Wróć do artykułów

Razem pod jednym dachem/Разом під одним дахом

Razem pod jednym dachem/Разом під одним дахом
Wielu z nas przyjmuje pod swój dach uchodźców. Inni chcieliby bardzo, ale w ich głowach rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Jak dobrze przygotować się do tego, by nasz dom był domem dla osób w potrzebie?

Wielu z nas w ciągu ostatnich tygodni wykazuje się wielką solidarnością społeczną i udostępnia swoje miejsca i domy Ukraińcom jako tymczasowe miejsca pobytu. To ważny, wzruszający, ale również stresujący moment dla domowników i gości. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed przyjęciem gości pod swój dach.

Co warto zapewnić uchodźcy w domu

Jesteś gospodarzem – oferujesz potrzebującym to, czego aktualnie najbardziej potrzebują, czyli schronienie. Pierwsze dni po przybyciu mogą być bardzo trudne. Uchodźcy potrzebują bezpieczeństwa i możliwości zakotwiczenia, żeby mieć siły przywrócić swoje życie na właściwe tory. W bezpiecznym miejscu będą mogli sprawdzić możliwości działania i uporządkować formalności, aby móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości.

Dla zmęczonych podróżą i trudnymi wspomnieniami niezbędne są:

  • miejsce do spania i odpoczynku – najlepiej, jeśli będzie to oddzielny pokój, nieprzechodni, z możliwością zamknięcia drzwi i zapewnienia przestrzeni intymnej, cichej i spokojnej; pamiętaj o świeżej pościeli – wielu podróżnym w nowym miejscu pomaga również lampka nocna;
  • łazienka – jeśli masz taką możliwość, również zapewnij oddzielne miejsce, gdzie goście będą mogli się umyć i przebrać;
  • miejsce do zabawy – z myślą o dzieciach, żeby miały poczucie swojego kącika i odrębnej przestrzeni;
  • ubrania, środki higieniczne i bielizna – wielu uchodźców ma ze sobą jedną walizkę, niektórzy – całkiem pokaźne bagaże. Upewnij się, że wygospodarowałeś miejsce również na rzeczy gości. Bądź gotowy również na to, że wielu uchodźców nie ma ze sobą dosłownie nic – czasami przybywają z jedną reklamówką. Wówczas potrzebne będą np. szczoteczki do zębów, ręczniki, piżamy, podstawowe ubrania, bielizna, obuwie.
  • zabawki dla dzieci – najmłodszym gościom dużą przyjemność sprawi jakiś drobny upominek, na przykład coś słodkiego, ucieszy również przytulanka;
  • dostęp do wifi – wielu uchodźców zostawiło swoich bliskich, inni się z nimi rozdzielili – zapewnij im dostęp do Internetu, żeby mogli być w kontakcie z ważnymi dla siebie ludźmi, zapewnij też dostęp do sprawdzonych źródeł informacji – nasi Sąsiedzi śledzą informacje z ich kraju co najmniej tak samo uważnie jak my.

O czym warto porozmawiać

  • kto i gdzie – przed udostępnieniem wspólnej przestrzeni weź pod uwagę, ile osób z danej przestrzeni będzie korzystać. Przyjęcie gościa bądź gości to również zmiana dla domowników – zadbaj o to, żeby wszyscy poczuli się w tej sytuacji na tyle komfortowo, na ile to możliwe.
  • jak długo – zwróć uwagę na to, przez ile czasu możesz udostępniać gościom prywatną przestrzeń i w jakim zakresie. Nie musisz tego robić w momencie przekraczania przez nich progu, ale daj znać w momencie, kiedy poczujesz, że goście chwilę odpoczną i złapią wewnętrzny balans.
  • zapoznaj z zasadami panującymi w domu – każdy nasz dom rządzi się swoimi prawami, choć część z nich wydaje nam się oczywista. Poinformuj gości, o której kładziecie się spać, kiedy odpoczywacie, kiedy wychodzicie do pracy i szkoły, kiedy wstajecie. Jasne określenie wspólnych zasad związanych z użytkowaniem wspólnej przestrzeni znacznie ułatwi wam późniejsze funkcjonowanie w domu;
  • zapytaj o ich potrzeby i oczekiwania – poznaj plany swoich gości; zapytaj, czego potrzebują, w jakim zakresie będą potrzebowali twojej pomocy; ustal, co możesz dla nich zrobić; zbadaj, czy będą potrzebowali np. opiekunki do dziecka, będą poszukiwać pracy czy planują dalsza podróż.

