O co zadbać w końcówce roku?
Badania okresowe. Pamiętaj, że przynajmniej raz w roku powinieneś wykonać następujące badania:
- Badania krwi: morfologia, OB, CRP, stężenie glukozy we krwi, lipidogram, badanie poziomu TSH, próby wątrobowe oraz badanie ogólne moczu
- Pomiar ciśnienia tętniczego
- Konsultacja dermatologiczna wraz z oceną znamion na ciele
- Kontrola stomatologiczna (raz na pół roku)
- Kobiety: wizyta u lekarza ginekologa, cytologia, usg piersi, samobadanie piersi (co miesiąc najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu).
- Mężczyźni: samobadanie jąder (co miesiąc).
- Raz na 2-3 lata warto poszerzyć badania o USG jamy brzusznej oraz RTG płuc
Ubezpieczenie. Przejrzyj swoje polisy zdrowotne, polisy swoich najbliższych, sprawdź czy twój ubezpieczyciel nie rozszerzył oferty o nowe świadczenia – być może ciebie zainteresują? Sprawdź, kiedy mijają terminy przedłużenia ubezpieczeń zdrowotnych, domu oraz samochodu. Porównaj oferty w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a gdy przyjdzie czas, wybierzesz tą najkorzystniejszą dla ciebie.
Zobowiązania finansowe. Upewnij się, że wszystkie zobowiązania finansowe takie jak kredyty, pożyczki, opłaty za czynsz, media, karty kredytowe, ale też pożyczki od krewnych czy przyjaciół, spłacasz lub spłaciłeś w terminie. Jak mówi noworoczny przesąd – nie należy wchodzić w nowy rok z długami, bo te zaczną się mnożyć. Lepiej więc nie ryzykować J
Konfrontacje – powiedz to, co powinno być wypowiedziane. Konfrontacje bywają trudne, szczególnie jeśli ma się do powiedzenia coś, co może zakończyć lub zmienić charakter relacji. Ale ciężar słów tłumionych, niewypowiedzianych ze względu na lęk przed konsekwencjami niestety nie ma tendencji do samoistnego zanikania. Dlatego, aby nie przenosić go na kolejne 12 miesięcy, zaplanuj TE rozmowy jak najszybciej. Niezależnie od ich wyniku, zawsze poczujesz ulgę.
Lista Postanowień Noworocznych na 2023 rok. Weź swoją listę do ręki i punkt po punkcie przeanalizuj co z niej zostało zrealizowane, a co nie. Zastanów się z jakiego powodu nie udało ci się wszystkiego zrobić i na jakie przeszkody natrafiłeś. Pomyśl też co pomogło ci w realizacji postanowień, czego nauczyłeś się dzięki pracy nad swoimi celami oraz co wymaga dalszej pracy. Co najważniejsze, doceń siebie i pochwal za każdy sukces – na pewno wiele z tych wydarzeń wymagało od Ciebie siły, odwagi oraz wyrzeczeń.
Autorefleksja i przemyślenia. Zobacz w jakim miejscu zawodowym lub osobistym byłeś jeszcze rok temu, co wydarzyło się na plus a co na minus. Ideą robienia podsumowań i snucia planów na przyszłość jest sprawdzenia jakie podjęte przez ciebie działania przynoszą rezultaty, a jakie nie. To moment na formułowanie wniosków, realne podejście do życia oraz stawianie sobie realnych oczekiwań. Pamiętaj, że stawianie sobie wymagań nie do spełnienia zaniża poczucie twojej samooceny, prowadzi do niezadowolenia, a finalnie nawet do depresji. Dlatego już dziś, stwórz swój alfabet pewności siebie i stosuj go od pierwszego dnia Nowego Roku. A nawet od jutra!
A – akceptuj wszystkie swoje błędy. Nikt nie jest doskonały.
B – bądź sobą. Zawsze i wszędzie.
C – celebruj chwile. Ciesz się życiem. Wyciskaj ile się da.
D – działaj mimo przeszkód i lęków. Pokonuj swoje słabości.
E – eksperymentuj.
F – fokusuj się na cel i jego realizację.
G – gratuluj sobie każdego, nawet najmniejszego postępu. Nagradzaj siebie.
H – humor da ci siłę. Uśmiech niewiele kosztuje, a działa cuda!
I – inspiruj innych.
J – jak najczęściej powtarzaj sobie, że jesteś ważny.
K – kochaj siebie i zawsze dbaj o swoje wewnętrzne dziecko.
L – licz przede wszystkim na siebie.
Ł – łataj dziury finansowe na bieżąco. Nie rób sobie długów i zaległości. Naucz się planować wydatki i oszczędności.
M – motywuj się.
N – nigdy nie rezygnuj i nie zniechęcaj się mimo przeciwności, jakie mogą się pojawić. Pamiętaj, że po burzy zawsze wychodzi słońce.
O – odkrywaj i podróżuj.
P – przełamuj czasem rutynę.
R – rozwijaj się
S – słuchaj zawsze swojego serca i intuicji.
T – troszcz się o siebie.
U – ucz się, dużo czytaj i dziel się wiedzą z innymi.
W – wypoczywaj. Znajduj czas tylko dla siebie i rób to jak najczęściej.
Y – you can! Możesz! I to więcej niż ci się wydaje!
Z – zdobywaj szczyty, spełniaj swoje marzenia.
Wchodzenie w nowy rok, w nowy etap wiąże się z pewnymi zmianami i podsumowaniami. Duże zmiany zaczynają się od tych najmniejszych i dzięki temu osiągnięcie zamierzonych zadań jest prostsze. Dlatego podsumuj miniony rok, spójrz na siebie okiem krytyka, uczciwie, by kontynuować to, co przynosi ci sukcesy oraz zmienić to, co je hamuje. Powodzenia!