Pierwszym krokiem do ekonomicznych wakacji jest bycie tak elastycznym, jak to tylko możliwe. Oto 7 wskazówek, jak to zrobić.
Wakacje kredytowe 2022
Wakacje kredytowe nie jest to rozwiązanie nowe, istniało również w okolicy pandemii Covid-19. Bankowe wakacje kredytowe 2020 z powodu koronawirusa umożliwiły kredytobiorcom odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub tylko części kapitałowej raty przez okres do 3 miesięcy. Zniesiony od 16 maja 2022 r. stan epidemii w Polsce oznacza, że wakacje kredytowe z powodu Covid-19 nie będą już przysługiwały.
Rząd od 1 sierpnia 2022 roku ma wprowadzić inny rodzaj pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne, który tym razem ma złagodzić skutki rosnących stóp procentowych. Wakacje kredytowe 2022 to pomoc, która ma polegać na możliwości odroczenia spłaty maksymalnie 8 rat w latach 2022 i 2023. Kwoty te zostaną przesunięte na koniec harmonogramu spłat kredytu. Wybór tego rozwiązania ma nie generować żadnych dodatkowych opłat. Tak można odroczyć 8 rat., np. 2 miesiące na kwartał w tym roku oraz po jednym dowolnym miesiącu w każdym kwartale 2023.To może być spory oddech dla wakacyjnego budżetu domowego.
Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2022 r. o 4,8 proc., zaś w 2023 r. o 3,5 proc. Średnia inflacja sięgnie w tym roku 13,1 proc. ze szczytem na poziomie 15,8 proc. w sierpniu. W 2023 r. inflacja będzie spadać i wyniesie średnio 8,6 proc., zaś w 2024 znajdzie się na poziomie ok. 4,5 proc. Niedobory pracowników sprawią, że pomimo ogólnego spowolnienia w gospodarce utrzyma się wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń, które w 2022 r. wyniesie średnio o 13,2 proc, zaś w 2023 r. 10,1 proc. – wynika z „Przeglądu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego: lato 2022”.
Niski sezon – tańszy sezon
Większość wakacyjnych miejsc cieszy się dużym zainteresowaniem w okresie między 1 lipca a 15 sierpnia. Popyt podnosi ceny w tym szczytowym sezonie, co sprawia, że podróże są dość drogie. Warto więc unikać w tym czasie typowych, turystycznych destynacji. To znacznie obniży koszty. Jeśli możemy przełożyć plany urlopowe, podróżując poza sezonem możemy nie tylko zapłacić mniej, ale także cieszyć się większą swobodą w hotelu czy na plaży, bez tłumu turystów. Różnice cenowe są korzystniejsze dla nas aż o 30-40 proc. Nawet oferty first minute (wyjątek stanowią te z ubezpieczeniem gwarancji niezmiennej ceny) i last minute w wysokim sezonie urlopowym zazwyczaj nie są tak korzystne jak oferty poza sezonem.
Odpowiednia karta… w portfelu
Obecnie karta kredytowa to nie tylko finansowe zabezpieczenie, ale także pakiet dodatkowych korzyści. Wiele z nich przyda się podczas zbliżających się wakacji. Dotyczy to głównie kart z segmentu premium (tego typu karty wydawane są klientom z przeciętnym i wyższym wynagrodzeniem, od około 10 000 zł). Podobnie jak w przypadku zwykłych kredytówek przy spełnieniu określonych warunków ich użytkowanie może być zupełnie darmowe.
Karty kredytowe to również bezpieczny sposób na wydawanie pieniędzy podczas podróży. Zwłaszcza za granicą. Niektóre karty oprócz ochrony przed oszustwami i są wyposażone w przywileje, takie jak:
- bezpłatne ubezpieczenie podróży zagranicznych, które obejmie finansowanie wydatków związanych z ewentualnym leczeniem, zgubieniem bagażu, opóźnieniem lotu, usługi assistance (organizacja pomocy leczenia, tłumacza, prawnej itp.) oraz concierge (wszechstronna pomoc w organizacji dodatkowych atrakcji itp.),
- brak prowizji za przewalutowanie, dzięki czemu kartą można płacić na całym świecie bez dodatkowych kosztów przewalutowania swoich transakcji w walutach innych niż PLN,
- bezpłatne wstępy do saloników lotniskowych oraz zniżki w restauracjach na terenie portów lotniczych,
- program lojalnościowy, dzięki któremu za transakcje dokonywane kartą przyznawane są punkty, które następnie można wymieniać na nagrody u partnerów programu,
- bon na zakupy przy założeniu karty kredytowej w okresie wakacji.