Komunikacja

  • Dzieci – najbardziej wrażliwe osoby uchodźcze. To one narażone są na najbardziej potworny stres i najmniej rozumieją z zawieruchy wokół nich. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, kucnij, żeby nie musiało zadzierać głowy, a twoja twarz niech znajdzie się na wysokości jego wzroku. Jeśli nie wiesz, co dziecku potrzebne, zapytaj je. Mów łagodnym głosem i szanuj emocje, które mogą się pojawić.
  • Nastolatek – kiedy rozmawiasz z nastolatkiem, zwracaj się do niego tak, jak do osoby dorosłej – staraj się nie infantylizować kontaktu. Zapytaj o potrzeby – młodych ludzi, żeby ukoić emocje, często pomagają słuchawki, żeby choć na chwilę przenieść się w przestrzeń swoich najbardziej intymnych emocji. Jeśli poczujesz, że to pomoże gościom poczuć się lepiej, pomagaj w werbalizacji ich uczuć.
  • Wybór języka – wielu młodych Ukraińców znakomicie mówi po angielsku, ale język polski i ukraiński są do siebie zbliżone. Jeśli będziesz uważnie słuchać, na pewno uda się gościa zrozumieć. Staraj się nie namawiać gości do mówienia w innym niż ich rodzimy język – to może być dla nich dodatkowy stres. Kiedy pierwsze emocje w nowym miejscu opadną, na pewno uda się wam porozumieć. W sytuacjach kryzysowych zawsze może pomóc translator.
  • Szanujmy emocje – nie wiemy, jakie obrazy zabrali ze sobą uchodźcy, jakie wspomnienia i co aktualnie jest dla nich najtrudniejsze. Dlatego niektóre ich zachowania mogą się wydać niezrozumiałe. Jedno mogą się śmiać, inni – płakać. Osoby uchodźcze mogą bać się odrzucenia albo wykorzystania. Niektóre decyzje, które będą podejmować, mogą wydawać się nieracjonalne. Miej na względzie silne emocje, które w nich pracują.

Jak pomóc osobom po przeżyciu tramatycznych zdarzeń?

Fundacja HumanDOC podpowiada, jak pomóc osobom po przeżyciu traumatycznych zdarzeń, przede wszystkim:

  • szanuj bezpieczeństwo ludzi, którym pomagasz,
  • unikaj wystawiania ludzi na dalsze ryzyko, z powodu twoich działań,
  • upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, żeby osoby będące pod twoją opieką były bezpieczne. Chroń je przed kolejnym cierpieniem,
  • traktuj ludzi z szacunkiem,
  • upewnij się, że traktujesz osoby będące pod twoją opieką na równi, nie dyskryminując ich,
  • w przypadku przekazywania im dalszych kontaktów, upewnij się, że są traktowani z należnym im szacunkiem i poszanowaniem ich praw,
  • działaj jedynie w ich najlepszym interesie,
  • bądź cierpliwa/y i staraj się rozumieć. Powrót do zdrowia wymaga czasu, nawet jeśli osoba jest poddana terapii. Bądź sprzymierzeńcem i dobrym słuchaczem. Osoba z PTSD może potrzebować ciągle mówić o traumatycznym wydarzeniu. To także część zdrowienia, unikaj więc pokusy, aby powiedzieć bliskiej osobie, żeby przestała przeżywać, to co się stało i zaczęła żyć.

