Wyprawka dla maluszka. O co zadbać?

Wyprawka dla maluszka. O co zadbać?

Wyprawka dla maluszka. O co zadbać?

Przygotowywanie wyprawki dla maluszka to jedno z najbardziej ekscytujących zadań, jakie przyszli rodzice mają do wykonania podczas ciąży. Jest to niewątpliwie czas, na który większość mam czeka z ogromną niecierpliwością - chcą przecież dać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze.

Kiedy jednak przychodzi moment decyzji i zakupów, okazuje się, że nie jest to tak proste zadanie, jak się pierwotnie wydawało. Bo przecież od ilości gadżetów dostępnych w sklepach czy też malutkich ubranek w cudnych pastelowych kolorach można dostać zawrotów głowy, a w szale przedporodowych zakupów zatracić się do reszty!

Co jest zatem niezbędne? Co kupić i na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka sprawdzonych podpowiedzi:

Ubranka. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z dobrej jakości, miękkiej i miłej w dotyku bawełny. Dobrze jest wybierać ubranka w jasnych kolorach, ponieważ niektóre intensywniejsze barwniki mogą podrażniać czy uczulać delikatną skórę niemowlaka. Bardzo praktyczne i wygodne są rozpinane kaftaniki czy body lub też mające rozpięcie w kroku pajacyki i śpioszki – baaardzo ułatwia to zmianę pieluszki J Dobrze też zwrócić uwagę, aby zapięć nie było na plecach – może to powodować dyskomfort maluszka, kiedy leży na plecach.

Nie warto przesadzać z ilością zakupionych ubranek – często zdarza się tak, że większość z nich nigdy nie zostanie wykorzystana. Dobra rada: nowe ubranka, przed założeniem wypierz w płatkach mydlanych lub proszku do prania dla niemowląt oraz wyprasuj gorącym żelazkiem

Pieluszki. Jeśli zdecydujesz się używać pieluszek jednorazowych, warto (niezależnie) zaopatrzyć się także w te wielorazowe (tetrowe). Przydadzą się jako podkład podczas pielęgnacji, podczas wizyty u lekarza czy też po to, by położyć na nich dziecko np. po jedzeniu, aby mu się „odbiło”.

Wybierając pieluszki jednorazowe warto wybrać takie, które nie są nasączane różnymi rodzajami balsamów czy też środkami zapachowymi, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę niemowlaka. Trzeba też odpowiednio dobierać rozmiar pieluszek – stosownie do wagi dziecka. Na pierwsze dni po porodzie warto mieć te najmniejsze, w rozmiarze 0.

Dobra rada: Zrób zapasy pieluszek. W pierwszych tygodniach życia maluszka będziesz je zmieniać 10-12 razy na dobę!

Łóżeczko. Organizując miejsce do spania dla dziecka, kieruj się jego bezpieczeństwem i potrzebami. Niemowlak nie potrzebuje swojego pokoju i ogromnego łóżka. Jemu najlepiej będzie tam, gdzie obok będzie mama. Dobrym rozwiązaniem na pierwsze tygodnie życia będzie zakup kołyski czy też kosza Mojżesza, który będzie można postawić obok łóżka rodziców, a w razie potrzeby przenieść np. do salonu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup łóżeczka, zwróć uwagę, by miało regulowaną wysokość stelaża, który będzie można obniżać wraz z wiekiem dziecka. Wybierz też odpowiedni materac. Powinien być twardy, dobrze dostosowany do wielkości łóżeczka oraz wykonany z antyalergicznej pianki z warstwami kokosa lub gryki.

Dobra rada: Dopilnuj, by łóżeczko dziecka znajdowało się z dala od kaloryferów oraz przeciągów.

Karmienie dziecka. Niezaprzeczalnie mleko mamy jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla maluszka. Zawiera wiele zdrowych i unikalnych składników trudnych do odwzorowania w mleku modyfikowanym. Jeśli więc możesz – karm dziecko piersią jak najdłużej. Jeśli zaś z jakiś powodów to ci się uda się to, nie wpadaj w panikę – sposób karmienia nie przesądza o tym, jaką jesteś mamą! Nie na wszystko masz wpływ, ale…. Możesz sprawić, by karmienie dziecka (niezależnie od metody) było obopólną przyjemnością. Dlatego, jeśli tylko masz wystarczająco dużo miejsca w domu, umieść przy łóżeczku dziecka fotel, w którym wygodnie będziesz mogła je karmić.

Karmiąc piersią przydadzą ci się: specjalne biustonosze dla karmiących mam (mają odpinane miseczki, które sprawiają, że karmienie jest niezwykle wygodne), wkładki laktacyjne (które wchłaniają uwalniany pokarm), a także krem do brodawek sutkowych oraz gorące lub zimne kompresy, które przydadzą się szczególnie na początku wspólnej, „piersiowej” przygody.

