Rzetelne podsumowanie to podstawa – jak realnie planować cele na kolejny rok?

Rzetelne podsumowanie to podstawa – jak realnie planować cele na kolejny rok?

Rzetelne podsumowanie to podstawa – jak realnie planować cele na kolejny rok?

Planujemy, wierząc, że wszystko jest możliwe i że na pewno się uda, by po fakcie stwierdzić, że wiele z naszych życzeń nadal pozostaje jedynie w sferze potencjalnie realnych zdarzeń. Dlatego zanim usiądziesz i zaczniesz spisywać noworoczne postanowienia, upewnij się, że dobrze podsumowałeś poprzedni rok.

Początek Nowego Roku jest dla nas magicznym momentem, który ma otworzyć przed nami nowe możliwości. Często wyobrażamy sobie Nowy Rok jako nowy, nieskazitelnie czysty obszar gotowy do realizacji marzeń i postanowień. Planujemy, wierząc, że wszystko jest możliwe i że na pewno się uda, by po fakcie stwierdzić, że wiele z naszych życzeń nadal pozostaje jedynie w sferze potencjalnie realnych zdarzeń. Dlatego zanim usiądziesz i zaczniesz spisywać noworoczne postanowienia, upewnij się, że dobrze podsumowałeś poprzedni rok.

Co nam daje podsumowanie roku?

Podsumowanie roku to okazja do tego, by z dystansu ocenić swoje działania. Jak wypadła realizacja wszystkich twoich planów i celów, które planowaliśmy osiągnąć w kończącym się roku? Czy udało nam się je zrealizować, osiągnąć? Podsumujmy naszą pracę zawodową oraz życie prywatne – relacje rodzinne, relacje z innymi, swoje zdrowie, aktywność fizyczną, dietę. Oceńmy nasze postępy i nawyki. A robiąc to, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • Doceniaj siebie – doceń siebie za wszystkie mniejsze i większe sukcesy, za starania, wysiłki i osiągnięcia. Bądź z siebie dumny. Podziękuj sobie za wszystko, co zrobiłeś, czego dokonałeś, za każdą chwilę radości i smutku. Celebruj pozytywne emocje, radość, momenty wzruszenia. Wybacz sobie błędy.
  • Podsumuj, co się nie udało i wyciągnij wnioski – pomyśl, co się nie udało i dlaczego? Zastanów się, gdzie leży przyczyna porażki – czy są to twoje słabości, np. lenistwo, niecierpliwość, brak wiary w siebie, czy też powody porażki są od ciebie niezależne? Takie spojrzenie wstecz uświadomi ci, nad czym w kolejnym roku powinieneś popracować, na co zwrócić uwagę oraz co zmienić.
  • Wyciągnij wnioski z tego, co nie zadziałało – zastanów się jakie mechanizmy działań tobą kierują – co cię interesuje, co hamuje lub ogranicza twoje działania? Pomyśl też co ciebie w tobie samym zaskoczyło? Przypomnij sobie kilka wydarzeń, które szczególnie zapadły ci w pamięci i zastanów się, dlaczego to właśnie one są ważne.  Odpowiadając sobie na te pytania, poznasz swoje priorytety i wartości, które mają dla ciebie największe znaczenie. A to pomoże ci zdefiniować swoje plany i potrzeby na kolejny rok.
  • Zrób porządki – odpuść relacje, które ci nie służą, zrezygnuj z miejsc i sytuacji, które cię nie rozwijają. Koniec roku to idealny czas by zamknąć stare i zrobić miejsce na nowe.

Jak realnie planować cele na kolejny rok?

Patrząc na dwa ostatnie lata, wiemy już, że długoterminowe planowanie jest trudne, a życie pełne jest nieprzewidzianych sytuacji, które niekiedy potrafią wywrócić nasze plany do góry nogami. Musimy więc w naszych postanowieniach uwzględnić konieczność zmiany planów oraz podejść do nich elastycznie. Pamiętajmy, że pewne działania wymagają czasami więcej czasu i wysiłku niż pierwotnie założymy, ale nie oznacza, że powinniśmy z nich rezygnować.

Proponujemy, by w planie postanowień noworocznych znalazły się tylko te konkretne (np. cele rozłożone na etapy, z doprecyzowanymi terminami) i realne (choć wszystkie marzenia są tu mile widziane!). Jak przygotować listę planów na kolejny rok?

  • Spisz na kartce wszystkie małe i duże cele oraz marzenia. Spisz wszystko, co chciałbyś zrobić w najbliższym czasie lub do końca roku – wszystkie myśli, sprawy, pomysły. Nawet te, które dzisiaj wydają ci się nierealne. Pomoże to spojrzeć na nie z innej perspektywy oraz łatwiej będzie ocenić co jest dla ciebie ważne, co realne do wykonania, a co nie.
  • Wybierz z listy planów te najważniejsze. Nie oznacza to jednak, że pozostałe cele i marzenia należy wyrzucić do kosza – one będą i nawet jak nie będziesz koncentrować na nich większej uwagi, wiele z nich zrealizuje się mimochodem.
  • Realizuj plan małymi krokami. Duże cele podziel na mniejsze zadania, a te możesz podzielić na jeszcze mniejsze, by móc wprowadzać je w życie systematycznie – co miesiąc lub co tydzień. Wszystkie daty przypisuj poszczególnym celom na bieżąco, by miały szansę się zrealizować a plan był elastyczny.

Warto spełniać swoje marzenia, ale pamiętaj, że nie muszą iść one w parze z założonym w styczniu kalendarzem. Dozuj sobie emocje, krok po kroku zbliżając się do upragnionego celu. Pamiętaj, że „kluczem do sukcesu jest umiejętność wyznaczania celów i tworzenia planów ich osiągania”.