Więcej zasad, jak zachowywać się przy osobach z PTSD znajdziesz na stronie fundacji: humandoc.pl

Staraj się wspierać w codziennych działaniach i pamiętaj, że noc to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie. Unikaj podawania alkoholu gościom, gdyż nie jest to zdrowy sposób radzenia sobie z problemami. I na koniec, przede wszystkim, pamiętaj, aby dbać o siebie. Pomoc jest wyczerpująca i stresująca, a bez zdrowia i ogólnego komfortu nie da się pomóc innym. Sytuacja gospodarza może się zmienić i nie będzie mógł dłużej pełnić funkcji domu tymczasowego, fundacja w takiej sytuacji również prosi o kontakt. O pomoc można zwrócić się także w sytuacji, kiedy goście nie respektują zasad domu. 

Zapytaj siebie, co w normalnych warunkach karmi twój dobrostan. Co dodaje ci energii, z kim kontakt dobrze ci robi i co ci daje radość, wytchnienie, relaks, co sprzyja regeneracji. Nie musimy myśleć od razu o dużych rzeczach, np. dalekich podróżach. Czasami lektura wciągającej książki albo dobry serial pomagają nam się znakomicie zregenerować.

Разом під одним дахом

Багатознасприймаютьбіженцівпідсвійдах. Іншимбидужехотілося, алевїхголовахнароджуєтьсябагатопитаньісумнівів. Якдобрепідготуватисядотого, щобнашбудинокбувдомомдлянужденних?

Багато з нас в останні тижні виявляють велику соціальну солідарність і надають свої місця і будинки українцям в якості тимчасових місць проживання. Це важливий, зворушливий, але також стресовий момент для домашніх і гостей. Ми підкажемо, що потрібно пам’ятати, перш ніж приймати гостей під свій дах.

Що варто забезпечитив б удинку для біженців

Ви господар – ви пропонуєте нужденним те, що їм найбільше потрібно, тобто притулок. Перші дні після прибуття можуть бути дуже складними. Біженцям потрібна безпека і можливість закріпитися, щоб мати сили, щоб повернути своє життя в потрібне русло. У безпечному місці вони зможуть перевірити можливості дій і організувати документи, щоб вони могли почати процес пошуку роботи, освіти, відновлення сім’ї, життя і майбутнього.

Длястомленихподорожжюіважкимиспогадаминеобхідні:

  • місце для сну і відпочинку – найкраще, якщо це буде окрема кімната, непрохідна, з можливістю закриття дверей і забезпеченням інтимного, тихого і спокійного простору; пам’ятайте про свіжу постільну білизну – багатьом мандрівникам на новому місці допомагає і нічник;
  • ванна кімната – по можливості також передбачте окреме місце, де гості зможуть помитися та переодягнутися;
  • місце для гри– з думкою про дітей, щоб вони мали відчуття власного куточка та окремого простору;
  • одяг, засоби гігієни та білизна – багато біженців мають з собою одну валізу, деякі – досить чималий багаж. Обов’язково звільніть місце і для речей ваших гостей. Також будьте готові, що багато біженців не мають з собою буквально нічого – іноді вони приходять з однією сумкою. Тоді вам знадобляться, наприклад, зубні щітки, рушники, піжама, основний одяг, білизна, взуття.
  • іграшки для дітей – найменшим гостям сподобається невеликий подарунок, наприклад, щось солодке, а також м’яка іграшка;
  • доступ до wifi багато біженців покинули своїх родичів, інші розлучилися з ними – надайте їм доступ до Інтернету, щоб вони могли спілкуватися з важливими людьми, також надайте доступ до надійних джерел інформації – наші сусіди стежать за інформацією зі своєї країни принаймні з такою ж увагою, як і ми.

Про що варто пам’атати:

  • хто і де – Перш ніж ділитися загальним простором, врахуйте, скільки людей буде використовувати його. Наявність гостя або гостей також є зміною для домочадців – подбайте, щоб усі відчували себе в цій ситуації максимально комфортно.
  • як довго – зверніть увагу на те, скільки часу ви можете ділити приватний простір з гостями і в якій мірі. Вам не потрібно це робити, коли вони переступлять поріг, але дайте їм знати, коли відчуєте, що гості трохи відпочинуть і відновлять внутрішню рівновагу.
  • ознайом з діючими правилами будинку – кожен наш будинок має свої правила, хоча деякі з них здаються нам очевидними. Повідомте своїх гостей про те, коли ви лягаєте спати, коли відпочиваєте, коли йдете на роботу та в школу, коли встаєте. Чітке визначення загальних правил, пов’язаних із використанням спільного простору, значно полегшить вам роботу вдома.;
  • запитати про їхні потреби та очікування дізнайтеся про плани ваших гостей; запитайте, що їм потрібно, наскільки їм знадобиться ваша допомога; визначте, що ви можете зробити для них; перевірте, чи знадобиться їм, наприклад, няня, чи шукають роботу чи планують подальшу подорож.

