Jego główną ideą jest wykorzystanie umiejętności pracowników do wspierania inicjatyw społecznych, kulturalnych czy środowiskowych. Jednak aby takie działania przyniosły korzyści wszystkim zaangażowanym, muszą być odpowiednio zorganizowane i zgodne z zasadami.
5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, warto przypomnieć, jak wielką rolę odgrywa wolontariat pracowniczy w budowaniu odpowiedzialnych społecznie organizacji.
Czym jest wolontariat pracowniczy?
Wolontariat pracowniczy to forma zaangażowania społecznego, w której pracownicy dobrowolnie przeznaczają swój czas
i wiedzę, wykonując prace w celu zaspokojenia potrzeb ludzi i lokalnych społeczności. Działania mogą być wspierane przez pracodawcę, na różne sposoby, takie jak Dzień Wolontariusza w ciągu roku, organizowany centralnie lub lokalnie, programy grantowe czy projekty promujące i zachęcające do pomocy najbardziej potrzebującym. Wolontariat pracowniczy powinien działać według jasno określonych zasad, zawierających zakres praw i obowiązków zarówno organizatora, jak i wolontariuszy.
Ważne jest to, aby pamiętać, że wolontariat jest wspaniałą formą edukacji i rozwoju, pozwala rozwijać kompetencje, jest skutecznym sposobem budowania relacji z otoczeniem i kultury organizacji biznesowych.
Jakie korzyści płyną z wprowadzenia wolontariatu pracowniczego?
Wprowadzenie wolontariatu pracowniczego w przedsiębiorstwach przynosi wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla pracowników. Jakie to korzyści?
- Integracja zespołu w oparciu o wartości;
- Poprawa komunikacji w zespole;
- Rozwój talentów w zespole;
- Naturalne odkrywanie Lokalnych Liderów Wolontariatu;
- Wzmacnianie postawy odpowiedzialności i przynależności;
- Budowanie pozytywnych relacji w grupie;
- Wzmacnianie wartości kultury organizacyjnej;
- Wzrost zaangażowania wśród pracowników;
- Wzrost ich poczucia spełnienia i sensu w pracy.
Czym nie jest wolontariat pracowniczy?
Wolontariat w swojej definicji jest działaniem dobrowolnym i nieodpłatnym – zatem jakich działań nie możemy zaliczyć do wolontariatu pracowniczego?
- Nieodpłatna praca wykonywana na polecenie pracodawcy;
- Narzędzie promocji i sprzedaży produktów i usług;
- Środek realizacji celów politycznych czy religijnych.
Czy wolontariat pracowniczy jest regulowany prawem?
Wolontariat w Polsce reguluje ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie. Określa ona, że wolontariusz działa na zasadzie dobrowolności i bez wynagrodzenia.
Dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorstw, które chcą profesjonalnie realizować wolontariat pracowniczy, jest Karta Zasad Wolontariatu – opublikowana w 2020 roku przez Koalicję Liderzy Pro Bono. W karcie znajdziemy zestaw praw
i obowiązków zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla wolontariuszy.
Co więcej, wsparciem działań Wolontariatu Pracowniczego jest uzyskanie Certyfikatu Wolontariat Wysokiej Jakości. Otrzymanie od Koalicji Liderzy Pro Bono Certyfikatu jest wyjątkowym wyróżnieniem oraz dowodzi najwyższych standardów programów wolontariatu w organizacji.
Empatia jako fundament wolontariatu pracowniczego
Wolontariat pracowniczy to coś więcej niż działanie na rzecz innych. To budowanie empatycznych zespołów, które potrafią współpracować i wspierać się nawzajem. Warto celebrować Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, dzieląc się dobrymi praktykami i inspirując innych do działania. Każde działanie na rzecz społeczności ma znaczenie, a wspólnie możemy budować świat oparty na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu.
Razem możemy więcej!