Dieta uśmiechu/Дієта посмішки

Dieta uśmiechu/Дієта посмішки

Dieta uśmiechu/Дієта посмішки

Potrafi przekraczać większość granic, zastępuje języki obce, otwiera kulturowe drzwi i można (się) nim zarażać. Uśmiech to uniwersalny sposób komunikacji o potężnej mocy. Z uśmiechu płyną w zasadzie same korzyści – poprawia jakość naszego życia społecznego i psychicznego, a nawet może przedłużyć nasze życie.

Uśmiech jako mimowolny skurcz mięśni twarzy, który ma dar zbliżania nas do siebie, od lat fascynował naukowców. Otwiera nas na siebie nawzajem, ma właściwości przeciwbólowe, podnosi percepcję naszych kompetencji, zjednuje ludzi. Już na poziomie cielesnym uśmiech zapewnia nam minilifting. Podniesienie kącików ust rozjaśnia całą twarz, w tym policzki, kąciki ust i szyję. W połowie lat 2000 badania z uniwersytetu Missouri-Kansas City (UMKC) potwierdziły, że uśmiech sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby młodsze niż w rzeczywistości.

Spoiwo relacji

Uśmiech przynosi nam mnóstwo korzyści fizycznych i społecznych. Badania pokazują, że ci, którzy świadomie lub podświadomie więcej się uśmiechają, żyją lepiej i dłużej. Osoby uśmiechnięte postrzegane są jako bardziej otwarte, przystępne i życzliwe. Dodatkowo uśmiech, jak pozytywny wirus, jest zaraźliwy. Zachęca do odzwierciedlania, co ma duże znaczenie w naszych społecznych relacjach i pomaga nam wchodzić w interakcje. Uśmiech sprawia, że wydajemy się uprzejmi, sympatyczni i kompetentni. Smutek i zaniepokojenie na twarzy mogą generować w innych poczucie, że nie jesteśmy pewni, co robimy.

Pogodni w pracy

Uśmiech w miejscu pracy podnosi poziom naszej energii, poprawia naszą wydajność, więc może iść w parze z naszymi dochodami, lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jessica Pryce-Jones, autorka książki „Szczęście w pracy”, zaznaczyła również, że poczucie szczęścia i spełnienia w pracy jest ściśle skorelowane z większą wydajnością i produktywnością. Wspólny śmiech w pracy łagodzi skutki stresu, obniża ciśnienie krwi i nasze tętno. Stymuluje również krążenie, co pomaga rozluźnić mięśnie, a z czasem może obniżyć fizyczne objawy stresu. Dlatego zwykły, prosty, szczery uśmiech, może być krokiem do sukcesu w biznesie.

Pigułka zdrowia

Ci, którzy często się uśmiechają i śmieją, mogą żyć dłużej niż ci, którzy tego nie robią. 15-letnie norweskie badanie opublikowane w kwietniu 2016 r. wykazało, że kobiety z dużym poczuciem humoru żyły dłużej niż inne. W rzeczywistości były o 73% mniej narażone na śmierć z powodu chorób serca i o 83% rzadziej zapadały na infekcje. Mężczyźni z lepszym poczuciem humoru aż o 74% zmniejszali ryzyko zgonu związanego z chorobami układu krążenia. Uśmiech sprawia, że w naszych mózgach rusza produkcja substancji chemicznych gwarantujących dobre samopoczucie: dopaminy, endorfin i serotoniny. Endorfiny mogą działać jak naturalne leki przeciwbólowe, a nawet naturalne opiaty.

Nastrój namalowany na twarzy

Psychologowie badający spostrzeganie podkreślają też, że osoby uznane za pogodne i uśmiechnięte zazwyczaj zapamiętywane są jako szczuplejsze i atrakcyjniejsze.

Badania dodatkowo dowiodły, że uśmiech daje naszemu mózgowi więcej przyjemności niż czekolada. Ron Gutman, autor książki „Smile: The Astonishing Powers of a Simple Act” obliczył nawet, że jeden uśmiech może generować taki sam poziom stymulacji mózgu, jak do 2000 batonów czekolady!

Do poprawy nastroju może prowadzić nawet ten wymuszony uśmiech. Stereotypowo kojarzymy go raczej z pozytywnymi zdarzeniami. Naukowcy odkryli również, że już samo podjęcie decyzji o uśmiechu – nawet w sytuacji, kiedy nie jest nam wesoło – generuje w nas lepsze samopoczucie i przyczynia się do stworzenia pozytywnych wrażeń. Jeden z najbardziej znanych na świecie buddyjskich nauczycieli, Thich Nhat Hanh, twierdził, że „czasami radość jest źródłem twojego uśmiechu, ale czasami twój uśmiech może być źródłem twojej radości”.