Спілкування

  • Діти – найбільш уразливі особи біженці. Вони піддаються найболючішому стресу і розуміють найменше з потрясінь навколо них. Коли ви розмовляєте з дитиною, присідайте, щоб їй не довелося піднімати голову, і нехай ваше обличчє буде на одному рівні з його зором. Якщо ви не знаєте, що потрібно дитині, запитайте у неї. Говоріть тихим голосом і поважайте будь-які емоції, які можуть виникнути.
  • Підліток  – розмовляючи з підлітком, ставтеся до нього як до дорослого – намагайтеся не інфантилізувати контакт. Запитайте про потреби молодих людей – щоб заспокоїти їх емоції, навушники часто допомагають навіть на мить перенестися в простір їх найінтимніших емоцій. Якщо ви вважаєте, що це допоможе вашим гостям почуватися краще, допоможіть вербалізувати їх почуття.
  • Вибір мови – багато молодих українців блискуче говорять англійською, але польська та українська мови близькі. Якщо будете уважно слухати, то обов’язково зумієте зрозуміти. Намагайтеся не змушувати гостей говорити на іншій, ніж їх рідна мова, – це може бути додатковим стресом для них. Коли перші емоції на новому місці вщухнуть, ви, безумовно, зможете домовитися. У кризових ситуаціях завжди може допомогти перекладач.

Поважайте емоції – ми не знаємо, які картини забрали з собою біженці, які спогади і що зараз для них найважче. Тому деяка їх поведінка може здатися незрозумілою. Одні можуть сміятися, інші-плакати. Біженці можуть боятися бути відкинуті або використані. Деякі рішення, які вони будуть приймати, можуть здатися ірраціональними. Пам’ятайте про сильні емоції, які живуть в них.

Якдопомогтитим, хтовиживпіслятравмуючихподій?

Фонд Humandoc підказує, як допомогти людям, які пережили травматичні події, в першу чергу:

  • поважайте безпеку людей, яким ви допомагаєте,
  • уникайте піддавати людей подальшому ризику через ваші дії,
  • переконайтеся, що ви робите все можливе, щоб особи, які перебувають під вашою опікою, були в безпеці. Захистіть їх від подальших страждань,
  • ставтеся до людей з повагою,
  • переконайтеся, що ви ставитеся до тих, хто знаходиться під вашою опікою, на рівних, не дискримінуючи їх,
  • якщо ви передаєте їм подальші контакти, переконайтеся, що до них ставляться з належною повагою і повагою до їхніх прав,
  • дійте тільки в їх інтересах,
  • будьте терплячі і постарайтеся зрозуміти. Відновлення вимагає часу, навіть якщо людина проходить терапію. Будьте союзником і хорошим слухачем. В особи з PTSD  може бути необхідність постійно говорити про травматичну подію. Це також частина відновлення, тому уникайте спокуси сказати близькій особі, щоб він припинив переживати, за те, що сталося, і почав жити.

Докладніше про те, як поводитися з людьми з PTSD, див. на веб-сайті фонду: humandoc.pl Намагайтеся підтримувати в повсякденній діяльності і пам’ятайте, що ніч-найважчий час для тих, хто знаходиться в кризі. Уникайте давати алкоголь гостям, так як це не здоровий спосіб впоратися з проблемами. І, нарешті, перш за все, обов’язково подбайте про себе. Допомога є виснажливою і стресовою, і без здоров’я і загального комфорту неможливо допомогти іншим. Положення господаря може змінитися, і він більше не зможе виконувати функції тимчасового будинку, фонд в такій ситуації також просить вас зв’язатися. Ви також можете звернутися за допомогою, якщо гості не дотримуються правил будинку.