Ochrona na wszelki wypadek
Aby cieszyć się z wakacji jedynie miłymi wspomnieniami i zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych finansowych niespodzianek, warto sięgnąć po dobrą polisę. Aby zabezpieczyć się na ewentualne problemy finansowe, np. gdy sąsiad z góry w czasie urlopu zaleje nam łazienkę, przyda się polisa ubezpieczeniowa dla nieruchomości. Co w przypadku poważniejszych turbulencji, gdy zachorujemy na wakacjach lub doznamy poważnego uszczerbku na zdrowiu? Warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które da nam realne wsparcie finansowe w momencie, gdy będziemy potrzebować środków na leczenie. Więcej: https://be.unum.pl/prawdziwie-beztroskie-wakacje-czyli-po-jaka-polise-siegnac-by-nie-martwic-sie-podczas-urlopu/
Aplikacje na wakacje
Jest sporo aplikacji, które pomogą nam złapać balans finansowy w czasie urlopu:
- Money Lover – to bezpłatna aplikacja, która pomaga kontrolować koszty, stworzyć budżet, czy śledzić swoje wydatki oraz oszczędności. W aplikacji możemy zaznaczyć swoje finansowe cele.
- Pan Paragon do usług. Co prawda nie jest to typowa aplikacja do zarządzania budżetem, ale pomoże znacznie łatwiej zorganizować wydatki. To intuicyjna aplikacja, która umożliwia przechowywanie i opisywanie paragonów, tak, aby można było je mieć zawsze pod ręką. Z jednego konta może korzystać kilka osób – wystarczy zalogować się do apki za pomocą konta Google.
- Wielu z nas lubi szybkie weekendowe wypady za miasto lub za granicę. Jak zrobić to w rozsądnej cenie? Warto ściągnąć po aplikację Skyscanner. Z jej pomocą porównamy ceny oferowane przez poszczególne linie lotnicze, a aplikacja wyszuka najbardziej korzystną cenowo ofertę.
- W tym zestawieniu nie może zabraknąć znanej i lubianej aplikacji Booking.com. Aplikacja wyszukuje dostępne hotele, apartamenty czy inne możliwości do noclegu w miejscu, które chcemy. I tak − możemy filtrować według kryteriów takich jak: cena.
- Fuelio – to musthave tegorocznych wakacji dla wszystkich podróżujących samochodem. Aplikacja na czytelnej mapie pokazuje aktualizowane przez użytkowników informacje na temat aktualnych cen na stacjach paliwowych we wskazanym rejonie. Co więcej, aplikacja posłuży nam również jako dziennik wszelkich wydatków związanych z naszym autem.
- Przelicznik Walut to aplikacja, która działa bardzo szybko i sprawnie. Oblicza opłaty banków, kart kredytowych i ATM. W zanadrzu ma dane wartości 160 walut. Do tego aktualizacja jest automatyczna i nie zawsze potrzeba dostępu do internetu, by dokonać przeliczenia.
- Latem chce się pić! Ale czy koniecznie trzeba kupować kolejną plastikową butelkę wody? Aplikacja Find Tap pokaże najbliższy punkt, gdzie można za darmo uzupełnić swoją wielorazową butelkę.
- Squirrel – ta aplikacja tworzy osobne konto oszczędnościowe, na które raz w miesiącu przesyła określoną kwotę. Jest wyliczana na podstawie miesięcznych wydatków określonych przez użytkownika. W momencie, gdy na konto wpływa określona suma (pensja), aplikacja odejmuje od niej wcześniej oszacowane wydatki, a resztę kwoty przesyła na dedykowane konto oszczędnościowe.
