Anna Jantar w swoim przeboju śpiewała, iż najtrudniejszy pierwszy krok, a przecież każdy z nas wie, że nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego ruchu. W sporcie, jak w każdej innej dziedzinie, wszystko zaczyna się od motywacji. Jak rozplanować pierwsze treningi i rozpocząć przygodę ze sportem? Poniżej znajdziecie 3 przydatne wskazówki.
Kondycja to podstawa
Zanim zaczniemy regularnie i intensywnie ćwiczyć, musimy przygotować nasze ciało do zwiększonej aktywności fizycznej. Trening adaptacyjny powinien być odpowiednio dostosowany do formy ruchu, od jakiej chcemy zacząć. Gorsza forma sportowa, czyli niska sprawność fizyczna jest na początku znaczną przeszkodą, którą najlepiej zlikwidować w pierwszej kolejności. Poprawa siły, wytrzymałości, czy gibkości niech stanie się Twoim punktem wyjściowym. Pierwsze tygodnie ćwiczeń należy poświęcić na powolne wprowadzanie ciała w wyższy poziom sprawności poprzez mało lub średnio intensywne ćwiczenia, czy to w domowym zaciszu, czy na zewnątrz – służą one wyłącznie do wzmocnienia mięśni i stawów oraz poprawy samopoczucia. Na kanale YouTube znajdziecie sporo ogólnorozwojowych treningów całego ciała.
Jest wiele sportów, które będą idealnie nadawały się na rozpoczęcie przygody z aktywnym wypoczynkiem dla początkujących. Przykładowo jeśli Twoim postanowieniem w nowym roku są podróże w góry, odpowiednio się do nich przygotuj. Przynajmniej na dwa miesiące przed wyjazdem zacznij częściej chodzić na długie spacery, uprawiaj Nordic Walking, a nawet z czasem biegaj. Wszystkie te aktywności pozytywnie wpłyną na kondycję i wytrzymałość.
Dieta naszym sprzymierzeńcem
Aktywność fizyczna nierozerwalnie wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym i odżywczym organizmu. W celu odbudowania zapasów ważna jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta, która zapewni skuteczną regenerację żywieniową.
Zaleca się, aby węglowodany w diecie stanowiły około 50 – 60% całkowitej energii, tłuszcz 25 – 30%, natomiast białko około 12 – 15%. Do wysokiej jakości produktów węglowodanowych zaliczyć możemy pełnoziarniste: pieczywo, ryż, kasze czy makarony. Źródłem tłuszczu w diecie powinny być nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. zdrowe tłuszcze) jak: olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek, ryby morskie, algi, orzechy. Do produktów bogatych w pełnowartościowe białko zwierzęce możemy zaliczyć chude mięso białe i czerwone oraz ryby morskie. Dodatkowym źródłem białka w diecie powinny być produkty mleczne takie jak: ser twarogowy, jogurt naturalny, kefir i maślanka oraz nasiona roślin strączkowych: groch, fasola, fasolka szparagowa.
Postanowiłeś? To teraz zacznij i wytrwaj!
Za Tobą już dwa bardzo ważne kroki: decyzja o lepszym życiu i pierwsze treningi. Teraz wytrwaj w tej lepszej wersji Ciebie i pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- Nie poddawaj się nawet jeśli będzie trudno. Każda drobna zmiana nawyku to wyzwanie. Nie rezygnuj z wysiłku i czerp z niego jak najwięcej przyjemności. Pokonaj pierwsze trudności – jeszcze przyjdzie czas, kiedy będzie łatwiej. Jesteś na dobrej drodze!
- Nie rezygnuj ze swojego planu nawet, gdy umknął Ci jeden czy dwa dni, bo akurat gorzej się poczułeś lub utknąłeś w korku. Każdy przez to przechodzi i jest to jak najbardziej w porządku! Jedno potknięcie nie skreśla Twoich dotychczasowych wysiłków ani całego planu, jaki masz przed sobą.
- Nie stawiaj sobie nierealnego celu, który sprawia, że czujesz się przytłoczony już samą myślą żmudnej i długiej drogi, jaka Cię do niego prowadzi. Ustal sobie plan na tydzień, potem na kolejny, potem na dwa i z czasem zwiększaj swój plan. Metoda małych kroczków jest skutecznym sposobem na utrzymanie wysokiej motywacji.
- Nie porównuj się do innych – każdy z nas ma indywidualne predyspozycje, a kondycja fizyczna i zdrowie to sprawa osobista, na którą wpływa wiele czynników. Jedni będą osiągać efekty w kilka tygodni, inni – w kilka miesięcy. Porównuj się z samym sobą z wczoraj i stawaj się lepszą wersją samego siebie każdego dnia.
- Doceniaj się! Zmiana nawyków to wyjście poza strefę komfortu, szczególnie, jeśli wiąże się dodatkowo z wysiłkiem fizycznym. Udało Ci się wytrwać w postanowieniu tydzień! Super! Doceń siebie, dostrzeż jak wiele pokonałeś i że jesteś już daleko od punktu, w którym zaczynałeś.
- Ciesz się tym! Sport to zmiana na lepsze i warto w niej pozostać – znajdź sport, który da Ci radość. Nie przejmuj się – jeśli nie ta dyscyplina to inna, przecież możliwości jest tak wiele, od spacerów, przez jazdę na rowerze, górskie wycieczki, narty czy crossfit. Moment, gdy zaczniesz kojarzyć sport z przyjemnością to znak, że przekroczyłeś magiczną granicę zmiany stylu życia.