Biolodzy wpadli nawet na wykonanie badania, które polegało na umieszczeniu ołówka między zębami. Ci, którzy w ten sposób zmusili się do uśmiechu, przyznali, że psychicznie poczuli się dużo lepiej. To dowodzi, że uśmiech nawet w sensie fizycznym może dodawać energii. Francuski neurolog Guillaume Duchenne w XIX wieku badał uśmiech i śmiech człowieka. Zwrócił uwagę, że uśmiech angażuje w szczególności dwa mięśnie twarzy – jeden kontroluje ruch kącików ust, a drugi obejmuje ruch mięśni wokół oczu. O ile samodzielnie decydujemy o zmarszczeniu kącików ust, o tyle nie jesteśmy w stanie świadomie wpływać na ruch mięśni wokół oczu. Dlatego autentyczny, szczery, nieudawany uśmiech nazywamy uśmiechem Duchenne’a. oznacza to, że angażuje on w pełni zarówno nasze usta jak i oczy. Powszechnie dostępny i społecznie doceniony środek na dobre samopoczucie i wytrych do dobrych relacji niech będzie dla nas wszystkich wiosenną odpowiedzią na wszystko to, co nie idzie po naszej myśli.

Dobry wirus

Prawdziwy, autentyczny uśmiech powstaje nieświadomie. Uśmiechamy się nie tylko po to, żeby wyrazić naszą radość lub zadowolenie – to także wyraz uprzejmości i komunikat o przystępności. Z kolei śmiać się możemy ze wstydu albo strachu. Społecznie zazwyczaj mamy jednak tendencję do odzwierciedlania – dlatego już jeden uśmiechnięty pracownik wystarczy, żeby inni członkowie zespołu zaczęli po nim naśladować pogodę i zadowolenie.

Czasem jeden uśmiech wystarczy, by umilić komuś dzień. Oczywiście wszyscy jesteśmy różni i nie wszystkim nam w równym stopniu z łatwością przychodzi uśmiechanie się. Proponujemy jednak podjęcie kilkudniowego wyzwania, żeby sprawdzić, jak daleko może nas zaprowadzić uśmiech.

  • trenuj uśmiech – trening czyni mistrza; zacznij od delikatnego uśmiechu do lustra – zobacz, jak zmieniają się twarz i wyraz oczu; w trakcie uśmiechania się obniża się napięcie, mięśnie ulegają rozluźnieniu, a nasz nastrój poprawia się o 30%; warto taki trening powtarzać kilka razy dziennie, zaczynając od kilku sekund, a potem stopniowo wydłużając czas uśmiechania się do samego siebie;
  • wizualizuj – jeśli na co dzień jesteś raczej typem pochmurnym, ale ćwiczenia uśmiechu wydają Ci się intrygujące, postaraj się sam dla siebie zostać mistrzem medytacji; usiądź z zamkniętymi oczami na kilka minut i przywołaj przyjemne zdarzenia ze swojego życia; mogą to być zdarzenia, np. wygrany mecz, urodziny, spotkanie, które zmieniło Twoje życie, a także stopklatki z dzieciństwa, które wspominać z rozrzewnieniem – zapach ciasta pieczonego przez mamę, kąpiel w jeziorze, pierwsza samodzielna wycieczka rowerowa; zauważ, że w trakcie przywoływania takiego wspomnienia twarz rozluźnia się,
  • przez telefon też słychać uśmiech – nasz głos zmienia swoje zabarwienie, kiedy się uśmiechamy; rozmówca dosłownie słyszy nas inaczej, kiedy rozciągamy kąciki ust w uśmiechu – głos jest jaśniejszy, bardziej otwarty, a nasze intencje brzmią zupełnie inaczej dla rozmówcy;
  • jak tarcza ochronna – zdarza się, że w ciągu dnia napotkamy ludzi, którzy niekoniecznie przeżyli dobry dzień; wśród nas jest wielu takich, którzy z łatwością przejmują cudze nastawienie; dlatego łatwo zabezpieczyć się przed wpływem cudzego kiepskiego humoru – „zapobiegawczy” uśmiech, nawet najdelikatniejszy, kiedy obok nas wyczuwamy smutek, złość albo frustrację, tworzy wokół nas strefę ochronną; przy okazji wpływa też na kolegę/koleżankę, którzy pod wpływem naszego uśmiechu mogą stwierdzić, że to, co wyprowadziło go/ją z równowagi, wcale nie było tego warte; 