- Revolut to nie tylko konto wielowalutowe, ale także możliwość lepszej kontroli i zarządzania finansami. Oprócz tego, że otrzymuje się natychmiastowe powiadomienie o wydatkach po dokonaniu każdej płatności, dla użytkownika przygotowywane jest comiesięczne zestawienie kosztów związanych z zakupami.
Mądry Polak po… wakacjach
Zebranie pieniędzy na tegoroczne wymarzone wakacje jest wciąż wyzwaniem? By za rok „oszczędzić” sobie emocjonalnych i finansowych atrakcji podczas planowania wakacji, warto już dzisiaj zacząć przygotować świnkę-skarbonkę na wymarzony urlop. Najważniejsze w oszczędzaniu jest skupienie się na celu i odpowiednia metoda oszczędzania – dobrana do naszego stylu życia, podejścia.
Jeśli mimo szczerych chęci nie pamiętamy o regularnym odkładaniu pieniędzy, można wybrać opcję automatycznego oszczędzania na ustalony cel. Zgodnie z naszymi preferencjami możemy na koncie bankowym ustalić wysokość określonej comiesięcznej kwoty, która zostanie przelana na konto oszczędnościowe.
Dla nieco opornych oszczędzających podpowiadamy ustawienie dziennych limitów płatności – to nieco drastyczne, acz skuteczne rozwiązanie, które pomoże uchronić się przed zakupowym szaleństwem.
Trzecie rozwiązanie – dla tych bardziej rozrzutnych, polega na tym, że można na koncie ustalić procent lub zaokrąglenie kwoty zakupu, a część płatności wpadnie z konta osobistego na rachunek do regularnego oszczędzania.
W 2022 roku na wakacje wyjedzie co drugi z nas – wynika z opublikowanego w maju sondażu IBRiS dla Radia Zet. Jak pokazuje sondaż, nadal dominują krótsze wczasy. 22 proc. Polaków zamierza wyjechać na urlop nie dłuższy niż 7 dni, tyle samo osób wyjedzie na 7-14 dni, a tylko 4 proc. planuje urlop dłuższy niż dwa tygodnie. Z sondażu wynika, że zmianę planów wakacyjnych względem 2021 roku zadeklarowało 30 proc. badanych. 11 proc. Polaków wskazuje wzrost cen, jako główną przyczynę tej zmiany. Zmieniły się też preferencje, jeśli chodzi o kierunek wyjazdów. Spośród tych, którzy planują wyjechać, 32 proc. wybierze się za granicę. Na kolejnych miejscach znalazły się: działka (17 proc.), polskie morze (17 proc.), polskie jeziora (16 proc.) i polskie góry (15 proc.).
Bibliografia:
- https://pie.net.pl/prognozy-pie-spowolnienie-wzrostu-i-podwyzszona-inflacja-to-gospodarczy-scenariusz-na-najblizsze-2-lata/
- https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/jak-placic-za-granica-aby-nie-stracic
- https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/jak-placic-za-granica-aby-nie-stracic
- https://www.egospodarka.pl/169443,5-aplikacji-wspierajacych-oszczedzanie,1,14,1.html
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609978,kredyty-hipoteczne,wakacje-kredytowe-a-koronawirus—kto-moze-zawiesic-splate-rat-kredytu-w-trakcie-pandemii-covid-19,1,1
- https://muratordom.pl/prawo/finanse/wakacje-kredytowe-od-sierpnia-dla-kogo-czy-warto-skorzystac-aa-MR8Q-uLsv-iAZN.html
- https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/bierz-urlop-naukowcy-wakacje-przedluzaja-zycie
- Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzony w dn. 06-07.05 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.
Відпустка, легка для гаманця
Літо це час, коли можемо відпочити від повсякденного життя та провести насичену враженнями відпустку. 40-річне дослідження вчених з Гельсінського університету за участю 1222 бізнесменів середнього віку показало, що перерва в роботі може принести користь фізичному та психічному здоров’ю. Виявилося, що ті, хто виїжджав у відпустку, мали менший стрес, менший ризик серцевих захворювань, а ризик розвитку серцево-судинних захворювань знизився на 46% у цій групі порівняно з досліджуваними з контрольної групи. Однак як із зростанням витрат поїхати у відпустку зі спокійною головою?
