie stomatologiczne
- Co roku: badanie ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, morfologia z OB
- Co 2-3 lata: badanie jąder u lekarza, lipidogram, RTG płuc (palacze raz w roku)
- Co 3-5 lat: badanie poziomu elektrolitów, kontrola okulistyczna wzroku z badaniem dna oka
Badania profilaktyczne dla mężczyzn powyżej 40. roku życia
- Co miesiąc: samobadanie jąder (pod kątem raka jądra)
- Co pół roku: badanie stomatologiczne
- Co roku: badanie ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, morfologia z OB, kontrola prostaty za pomocą badania per rectum, badanie na obecność krwi utajonej w kale (po 45. roku życia), badanie okulistyczne (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego)
- Co 2-3 lata: badanie jąder u lekarza, lipidogram, RTG płuc (palacze raz w roku), badanie poziomu elektrolitów, elektrokardiogram (EKG)
- Raz na 10 lat: badanie słuchu
Badania profilaktyczne dla mężczyzn powyżej 50. roku życia
- Co miesiąc: samobadanie jąder (pod kątem raka jądra)
- Co pół roku: badanie stomatologiczne
- Co roku: badanie ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, morfologia z OB, kontrola prostaty za pomocą badania per rectum oraz oznaczenie antygenu PSA, badanie na obecność krwi utajonej w kale, badanie okulistyczne (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego)
- Co 2-3 lata: badanie jąder u lekarza, lipidogram, RTG płuc (palacze raz w roku), badanie poziomu elektrolitów i oznaczenie stężenia androgenów (męskich hormonów płciowych) we krwi, elektrokardiogram (EKG), badanie słuchu, badanie hormonów tarczycy
- Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego)
- Jednorazowo: badanie densytometryczne (gęstości kości) − potem zgodnie z zaleceniem lekarza
Wielu zagrożeniom dla zdrowia mężczyzn można zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia: regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, niepalenie, redukcja stresu i umiarkowane spożycie alkoholu lub rezygnacja z alkoholu. Badania kontrolne pomogą wykryć i skutecznie zapobiec nieprawidłowościom i tym samym pozwolą cieszyć się długim i zdrowym życiem bez trosk i obaw.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-zdrowiu-w-polsce-w-latach-2009-2019,4,1.html
[2] https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok/