Ubezpieczenia na życie – fakty i mity o tym dla kogo, kiedy i za ile

Ubezpieczenia na życie – fakty i mity o tym dla kogo, kiedy i za ile

Ubezpieczenia na życie – fakty i mity o tym dla kogo, kiedy i za ile

Wokół ubezpieczeń narosło wiele mitów, które często wpływają na decyzje zakupowe klientów.

O tym, co nas motywuje, a co powstrzymuje przed zakupem polisy rozmawiamy z Radosławem Kurzawą, Executive Life Protection Advisorem w Unum Życie, który w swojej wieloletniej karierze otoczył ochroną ponad 1000 klientów, należy do międzynarodowego,

prestiżowego Million Dollar Round Table, zrzeszającego najlepszych ekspertów finansowych z całego świata. Z pomocą Radosława zmierzymy się z najczęstszymi opiniami nt. ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczenie na życie kupuje się, gdy się ma kredyt w banku.  

PRAWDA, ale nie cała

Kredyt  to częsty powód zainteresowania się tematem ubezpieczenia na życie, a stoi za nim przekonanie, że biorąc zobowiązanie finansowe, myślę o jego spłacie i ewentualnych przeszkodach, które mogą obciążyć finansowo bliskich. Banki też często wymagają takiego zabezpieczenia w ramach umowy kredytowej. Ale kredyty to nie jedyne zobowiązania, jakie mamy, a które w razie inwalidztwa, poważnej choroby czy śmierci mogą obciążyć bliskich. Dlatego warto pomyśleć o tym, czy w razie nieszczęścia nasi bliscy są zabezpieczeni, zapewniając im nie tylko spłatę długów, ale też godne życie.

W małżeństwie wystarczy jedna polisa na życie.  

 FAŁSZ

W pierwszej kolejności zabezpieczamy osobę mającą większe dochody, ponieważ jej strata lub ciężka choroba spowoduje większe konsekwencje finansowe. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu drugiego współmałżonka a nawet dzieci – choroba drugiej osoby zapewne nie pozwoli na normalne funkcjonowanie rodziny i może generować poważne koszty. Często wtedy rodzina sięga po oszczędności, a osoba zarabiająca będzie musiała poświęcić więcej czasu rodzinie i opiece nad chorym współmałżonkiem, co spowoduje ograniczenie dochodu.

Ubezpieczenie na życie jest droższe dla osób, które chorują lub chorowały.

PRAWDA

Ubezpieczenie na życie i zdrowie powinno się kupować, gdy jest się młodym i zdrowym – zakup polisy na życie dla osoby chorej lub po chorobie jest często niemożliwy lub w najlepszym wypadku kosztuje więcej z uwagi na wyższe ryzyko wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Ważne jest, aby przed zakupem polisy na życie klient podał w ankiecie medycznej rzeczywisty stan swojego zdrowia, aby mieć gwarancje wypłaty. Zatajenie choroby jest bowiem powodem odmowy wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie na życie kupione w Polsce działa na całym świecie, nawet w krajach gdzie panuje epidemia lub konflikt zbrojny.

PRAWDA

W Unum Życie tak jest, ale na rynku są różne ubezpieczenia i dlatego trzeba przeczytać umowę i OWU oraz mieć sprawdzonego agenta, który dopasuje polisę do potrzeb klienta.

Wystarczy wybrać najtańszą polisę na życie.

FAŁSZ

Polisa musi być dopasowana do możliwości finansowych klienta, ale niska składka nie może być czynnikiem decydującym o wyborze umowy. Ubezpieczenie na życie ma dać rzeczywisty benefit finansowy ubezpieczonemu lub jego rodzinie w sytuacji choroby, czy śmierci. Zakup takiej polisy poprzedzony jest dokładną analizą potrzeb klienta, ale też jego sytuacji, a na wysokość składki wypływa nie tylko zakres ochrony, ale też wiek ubezpieczonego, czy jego stan zdrowia.

Nie trzeba mieć polisy indywidualnej, gdy ma się ubezpieczenie grupowe.

FAŁSZ

Ubezpieczenie grupowe jest często  spotykaną formą ubezpieczenia i ma wiele bezdyskusyjnych zalet. Pamiętajmy jednak, że zakres ochrony i wysokość sum ubezpieczenia jest ustalany przez pracodawcę. Klient nie jest właścicielem polisy, a w razie zmiany pracy, traci on ochronę. Polisa indywidualna jest wydana na wiele lat nawet na całe życie, ma zakres dopasowany do konkretnej sytuacji i potrzeb klienta, chroni go w takim zakresie, jaki klient wybierze.

Polisę na życie można kupić online.  

PRAWDA, ale nie cała

Podstawą dobrze dopasowanego planu ubezpieczenia jest szczegółowa analiza potrzeb, biorąca pod uwagę różne aspekty życia począwszy od potrzeb codziennych finansów, zobowiązań kredytowych, planów edukacji dzieci i ich startu w dorosłe życie, jak również opieki medycznej ,czy finansów i planów emerytalne w odniesieniu do już istniejących aktywów. Podobnie plan sukcesji, który jak powyższe jest osobistym i indywidualnym planem. Można o tym rozmawiać online, ale czy chcemy? To zawsze decyzja klienta.

Lepiej też nie korzystać z uproszczonych kalkulatorów polis na życie. To produkt wymagający opartej na zaufaniu rozmowy z ekspertem.

Polisa na życie zapewnia pieniądze tylko w przypadku śmierci. Nie skorzysta się z niej za życia.

TO ZALEŻY

W Unum Życie umowy podstawowe mają szerszy zakres niż tylko zgon, zapewniają bowiem pieniądze w sytuacji trwałego inwalidztwa, czy śmiertelnej choroby. A oprócz tego jest wiele umów dodatkowych, które zabezpieczają klienta w sytuacji choroby, pobytu w szpitalu, czy wypadku. Natomiast na rynku są różne produkty, można również znaleźć takie, który wypłacają pieniądze tylko i wyłącznie w przypadku śmierci klienta.

Suma ubezpieczenia w polisie na życie powinna być 10-krotnością naszego rocznego wynagrodzenia.

PRAWDA, ale nie cała

Teoretycznie tak, jednak w praktyce wszystko zależy od potrzeb, możliwości finansowych i chęci klienta. Podstawą ubezpieczeń jest rzeczywista ochrona klienta i tego, na czym mu zależy. Jeśli 10-krotność wynagrodzenia pokryje te potrzeby to OK.

Polisę na życie warto rozbudować o inne ryzyka.

PRAWDA

Oczywiście polisa na życie powinna chronić w różnych sytuacjach i dlatego powinna być rozbudowana o inne ryzyka – przecież ludzie chorują! A to powoduje wydatki i potrzeby, które można zabezpieczyć właśnie rozbudowaną polisą na życie. Choroba, inwalidztwo to sytuacje, które zdarzają się dużo częściej niż śmierć i kosztują dużo więcej.