Jak zaplanować swoją ścieżkę kariery i rozwoju, by w przyszłości osiągnąć sukces?
Przy planowaniu ścieżki kariery i rozwoju najważniejsze jest przestrzeganie pewnych standardów – tych, w jaki sposób żyjemy i działamy w pracy. Powinniśmy okazywać naszym przyszłym lub obecnym przełożonym, współpracownikom, klientom i innym osobom, że dbamy o swoją markę osobistą i samorozwój:
- Określ swoją wizję i misję, bez których ścieżka kariery jest niemożliwa. Zastanów się, kim chcesz być za 5-10 lat. Wypisz wszystkie swoje mocne strony, zainteresowania oraz to, co daje ci przyjemność i satysfakcję w pracy. Zwróć uwagę na swoje wykształcenie, doświadczenie, cechy charakteru oraz predyspozycje. Pomyśl,
co ostatecznie chciałbyś osiągnąć, jak postrzegasz siebie w przyszłości oraz jak wyobrażasz sobie drogę do zrealizowania swojego celu. - Realizuj postawione sobie cele. Tworząc plan, ustalasz cele: jakie umiejętności
i doświadczenia musisz zdobyć? Jak? - Określ konkretny cel (np. zamiast „Chcę więcej sprzedawać”, pomyśl „Chcę, by do końca roku mój przychód ze sprzedaży wzrósł o 10%”). Bardzo ważne jest wyznaczenie sobie celów krótko- i długoterminowych: ambitnych, choć realnych do spełnienia.
- Określ pośrednie cele (np. „Muszę przygotować raport do 30 kwietnia. Do 30 marca zbiorę wszystkie dane, a do 15 kwietnia będę miał już skończoną ich analizę”). Określając cele pośrednie, łatwiej będzie ci osiągnąć cel główny. Rób jedną rzecz na raz. Dopiero gdy zrealizujesz jeden cel pośredni, skup się na kolejnym… i tak dalej.
- Zawrzyj umowę z samym sobą – określ sobie warunki, obowiązki, zadania oraz terminy ich wykonania.
- Nagradzaj się za realizację celów.
- Zainwestuj w relacje, które otwierają drzwi do możliwości.
- Wybierz role, które prowadzą cię w stronę twojego celu.
- Bądź godny zaufania – pamiętaj, kiedy nie jest stosowne dzielenie się z innymi szczegółami rozmów czy strategiami firmowymi.
- Poświęcaj innym całą swoją uwagę, kiedy mówią. W razie potrzeby oferuj słowa zachęty i pochwały.
- Pamiętaj o dobrych manierach, umiejętności słuchania, stosownym słownictwie
i odpowiednim zachowaniu pomiędzy rozmowami i działaniami. - Kształtuj pozytywne relacje między sobą a współpracownikami lub klientami.
- Bądź pewny siebie, pełen energii i gotów do działania. Podejmuj wyzwania, przewiduj i rozwiązuj problemy.
- Bądź osobą, na której można polegać.
- Jeśli zdarzy ci się utracić czyjeś zaufanie, musisz natychmiast podjąć kroki, by je odbudować. Twoja reputacja to bardzo ważny aspekt marki osobistej.
Umiejętność dzielenia czasu na zadania zawodowe i samorozwój
Rozwój osobisty polega na nieustannym podnoszeniu swoich kompetencji, poszerzaniu wiedzy czy zdobywaniu nowych umiejętności. Zwiększa szanse na awans, znalezienie nowej pracy, ale też umacnia poczucie własnej wartości i motywuje do stawiania sobie coraz to nowych wyzwań. Jak podnosić swoje kompetencje w czasie wolnym od pracy?
- Książki poszerzają horyzonty
Czytanie literatury fachowej sprawia, że zaczynamy dostrzegać nowe możliwości,
a swoją karierę odkrywamy w nowej, szerszej perspektywie. To świetny sposób, by znaleźć dla siebie inspiracje, rozbudować branżowe słownictwo, poszerzyć kompetencje oraz zdobyć specjalistyczną wiedzę.
- Szkolenia, webinary, podcasty
Dzięki nim zgłębisz i zaktualizujesz swoją wiedzę, a być może odkryjesz też swój potencjał. Korzystaj zarówno ze zorganizowanych spotkań, jak i z darmowych źródeł. Słuchaj ekspertów i zapoznaj się z ich podejściem do niestandardowych problemów zawodowych. Ucz się, wyciągaj wnioski.
