Przyjaciele dani przez naturę / Друзі, дані природою

Przyjaciele dani przez naturę / Друзі, дані природою

Przyjaciele dani przez naturę / Друзі, дані природою

W dzieciństwie zabierali zabawki, a jako dorośli swoimi komentarzami doprowadzają do białej gorączki? Badania naukowców mówią, że mimo wszystko rodzeństwo lepiej mieć niż go nie mieć. Wiosną obchodzimy Dzień Rodzeństwa – warto zastanowić się, jak ten dzień uczcić wspólnie i swoją obecnością się ucieszyć.

Rodzeństwo to potężna siła uwarunkowana biologicznie. W socjologii zakłada się, że rodzeństwo istnieje po to, żebyśmy nauczyli się dzielić, współpracować, a także żebyśmy jak najszybciej mogli się uniezależnić. Rodzeństwo daje nam lekcję dzielenia się tym, co dla nas najważniejsze – czyli miłością i troską rodziców. Kiedy pojawia się brat czy siostra, starsze dziecko nagle odkrywa, że inne dziecko staje się dla rodziców tak samo ważne, a nawet okresowo ważniejsze. Może to powodować szereg konsekwencji, ale ostatecznie uczy budować wspólnotę.

Trudno jak u jedynaka

Jak wykazują badania, to jedynacy mają w życiu trudnej i muszą się mierzyć z większymi społecznymi i psychicznymi wyzwaniami. Niezależnie od tego, czy mieli w domu jak w puchu anielskim, czy jak w szkole przetrwania. Kiedy jedynacy mieli w dzieciństwie „za dobrze”, wchodzą w dorosłość wypieszczeni i wychuchani, potem częściej odczuwają rozczarowania i trudniej im współpracować. Jeśli rodzice byli szorstcy i trudni, to ich jedyne dziecko musiało radzić sobie samo. Ponieważ nigdy nie miało w innych oparcia, więc ma trudności z przyjęciem go nawet wtedy, gdy jest mu ono oferowane. Obie sytuacje skazują jedynaków na trudności w kontaktach z ludźmi, a często na samotność.

Rodzeństwo uczy się, że w razie trudności u brata i siostry znajdzie pomoc i wsparcie – szczególnie, jeśli w opozycji ma rodziców albo rodzice są daleko. Jedynacy takich doświadczeń, a więc i takiej nadziei, nie mają. Co więcej, postrzegają innych przede wszystkim jako zagrożenie i rywali. W zamian zdarza się, że mają skłonność do idealizowania i nadmiernego przywiązywania się do autorytetów, które nieświadomie uznają za zastępczych rodziców.

Obecność rodzeństwa sprawia, że już jako dzieci możemy doświadczyć, że dla kogoś oprócz rodziców jesteśmy ważni. My również odkryjemy, że bliskość można budować z innymi ludźmi, nie tylko naszymi rodzicami. Rodzeństwo uczy nas przyjaźni, lojalności i solidarności. W ogóle w obecności rodzeństwa uczymy się wspólnie – wczesne relacje zbliżają, bo łączą nas wspólne doświadczenia, przeżycia i przygody. Starsze rodzeństwo ma na nas wpływ formacyjny. Młodsze rodzeństwo uczy odpowiedzialności, co ma znaczenie w naszym późniejszym życiu – na przykład wtedy, kiedy zakładamy własne rodziny.

Bez względu na to, jak się układają nasze relacje, brat i siostra są częściami nas samych. Bywają dla nas lustrem albo przestrogą. Przede wszystkim zaś od dzieciństwa uczą nas, że nie jesteśmy centrum całego świata.  Poniżej przedstawiamy kilka nieoczywistych korzyści płynących z posiadania rodzeństwa.

Figura modela

Naukowcy są zgodni co do tego, że czasami posiadanie rodzeństwa nadszarpuje nasze nerwy, ale mocno wspiera rozwój kondycji psychofizycznej.

Badanie przeprowadzone w 2019 r. na Uniwersytecie Michigan wykazało, że dzieci, które w chwili przybycia nowego rodzeństwa na świat miały mniej niż sześć lat, miały „zdrowszy” wskaźnik BMI. Biorąc pod uwagę, że problemy z wagą w dzieciństwie mogą przerodzić się w problemy z wagą dorosłych, „zapewnienie” sobie młodszego brata lub siostry może być warte zachodu. Młodsze rodzeństwo oznacza, że musimy za nim nadążyć, więc ruszamy się częściej, bo wzmaga się nasza czujność – czujemy się odpowiedzialni za to, żeby ustrzec rodzeństwo przed katastrofą, ale też dzielimy się jedzeniem, a czasami zwyczajnie jesteśmy go pozbawiani przez młodsze rodzeństwo, które rośnie tak samo szybko i wykazuje takie samo zapotrzebowanie na energię. W kolejnych latach brat lub siostra są świetnym towarzystwem do realizacji różnych wyzwań – związanych z dietą czy zdrowym stylem życia. Wspólne kije w parku albo wzajemne pilnowanie się w diecie? Brat lub siostra są wspaniałym pomysłem na towarzystwo i żywym motywatorem.