Nic, co nosimy, nie jest ważniejsze niż nasz uśmiech – ma moc zbliżania i łączenia. Uspokaja nas i otwiera na siebie nawzajem. Najlepszym dowodem na to, że w naturalny sposób go odzwierciedlamy jako ludzie, jest sposób zachowania małych dzieci – najczęściej na uśmiech odpowiadają tym samym. Zdarza się, że w ten sposób zapraszają nas do pierwszego kontaktu – tylko to potrafią, bo jeszcze nie potrafią mówić. To dla nich naturalny sposób przekraczania granic i komunikacji.
Świat zawsze wygląda lepiej zza uśmiechu. Czy można sobie wyobrazić lepszy początek dnia i znajomości?

Дієта посмішки

Вона може подолати більшість кордонів, замінює іноземні мови, відкриває двері культури, і нею можна заразитися. Посмішка – потужний і універсальний спосіб спілкування. По суті, усмішка приносить лише користь, – вона покращує якість нашого соціального та психічного життя, а може навіть подовжити наше життя.

Посмішка як мимовільне скорочення м’язів обличчя, яка має властивість зближувати нас, роками захоплювала вчених. Вона відкриває нас один одному, має знеболюючі властивості, покращує сприйняття наших здібностей, зближує людей. Вже на тілесному рівні посмішка забезпечує нам міні-ліфтинг. Підняття куточків губ освітлює все обличчя, включно із щоками, куточками рота та шиєю. У середині 2000-х років дослідження Університету Міссурі-Канзас-Сіті (UMKC) підтвердили, що посмішка сприяє тому, що нас сприймають молодшими, ніж ми є насправді.

Зміцнення стосунків

Посмішка приносить нам багато фізичних і соціальних переваг. Дослідження показують, що ті, хто свідомо чи підсвідомо більше посміхається, живуть краще і довше. Усміхнених людей сприймають як більш відкритих, доступних і добрих. Крім того, посмішка, як і позитивний вірус, заразна. Сприяє позитивній реакції, що важливо для наших суспільних стосунків, і допомагає нам взаємодіяти. Посмішка робить нас ввічливими, доброзичливими і обізнаними. Смуток і тривога на обличчі можуть викликати в інших відчуття, ніби ми не впевнені в тому, що робимо.

Добрий настрій на роботі

Посмішка на робочому місці підвищує наш рівень енергії, покращує нашу продуктивність, тому вона може йти в парі з нашими доходами, кращим здоров’ям та самопочуттям. Джессіка Прайс-Джонс, авторка книги «Щастя на роботі», також зазначила, що відчуття щастя і задоволення з роботи тісно пов’язані з більшою ефективністю та продуктивністю. Спільний сміх на роботі злагоджує наслідки стресу, знижує кров’яний тиск і пульс. Вона також стимулює кровообіг, що допомагає розслабити м’язи і з часом може зменшити фізичні симптоми стресу. Тому звичайна проста щира посмішка може стати кроком до успіху в бізнесі.

Таблетка здоров’я

Ті, хто багато посміхається і сміється, можуть жити довше, ніж ті, хто цього не робить. 15-річне норвезьке дослідження, опубліковане в квітні 2016 р., показало, що жінки з чудовим почуттям гумору живуть довше за інших. Насправді вони на 73% рідше помирали від серцевих захворювань і на 83% менше захворювали. Чоловіки з кращим почуттям гумору аж на 74% зменшували ризик смерті від серцево-судинних захворювань. Посмішка змушує наш мозок виробляти хімічні речовини, які гарантують добре самопочуття: дофамін, ендорфіни і серотонін. Ендорфіни можуть діяти, як природні знеболюючі засоби, і навіть, як природні опіати.

Настрій, написаний на обличчі

Психологи, які вивчають сприйняття, також підкреслюють, що люди, які вважаються веселими і усміхненими, зазвичай запам’ятовуються більш стрункими і привабливішими.

Дослідження також показали, що посмішка приносить нашому мозку більше задоволення, ніж шоколад. Рон Гутман, автор книги «Посмішка: дивовижні сили простого явища» навіть підрахували, що одна посмішка може викликати такий самий рівень стимуляції мозку, як майже 2000 плиток шоколаду!