- Inwestuj w siebie
Ucz się języków obcych oraz doskonal już zdobyte umiejętności. Znajomość języków obcych, a szczególnie tych mało popularnych, zwiększa szanse na lepsze wynagrodzenie oraz na zatrudnienie w międzynarodowych firmach.
- Balans pomiędzy pracą zawodową a odpoczynkiem
To fundament rozwoju osobistego. Nawet jeśli lubisz swoją pracę, trzeba pamiętać
o regularnym odpoczynku. Odpowiednia dawka snu i aktywność fizyczna obok satysfakcji z pracy są podstawą rozwoju osobistego.
- Rozwijanie zainteresowań
Zapisz się na zajęcia, które cię interesują: zacznij uprawiać sport, chodzić na tańce, podróżuj. Właściwe, zgodne z twoimi potrzebami, wykorzystanie czasu wolnego
i odpoczynku pozytywnie wpłynie na twoją efektywność w pracy.
Darmowe strony, aplikacje i wydarzenia rozwojowe – czyli co może pomóc
w rozwoju zawodowym i osobistym
Budowanie ścieżki kariery i samorozwój to procesy, które wymagają świadomości
i codziennych nawyków (często nawet ich zmiany) po to, by odciąć pewne schematy, pójść inną drogą, może czasem poeksperymentować, spróbować nowych możliwości, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
- Moje Portfolio – to darmowa aplikacja, która wspiera rozwój zawodowy. Skierowana jest do osób, które uczą się, chcą zidentyfikować swoje kompetencje oraz przedstawić dowody na ich osiągnięcie. Mogą być nimi pliki tekstowe, graficzne, linki, prezentacje, nagrania audio oraz video. Ciekawą opcją jest możliwość wypełnienia ankiety na temat swojej edukacji oraz doświadczenia zawodowego, dzięki której będziemy mogli wygenerować tzw. CV kompetencyjne. Do aplikacji mają dostęp m.in. pracodawcy
i rekruterzy, którzy mogą przeglądać udostępnione im przez kandydatów dokumenty
w celu przeprowadzenia rekrutacji.
- Coach.me– to aplikacja dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Aplikacja wspiera w budowaniu lepszych nawyków i stawaniu się bardziej efektywnym pracownikiem. Możesz wybrać darmowe narzędzia do śledzenia twoich nawyków oraz postępów w realizacji celów. Możesz zdecydować się na płatną wersję – tzw. osobistego trenera, by uzyskać spersonalizowane porady.
- ClickUp – to płatna aplikacja zarówno do zarządzania projektami biznesowymi, jak też do rozwoju osobistego w kontekście pracy lub w codziennym życiu. Warta uwagi jest tu funkcja The Cele ClickUp, która ułatwia wybór osobistych celów rozwojowych – niezależnie od tego, czy chcesz być lepszym liderem, budować umiejętności komunikacyjne, czy uczyć się nowych podejść technicznych.
- Audioteka – to aplikacja, która zawiera ponad 8000 tytułów audiobooków, audioseriali i podcastów. Korzystanie przez pierwsze 14 dni jest bezpłatne, kolejne dni są już płatne. Cena uzależniona jest od rodzaju wybranego karnetu. Z korzystania z aplikacji można zrezygnować w każdej chwili.
- Podcasty – aplikacja z popularnymi i darmowymi podcastami dostępnymi w wielu językach w tym m.in. w języku polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki możliwości słuchania w różnych językach, aplikacja pomaga także w nauce języków obcych. Baza to ponad 750 000 programów z 20 milionami odcinków. Subskrypcja jest bezpłatna.
Budowanie kariery to zasadnicza część rozwoju zawodowego i osobistego, która finalnie daje nam satysfakcję i poczucie kontroli. Każda zmiana w pracy czy życiu osobistym niesie wiele dobrego, jeśli robimy to mądrze, zgodnie z naszymi potrzebami, oczekiwaniami i postawionymi sobie celami. Jeśli zaś robimy to bez strategii, po omacku, możemy utknąć w miejscu. A tego przecież nie chcemy!
Bibliografia:
Dale Carnegie „Rozwiń swoją karierę”
https://strefawiedzypfr.pl
https://sukcespisanyszminka.pl/aplikacje-do-rozwoju-osobistego/