Zarządzaj elektroniką „like a pro”

Zarządzaj elektroniką „like a pro”

Zarządzaj elektroniką „like a pro”

Telefon, komputer, telewizor, konsola, drukarka, tablet, lampka na biurku… Sprzętów, które wymagają prądu i ładowania mamy aż nadto. Jednak im więcej elektroniki posiadamy, tym zaczyna nas otaczać większa ilość poplątanych kabli. Na szczęście są sposoby, by poradzić sobie z problemem kłopotliwych przewodów zalegających za szafką oraz biurkiem. Zastosowanie kilku podstawowych technik zarządzania elektroniką może pomóc Ci zmniejszyć bałagan i zapewnić bezpieczeństwo.

Z kablem czy bez?

Przewody wciąż są niezbędne w naszych mieszkaniach, ale o plątaninie kabli można zapomnieć. Czasem lepiej zainwestować w rozwiązania bezprzewodowe. Dostępne technologie GSM, IrDA (podczerwień), Bluetooth (komunikacja radiowa) czy Wi-Fi są w stanie znacząco zmniejszyć ilość kabli w domu.

Scal to

Uporządkuj kable w wiązki, aby zmniejszyć bałagan wokół sprzętu elektronicznego. Zdecydowanie jeden pakiet jest mniej zabrudzony niż kilka luźnych kabli. I jeśli to możliwe, używaj krótszych kabli, aby zmniejszyć całkowitą długość przewodów.

Idź w gadżet

Kable ze sprzętów, z których korzystamy przy biurku, można też elegancko uporządkować. W sklepach znajdziesz wiele sprytnych dedykowanych gadżetów, które pomogą Ci zapanować nad plątaniną przewodów: klipsy, haczyki, opaski, rzepy, rurki, tuleje, korytka kablowe, zaciski i inne praktyczne zestawy do organizacji kabli.

Koniec pajęczyny

Zorganizuj swoje domowe biuro. Staraj się nie zastawiać miejsca pracy innymi urządzeniami osobistymi i przewodami, których w pracy nie potrzebujesz, a które dokładają niepotrzebnych przewodów.

Unikaj ryzyka potknięcia się

Staraj się nie prowadzić przewodów po podłodze, pod dywanami. Zadbaj o to, by kable (i wiązki przewodów) były starannie schowane w bezpiecznej odległości od ciągu komunikacyjnego w Twoim domu, np. wzdłuż listew przypodłogowych lub tylnych ścianek mebli. To również zapewni bezpieczeństwo innym domownikom.

Zastosuj najlepsze praktyki elektryczne:

• Elektronikę najlepiej podłączać bezpośrednio do ściany. Przedłużacza należy używać tylko wtedy, gdy jest on za krótki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa używaj tylko gniazdek z uziemieniem.

• Nie przeciążaj listew zasilających (listew przeciwprzepięciowych). Są one przeznaczone do obciążeń o małej mocy, takich jak komputery i podobna elektronika. Urządzenia wysokoprądowe, takie jak grzejniki, kuchenki mikrofalowe, tostery, piekarniki mogą przeciążać listwy zasilające i powodować wyskakiwanie bezpieczników oraz inne zagrożenia elektryczne.

• Unikaj nadmiernego obciążania kabli. Jeśli masz biurko z regulacją, sprawdź przewody, upewniając się, że wszystkie mają wystarczający luz, aby odpowiednio podnosić i opuszczać biurko we wszystkich pozycjach. Bezpiecznie zamontuj listwy zasilające lub oprzyj je na powierzchni, aby uniknąć zwisania listew niezabezpieczonych.

• Unikaj przeciągania przewodów przez otwory drzwiowe i okienne, ponieważ mogą one spowodować zaciśnięcie i uszkodzenie przewodu.

Przemyślana koncepcja porządkowania kabli nie sprawi oczywiście, że staną się one niewidoczne, ale z pewnością zaczniemy mieć wrażenie, że bardziej nad nimi panujemy.