Jeśli planujesz odciągać pokarm, przyda się laktator (do wyboru ręczny lub elektryczny), a wraz z nim pojemniki do przechowywania pokarmu w lodówce.

Jeśli zaś planujesz karmić butelką, będziesz potrzebować 3-4 sztuk butelek (szklane lub plastikowe), smoczki do butelek (idealnie dobrane do wieku dziecka, w tym rozmiar dziurki, która wpływa na szybkość przepływu mleka. Pamiętaj, że mleczko ze smoczka nie może płynąć zbyt szybko, bo dziecko może się krztusić). Bardzo przydatny będzie tu także sterylizator i podgrzewacz do butelek.

Dobra rada: Dla wygody karmienia polecane są specjalne rogale lub poduszki do karmienia.

Pielęgnacja. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego niektóre kosmetyki mogą ją uczulać. Dlatego na początek najlepiej wyposażyć się w minimalną ich ilość, by sprawdzić czy dany kosmetyk służy skórze naszej pociechy. Na pewno przydatny będzie płyn do mycia ciała i włosów (ale ten, z jak najkrótszą listą składników). Przydatne będą też chusteczki nawilżane przydatne m.in. podczas przewijania.

Do kąpieli niezbędna będzie wanienka (najlepiej z antypoślizgowym dnem) oraz ręcznik z kapturkiem. Woda do kąpieli noworodka musi mieć temperaturę około 35-37 stopni, co łatwo skontroluje termometr kąpielowy

Apteczka młodego człowieka to przede wszystkim termometr i gaziki sterylne oraz Octanisept do pielęgnacji pępka. Wszystkie inne niezbędne lekarstwa i środki opatrunkowe możesz kupować systematycznie, jak malec będzie rósł.

Dobra rada: Warto rozważyć zakup przewijaka (w postaci osobnego mebla lub też nakładki na łóżeczko). Przewijak odciąży twój kręgosłup i umożliwi wygodną i bezpieczną pielęgnację maluszka.

Wózek, który powinien być przede wszystkim wygodny dla dziecka, ale też dla rodziców – wtedy wspólne spacery będą zawsze przyjemnością. Jakie elementy powinien posiadać idealny wózek? Powinien mieć dużą, wygodną gondolę. Powinien być wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które będą chroniły dziecko przed wypadnięciem. Niezbędne są dobre hamulce, które w razie potrzeby unieruchomią wózek. Materiał, z jakiego wykonany jest wózek powinien przepuszczać powietrze, a jednocześnie chronić przed wiatrem, promieniami UV i deszczem. Koła powinny gwarantować dobra przyczepność (koła pompowane gwarantują lepszą amortyzację, co wpływa na komfort jazdy dziecka). Warto też zwrócić uwagę na stelaż, którego złożenie i rozłożenie nie powinno sprawiać kłopotu.

Dobra rada: Sprawdź, czy wybrany przez ciebie wózek posiada dodatkowe akcesoria: parasolkę, osłonę przeciwdeszczową oraz moskitierę (sprawdzą się podczas letnich spacerów lub też w razie nagłych opadów deszczu).

Przyszłość dziecka. Każdy odpowiedzialny rodzic dba o przyszłość swojego dziecka. Dba o nie, uczy, pokazuje świat, funduje różne zajęcia dodatkowe, posyła do najlepszych szkół oraz oszczędza na jego przyszłość. Jednak to wszystko może nie wystarczyć, gdy nagle pojawi się ciężka choroba lub śmierć rodzica/rodziców. By zapewnić spokój sobie i swojemu dziecku oraz dobrze zabezpieczyć jego przyszłość pomyśl o idealnym rozwiązaniu i zapoznaj się z ofertą ubezpieczeniową Unum Życie (www.lepszystart.unum.pl).  Jej największe zalety to: gwarantowane środki na start w dorosłość dziecka, wypłata pieniędzy w razie nieprzewidzianych sytuacji w życiu dziecka (całkowite lub trwałe inwalidztwo, choroba śmiertelna, śmierć) oraz przejęcie opłacanych składek w razie śmierci lub w czasie trwania długotrwałej niezdolności do pracy osoby ubezpieczającej (np. rodzica).

Dobra rada: Czas mija szybko a dzieci szybko rosną.  Kompletując wyprawkę nie skompletujesz wszystkiego na zapas. Ale wybierając odpowiednią polisę, „na zapas” zabezpieczysz dziecko oraz zadbasz, by w sytuacjach kryzysowych otrzymało odpowiednie wsparcie.