Перший крок до економної відпустки — бути максимально гнучким. Ось 7 порад, як це зробити.
Кредитні канікули 2022
Кредитні канікули не є новим рішенням, вони також існували під час пандемії Covid-19. Банківські кредитні канікули 2020 з приводу Covid-19 дозволили позичальникам відстрочити погашення основного боргу та відсотків або лише частини основного внеску на термін до 3 місяців. Стан епідемії в Польщі, скасований 16 травня 2022 року, означає, що кредитні канікули з приводу Covid-19 більше не будуть доступні.
З 1 серпня 2022 року уряд має запровадити інший вид допомоги для погашення іпотечних кредитів, цього разу для пом’якшення наслідків зростання процентних ставок. Кредитні канікули 2022 – це допомога, яка полягає в можливості відстрочення погашення максимум 8 платежів у 2022 та 2023 роках. Ці суми будуть перенесені до сплати на кінець графіка погашення кредиту. Вибір цього рішення передбачає відсутність будь-яких додаткових комісій. Таким чином, Ви можете відкласти 8 платежів, наприклад, 2 місячні платежі щоквартально це у цьому році та по одному платежу кожного кварталу 2023 року. Це може бути хорошим перепочинком для сімейного бюджету.
Польський економічний інститут прогнозує, що в 2022 році ВВП Польщі зросте на 4,8%, а в 2023 році – на 3,5%. Середня інфляція цього року становитиме 13,1 % з піком 15,8 % в серпні. У 2023 році інфляція знизиться і в середньому становитиме 8,6%, а у 2024 році становитиме близько 4,5%. Через дефіцит працівників, незважаючи на загальне сповільнення економіки, збережуться високі темпи зростання заробітної плати, які у 2022 році становитимуть в середньому 13,2%, а у 2023 році – 10,1% – такі прогнози виникають з «Економічного огляду Польського економічного інституту: літо 2022».
Низький сезон – дешевший сезон
Більшість напрямків відпочинку дуже популярні в період з 1 липня по 15 серпня. У цей пік сезону попит підвищує ціни, що робить подорожі досить дорогими. Тому в цей час варто уникати традиційних туристичних місць відпочинку. Це значно знизить витрати. Якщо можете перенести відпустку, подорожуючи поза сезоном, зможете не тільки заплатити менше, але й насолоджуватися більшою свободою в готелі або на пляжі, без натовпу туристів. Різниця в ціні може бути вигідніша для Вас аж на 30-40 %. Навіть пропозиції first minute (за винятком тих, що мають страхування гарантії фіксованої ціни) і пропозиції last minute у високий курортний сезон зазвичай не такі вигідні, як пропозиції поза сезоном.
Відповідна картка … у вашому гаманці
В даний час кредитна картка – це не тільки фінансова гарантія, а й пакет додаткових переваг. Багато з них стануть у нагоді під час майбутньої відпустки. В основному це стосується карток преміум-сегменту (картки такого типу видаються клієнтам із середньою та вищою винагородою, яка перевищує 10 тис. злотих). Як і у випадку зі звичайними кредитними картками, за певних умов їх використання може бути абсолютно безкоштовним.
Кредитні картки також є безпечним способом розрахунків під час подорожі. Особливо за кордоном. Деякі картки, окрім захисту від шахрайства, мають такі привілеї, як:
- безкоштовне страхування закордонних поїздок, яке покриє фінансування витрат, пов’язаних з можливим лікуванням, втратою багажу, затримкою рейсу, послуги assistance (організація допомоги при лікуванні, перекладацькі послуги, юридична допомога, тощо) та послуги concierge (комплексна допомога в організації додаткових розваг, тощо),
- Відсутність комісії за конвертацію валюти, завдяки чому Ви можете платити карткою по всьому світу без додаткових витрат на конвертацію Ваших транзакцій у валютах, відмінних від PLN,
- безкоштовний вхід до платних залів очікування аеропортів та знижки в ресторанах аеропортів,
- програма лояльності, завдяки якій за операції, здійснені карткою, нараховуються бали, які потім можна обміняти на нагороди у партнерів програми,
- ваучер на покупки, якщо рахунок кредитної картки відкрито під час відпустки.