Wróć do artykułów

Talenty w każdym z nas

Talenty w każdym z nas
Talent potocznie rozumiemy jako wyjątkowe, ponadprzeciętne uzdolnienie w danej dziedzinie. Objawiają się w nas od najmłodszych lat, bo rodzimy się już z pewnymi naturalnymi predyspozycjami do wykonywania różnych czynności. Z czasem dostrzegamy, że jesteśmy w czymś lepsi od innych, łatwiej sobie z czymś radzimy i niektóre prace dają nam szczególną przyjemność.

Jak słońce operuje wiosną?

Nasze talenty dostrzegają już wychowawcy w przedszkolu czy też w pierwszych klasach szkoły podstawowej doceniając i chwaląc nasze wyjątkowe prace plastyczne czy też ponadprzeciętną sprawność fizyczną. Niestety, z czasem – przytłoczeni natłokiem obowiązków szkolnych oraz realizacją programu szkolnego, który przecież dla wszystkich jest taki sam, często nie mamy już czasu na rozwijanie swoich pasji i talentów. Skupiamy się wtedy często na „gaszeniu pożarów” i nauce tego, co nam nie wychodzi. Tymczasem tematy, w których jesteśmy naprawdę dobrzy, pomijamy. Czyż nie jest tak, że dziecko, które pięknie śpiewa, ale jest słabsze z matematyki, zostanie przez rodziców zapisane w pierwszej kolejności właśnie na zajęcia z matematyki, by „nadrobić” zaległości, a nie na lekcje śpiewu, by rozwijać swoje umiejętności? W taki właśnie sposób nasze talenty odchodzą w zapomnienie, a my często nie zdajemy sobie sprawy z wyjątkowych umiejętności jakie posiadamy, które nas wyróżniają i które mogą bardzo ułatwić i…. uprzyjemnić nam życie.

Teoria Gallupa

Nieco inaczej na temat talentów spojrzał Donald Clifton z Instytutu Gallupa, autor narzędzia psychometrycznego CliftonStrenghts. Talenty według Gallupa to wrodzone predyspozycje do osiągnięcia mistrzostwa w danym obszarze. W teorii Gallupa talentem są nie tylko wyjątkowe umiejętności w danej dziedzinie, ale talentem może być np. umiejętność komunikacji z innymi, wspomaganie rozwoju innych osób, czy też optymizm i naturalny entuzjazm, którymi potrafimy zarazić innych. Według popartej wieloma badaniami teorii Gallupa każdy człowiek posiada 34 talenty, które u każdego występują w różnym układzie i natężeniu. To właśnie odpowiada za to, że dana osoba ma predyspozycje do określonych zadań, które sprawiają, że łatwiej jej jest się rozwijać w danym kierunku i czerpać z tego radość i satysfakcję, podczas gdy rozwój w innym kierunku, mimo że także możliwy, może wymagać większego wysiłku oraz zająć więcej czasu.

Talenty Gallupa opisują sposób, w jaki dana osoba myśli, działa i czuje. Zgodnie z nią najlepsze efekty daje inwestowanie czasu i wysiłku w 5-10 talentów, które u danej osoby są najmocniejsze. Takie poznanie swoich predyspozycji (do talentów) pozwala nam odkryć w sobie supermoce, które rozwijane, zwiększają nasze szanse na sukces zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Co ważne – talenty Gallupa są uniwersalne i nie donoszą się do płci, rasy, wieku czy pochodzenia.

Warto zatem sprawdzić, gdzie kryje się nasza moc i na niej skupić, zamiast próbować rozwijać obszary, które nie są nasze. Jak odkryć swoje supermoce?

Testy – na czym polegają, ile kosztują i gdzie je znaleźć?

Test Gallupa to ankieta (dostępna online, szczegóły poniżej) złożona ze 177 pytań. Zawiera pary stwierdzeń, z których należy wybrać to stwierdzenie, które lepiej nas opisuje. Każde pytanie wyświetla się przez 20 sekund. Ważne, by odpowiadać na pytania szybko, zgodnie z pierwszą myślą. Nie ma możliwości powrotu do pytań. Na wykonanie testu trzeba zarezerwować ok. pół godziny.

Test można zrobić w języku polskim. Dostępne są dwa warianty: TOP 5 talentów lub pełna lista – 34 talenty. Na koniec badania każdy otrzymuje indywidualny raport z wynikami, czyli zestawieniem głównych talentów oraz ich opisem.

Koszt:

Test jest płatny. Obecny koszt (kwiecień 2023 r.) to 105 zł (wersja podstawowa – TOP 5 talentów) oraz 315 zł (wersja pełna – 34 talenty). Warto pamiętać, że nawet jeśli na początku zdecydujesz się na wersję podstawową, a za jakiś czas będziesz chciał poznać swoje pozostałe 29 talentów – dopłacasz już tylko różnicę w cenie między wersją podstawową a pełną.

Gdzie go znaleźć?

Dostęp do testu znajduje się na stronie Instytutu Gallupa – https://store.gallup.com/c/en-ie/1/cliftonstrengths

Jak wykorzystać wiedzę do osobistego rozwoju i wzrostu zespołu?

Znajomość własnych talentów (talentów Gallupa) pomaga w wieku aspektach życia:

Wspiera nas w życiu osobistym:

  • odkrywa nasze predyspozycje zawodowe i podpowiada nam w jakim kierunku opłaca nam się podążać, by osiągać spektakularne wyniki;
  • daje możliwość rozwoju własnych pasji i w efekcie czerpania z nich satysfakcji, a czasem i profitów;
  • wpływa na samorozwój poprzez wskazanie naturalnych sposobów działania;
  • pokazuje naszą unikalną siłę w codziennych sytuacjach
  • dzięki zrozumieniu dynamiki talentów pozwala lepiej komunikować się z ludźmi, co przekłada się zarówno na relacje prywatne, jak i biznesowe;
  • pomaga lepiej rozumieć potrzeby i zachowania innych ludzi.

A w życiu zawodowym poznanie talentów w zespole pomoże:

  • budować grupy projektowe złożone z pracowników uzupełniających się talentami;
  • zarządzać zespołem zgodnie ze znajomością talentów swoich pracowników i przypisywać im zadania uwzględniające ich najmocniejsze strony;
  • dowiedzieć się który pracownik co wnosi najlepszego do zespołu i czego zespół potrzebuje by najefektywniej współpracować;
  • wpływać na poziom zaangażowania pracowników poprzez zarządzanie ich rozwojem;
  • zrozumieć potrzeby pracowników, by dawać z siebie to, co najlepsze.

Skup się na tym, co masz, a nie czego nie masz

Talenty ma każdy z nas. To nie są szczególne uzdolnienia, a predyspozycje i umiejętności, które możemy rozwijać. Zamiast skupiać się na wyrównywaniu braków, warto skoncentrować się na tym, w czym jesteśmy dobrzy i to rozwijać. Takie podejście to prosta droga do satysfakcji i sukcesu. A w wychowaniu dzieci – do wzmacniania ich poczucia własnej wartości i wiary w siebie.