Zdrowsza głowa

Owszem, czasami złość i irytacja górują nad emocjami pełnymi czułości wobec naszego rodzeństwa. To naturalne – konflikty nas rozwijają, kłótnie zdarzają się czasem zupełnie bez sensu, ale intensywne wyładowanie oczyszcza atmosferę. Badania naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w Stanach Zjednoczonych wykazało, że posiadanie sióstr, zarówno młodszych, jak i starszych, chroni nas przed rozwojem depresji. Empatyczność sióstr sprawia, że łatwiej nam zapobiegać poczuciu winy, niekochania, samotności, a także rozwijaniu samoświadomości i niwelowaniu lęków. To samo badanie, które objęło 395 rodzin, wykazało, że posiadanie rodzeństwa dwukrotnie zwiększa skłonność do działań o charakterze charytatywnym. Utrzymywanie bliskich więzi z braćmi i siostrami w starszym wieku może prowadzić do zwiększenia satysfakcji z życia, poprawy samopoczucia psychicznego, podniesienia morale i zmniejszonych objawów depresyjnych.

Trwalsze związki

Posiadanie braci i sióstr oznacza również większe szanse na szczęśliwą małżeńską relację. Potwierdziły to badania z Ohio State University – wykazały, że im więcej mamy rodzeństwa, tym mniejsze mamy szanse na rozwód, a z każdym rokiem naszego pożycia szanse na rozwód spadały o 3 procent. Naukowcy podkreślają też, że dzieci w grupie lepiej radzą sobie w konfliktowych sytuacjach, które potem mogą wystąpić w bliskich związkach.

Relacje warte zachodu

Zdarza się, że w naszym życiu podtrzymujemy relacje, których wolelibyśmy nie mieć. Są czasem nasycone trudnymi wspomnieniami i napięciem. Psychologia mówi jednak o tym, że to pokonywanie trudności sprawia, że się rozwijamy. Dlatego jeśli znajdujemy w sobie na to siłę, dobrze czasami zadbać o to, by kontakty z ludźmi, z którymi łączy nas więcej, niż czasem byśmy chcieli, nie były czczym rytuałem. Każda relacja krwi powinna być traktowana jako coś wartego troski. Dlatego zaprośmy do wspólnego świętowania także przyrodnie rodzeństwo.

Nie ma rodzeństwa bez… rodzica

Wiele zależy również od rodziców – wczesne uważne wspieranie relacji między rodzeństwem zdecydowanie przekłada się na jakość późniejszych relacji braci i sióstr. Szczególnie w okresie adolescencji warto zadbać o to, żeby nieporozumienia nie doprowadziły do niesnasek, które w dorosłym życiu położą się cieniem na jakości relacji. Warto przypominać sobie nawzajem, że to, co łączy rodzeństwo – to osoby, które je wspólnie wychowują. Dlatego okres „burzy i naporu”, który może przebiegać intensywnie w okresie nastoletnim, ma szansę scalić rodzeństwo i w późniejszych latach wpłynąć na cementowanie więzi.

Relacje buduje rozmowa

Dr Meghan Gillian z Uniwersytetu Iowa przeprowadziła badania psychologiczne, które wyraźnie wskazują, że w rozmowach rodziców z dziećmi rzadko porusza się temat wzajemnego traktowania czy wzajemnej troski o siebie w kontekście przyszłości. Dorosłe rodzeństwa skarżą się również na poczucie bycia traktowanym niesprawiedliwie – takie wspomnienia tkwią w pamięci jak zadry i mogą znacznie pogorszyć jakość przyszłych relacji. Dlatego to ważne, żeby rodzice jak najwcześniej rozmawiali z dziećmi otwarcie i, na tyle, na ile to możliwe, wspierali sprawiedliwe wszystkie dzieci. Ta sama badaczka wykazała również, że to, co scala rodzeństwo, to wspólne zabawy. Jest ona szczególnie ważna dla dzieci do lat ośmiu – to czas najsilniejszej wzajemnej formacji. Zabawa ma olbrzymi wpływ na kształtowanie się mózgu i późniejszych kompetencji społecznych.

Dla wielu rodzeństwo to najbliższe osoby na świecie – szczególnie kiedy zabraknie już rodziców. Badania wykazują, że nawet oddalone od siebie w okresie nastoletnim rodzeństwo ma szansę odbudować relacje i dawać sobie wzajemnie wsparcie na tzw. stare lata.

Jedynacy w tej sytuacji nie muszą czuć się jakoś szczególnie pokrzywdzeni. Głowa do góry – badania wykazują, że posiadanie przyjaciół wpływa co najmniej tak samo pozytywnie na naszą kondycję psychofizyczną jak posiadanie oddanego rodzeństwa. Dlatego warto dbać o bliskie relacje z myślą o przyszłości i swoim komforcie – nie tylko duchowym i umysłowym.

