Wellbeing w smartfonie – czyli 6 wybranych aplikacji antystresowych

Wellbeing w smartfonie – czyli 6 wybranych aplikacji antystresowych

Wellbeing w smartfonie – czyli 6 wybranych aplikacji antystresowych

Trudno wyobrazić sobie dziś życia bez smartfonu, jednak pojawia się pytanie, jak wpływają one na naszą uważność?

Oczywiste jest, że telefony komórkowe z mnogością aplikacji, powiadomień, funkcji mogą być wrogiem skupienia, jednak może być też zupełnie odwrotnie. Możemy wykorzystać je również, aby się zrelaksować, uczyć się uważności, a nawet doskonalić naszą praktykę koncentracji. Dzięki nim możemy pobrać własne ulubione sesje medytacyjne, ustawić muzykę lub zadbać o dobry sen. Poniżej znajdziesz zestawienie 6 przydatnych aplikacji relaksacyjnych.

Sleep cycle

Sleep Cycle to sprytne rozwiązanie poprawiające wypoczynek. Do pobrania w App Storze i Google Play. Zamiast wybudzać Cię ze snu w określonej minucie, aplikacja analizuje Twój cykl, a następnie wybiera moment, w którym śpisz najlżej (w zdefiniowanym przez ciebie półgodzinnym oknie). Zamiast konwencjonalnego budzika, aplikacja wybudzi Cię podczas lekkiego snu, co przypomina budzenie się w sposób naturalny – po prostu wstajesz wypoczęty.

The Mindulness App

Szukasz bardziej zrelaksowanego i wypoczętego stanu umysłu? Znajdziesz to w Sklepie Apple i Google Play. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy masz wieloletnie doświadczenie w technikach relaksacyjnych, aplikacja Mindfulness pomoże Ci stać się bardziej obecnym w Twoim codziennym życiu. Jeśli nie masz nic przeciwko sięgnięciu po więcej treści, aplikacja oferuje również subskrypcję premium, która obejmuje dostęp do kursów dotyczących relaksacji, skupienia, spokoju i ponad 250 medytacji z przewodnikiem.

Headspace

Aplikacja Headspace to aplikacja na iOS i Androida, która zawiera setki tematycznych sesji medytacyjnych zaprojektowanych, aby pomóc Ci się odstresować, uwolnić od niepokoju, poprawić koncentrację, a nawet szybciej zasnąć. Bezpłatny pakiet podstawowy to 10-dniowy kurs dla początkujących, który przeprowadzi Cię przez podstawy medytacji i uważności. To solidne podstawa, na której możesz budować swoją praktykę relaksacji. Jest to również prawdopodobnie najlepiej oceniana aplikacja do medytacji. Zyskała ocenę 4,9 w sklepie App Store, która została wystawiona na podstawie ponad 5 000 recenzji.

Calm

Otwórz aplikację Calm na iOS lub Androidzie, a natychmiast przywita Cię delikatny dźwięk natury: przelewające się fale, ulewny deszcz, trzaskające drewno w kominku lub świerszcze. Wszystko wedle Twoich upodobań. Jeśli masz ochotę na coś innego, możesz także wybierać spośród autorskich utworów muzycznych zaprojektowanych, aby pomóc Ci skupić się, zrelaksować lub spać. Znajdziesz tam, między innymi  remiksy gwiazd, takich jak Sam Smith i Ellie Goulding. Najważniejszy program aplikacji to „7 dni spokoju” ‒ to program pomagający nauczyć się medytować w siedem dni w towarzystwie wciągających scen przyrodniczych z kojącymi dźwiękami w tle.

Intu

Michał Niewęgłowski jest twórcą pierwszej w Polsce aplikacji medytacyjnej Intu. Aplikacja w wersji mobilnej na smartfon lub tablet dostępna jest w formie kursów audio z medytacjami, co umożliwia ich stosowanie w dowolnym czasie i miejscu: w domowym zaciszu, na wakacjach, w miejscu gdzie nie ma zasięgu lub podczas przerwy w pracy. Całość składa się z trzech uzupełniających się elementów: medytacji prowadzonych przez nagrany głos, ćwiczeń/zabaw mentalnych oraz wskazówek jak w codziennym życiu stosować to, czego uczymy się medytując. Całość cechuje prostota, spora dawka humoru, lekkość i serdeczność. Aplikację możecie pobrać ze sklepu App Store i Google Play.

Insight Timer

Insight Timer to bezpłatna aplikacja, która ma na celu pomóc osobom medytującym. Umożliwia im ustawienie czasu sesji i otrzymywanie powiadomień, gdy minie. Jest ona skierowana głównie do bardziej doświadczonych medytujących. Jednak aplikacja Insight Timer oferuje również sesje medytacji z przewodnikiem, ścieżki muzyczne, dźwięki przyrody oraz narzędzia do udostępniania postępów. Medytujący wolą to od zwykłego stopera, ponieważ mogą wybrać dźwięk alarmu, który delikatnie poinformuje, że czas się skończył. Aplikację znajdziecie w sklepie App Store i Google Play.