Trening biegowy z głową

Trening biegowy z głową

Trening biegowy z głową

Jeżeli jesteś doświadczonym biegaczem, bieganie jest dla Ciebie niczym tlen i nie możesz bez niego żyć w tym tekście nie znajdziesz zaskakujących faktów, czy odkrywczych tez. Natomiast jeżeli bieganie jest dla Ciebie jeszcze nieodkrytą dziedziną i nie wiesz od czego zacząć, serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.

Bieganie uznawane jest za jedną z najprostszych aktywności fizycznych, natomiast należy wiedzieć jak się do niej przygotować, aby nie zniechęcić się zbyt szybko.

Zdrowe podejście

Zanim rozpoczniesz biegowe wycieczki, warto uzbroić się w cierpliwość,
a także zadać sobie pytanie – dlaczego chcę biegać?

Motywacji jest wiele: chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, sposób na redukcję stresu, poprawa kondycji, moda, ambitny cel przebiegnięcia maratonu, czy sposób na aktywny wypoczynek z przyjaciółmi, lub wiele innych. Każdy ma swoją i dobrze ją poznać i nazwać. Następnie przeanalizuj swoją kondycję fizyczną.  Czy w ostatnim czasie jesteś aktywny, spacerujesz, uprawiasz sport, czy może jedynym sportem w Twoim życiu jest… droga do windy.

Proces przygotowania wymaga czasu, konsekwencji i systematyczności. Poniżej krótka lista, z którą warto zapoznać się przed pierwszym treningiem:

  • Biegam dla siebie – nie wyznaczaj sobie nierealnych tras, długich dystansów, to może bardzo Cię zniechęcić kiedy przy pierwszym treningu nie przebiegniesz określonej liczby kilometrów. Daj sobie czas, dostosuj tempo, a z czasem zobaczysz efekty. Pierwsze treningi mogą być spacerami przeplatanymi krótkimi podbiegami. Nie martw się. Bądź cierpliwy. Jeżeli lubisz realizować z góry ustalony plan, możesz poszukać trenera biegowego, który dopasuje plan pod Twoje wymaganie i preferencje, lub spróbować planów dostępnych na różnych stronach internetowych.
  • Odpowiednie obuwie –  odpowiednia amortyzacja i dobór wkładki do Twojego rodzaju stopy (supinująca, pronująca, neutralna) może wynieść jakość treningu na inny poziom, a problem z bólem łydek czy goleni w trakcie, bądź po treningu może bezpowrotnie zniknąć. Amortyzacja, którą zapewniają buty ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych stawów. Wybierz się do sklepu sportowego i zapoznaj z ofertą obuwia przeznaczonego do treningów biegowych.
    Jeżeli nie wiesz jak odpowiednio dobrać obuwie, poproś o pomoc sprzedawcy, który pomoże dopasować idealne buty dla Ciebie.
  • Nawodnienie – potrzeba uzupełniania płynów podczas treningów to kwestia indywidualna, wpływ na to ma pogoda, codzienna dieta jak i różna fizjologia każdego z nas. Gdy zaczynasz poznawać swój organizm podczas wysiłku fizycznego, warto mieć przy sobie przynajmniej 0,5l  wody, a z czasem według swoich potrzeb to modyfikować.
  • Strój biegowy – na początku nie potrzebujemy profesjonalnych technicznych ubrań,
    a bawełniane ubrania, które znajdziemy w szafie będą w pełni wystarczające. Biegać można cały rok, niektórzy preferują zimowe przebieżki, inni tolerują wyłącznie letnie temperatury. Zasada jest jednak uniwersalna – ubieramy się tak, jakby na zewnątrz było 15°C więcej, niż faktycznie jest (np. jeśli jest 5°C to ubieramy się tak, jakby było około 20°C). Przez pierwsze minuty treningu będzie ciężko, ale po tym czasie, nasz organizm się rozgrzeje i będzie znacznie łatwiej i bardziej komfortowo.

Co warto mieć, a co można pominąć?

Moda na bieganie skłania wielu producentów do oferowania nam przeróżnych gadżetów. Obuwie jest ważne, ale wszystkie inne gadżety biegowe nie są tak bardzo istotne na początku przygody z bieganiem. Co bezpiecznie możesz pominąć?

  • zegarek biegowy;  
  • specjalistyczny plecak do biegania z rurką podającą wodę;
  • pulsometr;
  • długie kompresyjne getry biegowe

Na początku warto skupić się na bezpieczeństwie. Jeśli trening planujesz po zmroku nie zapomnij o:

  • odblaskach;
  • latarce czołówce i innych świecących elementach, które zapewnią Ci widoczność;
  • przy wieczornym treningu w lesie, zabierz ze sobą coś, co odstraszy dzikie zwierzęta, możesz wybrać gaz pieprzowy;
  • powiedz bliskim, w którą stronę biegniesz, jakie potencjalne trasy możesz wykonać
    i za ile wrócisz;
  • Sprawdź, czy posiadasz odpowiednią polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków czy uszczerbków na zdrowiu.

Odpowiednie nawodnienie i odżywanie

Na trening możesz zabrać ze sobą wodę, lub napój izotoniczny. W zależności od intensywności treningu pomoże uzupełnić mikroelementy wraz z minerałami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas intensywnego wysiłku. Jeżeli Twoim biegowym celem jest redukcja masy ciała, wybierz wersję bez cukru. 

Posiłek zaplanuj minimum półtorej godziny przed treningiem. Istotny jest również wybór posiłku, który ma zapewnić Ci energię i jednocześnie nie ciążyć w żołądku. Wybierz makaron pełnoziarnisty z lekkim sosem, lub chude mięso z kaszą i warzywami. Jeżeli tuż przed treningiem poczujesz głód, zjedz banana, lub inną małą przekąskę.

Pamiętaj o pełnowartościowym posiłku po treningu, tak aby organizm otrzymał niezbędne do regeneracji produkty.

Biegać powoli, czyli kilka słów o slow joggingu

Slowjogging to wynik wieloletnich badań japońskiego profesora nauk medycznych Hiroaki Tanaka, który właśnie w slowjoggingu odkrył uniwersalną formę aktywności fizycznej, którą uprawiać może praktycznie każdy i która pozytywne będzie wpływać na zdrowie organizmu bez obciążania go. Na czym dokładnie polega slowjogging? To metoda, w której biegnie się wolniej od truchtu, robiąc małe kroki i lądując stopą na śródstopiu, co według profesora ma amortyzować nasze stawy. Tempo biegu to Niko Niko, co możemy przetłumaczyć jako „uśmiechnij się”. Tempo biegu nie ma nas męczyć, a jedynie wyzwolić w naszym mózgu endorfiny. Ta ideologia ma na celu niesienie przyjemności z aktywności fizycznej. To świetna metoda dla każdego, kto boi się wycieńczających treningów biegowych. Dodatkowo
w metodzie slowjoggingu spalimy dwa razy więcej kcal niż w trakcie spaceru.

Bez względu na to jaką formę aktywności biegowej wybierzemy, wykonywana aktywność fizyczna będzie miała wspaniały wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. A wiosenna słoneczna aura tylko zmotywuje nas do zdrowej i regularnej aktywności fizycznej.