Навіть вимушена посмішка може підняти настрій. Стереотипно ми асоціюємо її радше з позитивними подіями. Вчені також виявили, що саме рішення посміхатися – навіть коли нам не весело – створює у нас краще самопочуття і сприяє отриманню позитивних вражень. Один із найвідоміших буддійських вчителів у світі Тіч Нят Хан стверджував, що «іноді радість є джерелом вашої посмішки, але іноді ваша посмішка може бути джерелом вашої радості».

Біологи навіть вирішили провести дослідження, яке передбачало розміщення олівця між зубами. Ті, хто таким чином змушував себе посміхнутися, зізналися, що психічно почуваються набагато краще. Це доводить, що посмішка, навіть у фізичному сенсі, може додати вам енергії. Французький невролог Гійом Дюшенн у дев’ятнадцятому столітті вивчав людські посмішку та сміх. Він помітив, що посмішка задіює два мімічні м’язи – один контролює рух куточків рота, а другий – рух м’язів навколо очей. Якщо ми самостійно вирішуємо відносно зморщування куточків рота, то свідомо впливати на рух м’язів навколо очей ми не можемо. Тому справжню щиру нефальшиву посмішку ми називаємо посмішкою Дюшенна. Це означає, що вона повністю задіює наші губи і очі. Нехай цей загальнодоступний і цінований у суспільстві засіб доброго самопочуття і запорука добрих стосунків стане для нас усіх весняною відповіддю на все, що не йде так, як ми собі мріяли.

Хороший вірус

Справжня щира посмішка з’являється несвідомо. Ми посміхаємося не лише для того, щоб висловити свою радість чи задоволення, – це також вираз ввічливості та інформація про доступність. У свою чергу, ми можемо сміятися від сорому або страху. Але в соціальному плані ми зазвичай схильні до рефлексії, – тому достатньо одного усміхненого співробітника, щоб інші члени колективу почали наслідувати його добрий настрій і задоволення.

Іноді достатньо однієї посмішки, щоб зробити чийсь день приємнішим. Звісно, ​​всі ми різні, і не всім нам однаково легко посміхатися. Проте ми пропонуємо присвятити кілька днів цій справі, щоб перевірити, як далеко може завести нас посмішка.

  • тренуйте свою посмішку – тренування робить нас досконалими; почніть з ніжної посмішки в дзеркалі – подивіться, як змінюється обличчя і вираз очей; під час посмішки напруга зменшується, м’язи розслабляються, настрій покращується на 30%; варто повторювати таке тренування кілька разів на день, починаючи з кількох секунд, а потім поступово подовжуючи час посмішки до самого себе;
  • Візуалізуйте – якщо ви на щодень невесела людина, але вправи з посмішкою здаються вам інтригуючими, спробуйте стати для себе майстром медитації; сядьте із закритими очима на кілька хвилин і згадайте приємні події зі свого життя; це можуть бути різні події, наприклад, виграний матч, день народження, зустріч, яка змінила ваше життя, а також стоп-кадри з дитинства, які приємно згадуються – запах торта, спеченого мамою, купання в озері, перший самостійний виїзд на велосипеді; зауважте, що при таких спогадах обличчя розслабляється,
  • посмішку також можна почути по телефону – наш голос змінює свої барви, коли ми посміхаємося; співрозмовник буквально по-іншому чує нас, коли ми розтягуємо куточки рота в посмішці, – голос стає яскравішим, більш відкритим, а наші наміри звучать для співрозмовника зовсім інакше;
  • як захисний щит – буває, що протягом дня ми зустрічаємо людей, у яких не обов’язково був хороший день; серед нас є багато тих, хто легко переймає настрій інших людей; тому легко захиститися від впливу чужого поганого гумору – «профілактична» посмішка, навіть найделікатніша, коли ми відчуваємо поряд смуток, злість чи розчарування, створює навколо нас захисну зону; до речі, це впливає і на друга чи подругу, які під впливом нашої посмішки можуть ствердити, що те, що їх засмутило, зовсім цього не варте; 

Ніщо, що ми одягаємо, не є важливішим за нашу посмішку, – вона здатна зблизити нас і поєднати. Це заспокоює нас і відкриває один одному. Найкращим доказом того, що ми природно позитивно сприймаємо посмішку, як люди, є те, як поводяться маленькі діти, – вони зазвичай відповідають на посмішку тим самим. Буває, що так вони запрошують нас до першого контакту, – тільки так можуть, бо ще не вміють говорити. Для них це природний спосіб долати кордони та спілкуватися.
З посмішкою світ завжди виглядає краще. Чи можна собі уявити кращий початок дня і знайомства?