Друзі, дані природою

У дитинстві вони забирали іграшки, а колиподорослішали, своїми коментарями доводили до білого каління? Дослідження вчених говорять про те, що, незважаючи ні на що, братів і сестер краще мати, ніж не мати. Навесні ми відзначаємо День братів і сестер варто подумати, як відсвяткувати цей день разом і порадувати своєю присутністю.

Брати і сестри – це потужна біологічно обумовлена сила. Соціологія передбачає, що брати і сестри існують для того, щоб ми навчилися ділитися, співпрацювати, а також щоб ми могли якомога швидше стати незалежними. Брати і сестри дають нам урок, як ділитися тим, що є для нас найбільш важливим, тобто любов’ю і турботою батьків. Коли з’являється брат або сестра, старша дитина раптово виявляє, що інша дитина стає для батьків настільки ж важливою, як і вона, та навіть періодично важливішою. Це може призвести до ряду наслідків, але в кінцевому підсумку вчить будувати спільноту. 

Важко, як у єдиної дитини

Як показують дослідження, саме тому, хто був єдиною дитиною в сім’ї, мають складніше життя і змушені стикатися з більшими соціальними і психічними проблемами. Незалежно від того, чи почувалися вони вдома, як в раю, або як в школі виживання. Якщо єдина дитина в сім’ї мала „занадто добре” дитинство, вона вступала в доросле життя розпещеною і балуваною, потім вона частіше відчувала розчарування і важче співпрацювала з іншими людьми. Якщо батьки були грубими і важкими у спілкуванні, їх єдина дитина повинна була самотужки справлятися зі своїми проблемами. Так як у неї ніколи не було опори в інших, тому вона має труднощі з прийняттям допомоги, навіть коли її пропонують. Обидві ситуації призводять до того, що єдині діти мають на труднощі у спілкуванні з людьми та у багатьох випадках до самотності.

Брати і сестри вчать нас, що в разі труднощів у них можна знайти допомогу і підтримку – особливо якщо в опозиції є батьки або батьки знаходяться далеко. Дитина, яка є єдиною в сім’ї, не має таких переживань, а значить, і такої надії. Більш того, вона сприймає інших, насамперед, як загрозу і суперників. У свою чергу, вона схильна ідеалізувати і надмірно прив’язуватися до авторитетів, яких несвідомо вважає прийомними батьками.

Наявність братів і сестер дозволяє нам вже в дитинстві відчувати, що ми важливі для когось, крім батьків. Ми також виявляємо, що близькі відносини можна побудувати з іншими людьми, а не тільки з нашими батьками. Брати і сестри вчать нас дружбі, лояльності і солідарності. Загалом, у присутності братів і сестер ми вчимося разом – ранні відносини зближують, тому що нас пов’язують спільний досвід, переживання і пригоди. Старші брати і сестри мають на нас формуючий вплив. Молодші брати і сестри вчать відповідальності, що має значення в нашому подальшому житті – наприклад, коли ми створюємо свої власні сім’ї.

Незалежно від того, як складаються наші відносини, брат і сестра є частинами нас самих. Вони для нас – дзеркало або застереження. Перш за все, вони з дитинства вчать нас, що ми – не центр усього світу. Нижче наведені деякі неочевидні переваги наявності братів і сестер.

Рольова модель

Вчені згодні з тим, що іноді наявність братів і сестер виснажує наші нерви, але має великий вплив на розвиток психофізичного стану.

Дослідження, проведене в 2019 році в Мічиганському Університеті, показало, що діти, яким на момент появи брата або сестри на світ було менше шести років, мають „більш здоровий” показник ІМТ. Враховуючи, що проблеми з вагою в дитинстві можуть перерости у проблеми з вагою дорослих, поява молодшого брата або сестри може бути корисною. Ми повинні встигати за молодшими братами і сестрами, тому ми рухаємось частіше, бо посилюється наша пильність – ми відчуваємо відповідальність за те, щоб захистити братів і сестер від небезпеки, а також ділимося їжею, а іноді ми просто її позбавлені через молодших братів і сестер, які ростуть так само швидко і проявляють таку ж потребу в енергії. У наступні роки брат або сестра – це відмінне товариство для вирішення різних завдань – дієти або здорового способу життя. Спільні скандинавська ходьба в парку або взаємне спостереження за дієтою? Брат або сестра – це відмінне товариство і живий мотиватор.

Здоровіша голова

Так, іноді гнів і роздратування беруть гору над емоціями ніжності до наших братів і сестер. Це природно – конфлікти нас розвивають, сварки іноді трапляються з абсолютно безглуздих причин, але інтенсивна емоційна розрядка очищає атмосферу. Дослідження науковців з Університету Бригама Янга в Сполучених Штатах виявило, що наявність сестер, як молодших, так і старших, захищає нас від розвитку депресії. Емпатичність сестер допомагає нам запобігати почуттю провини, нелюбові, самотності, а також розвитку самосвідомості і нівелюванню страхів. Те ж саме дослідження, в якому взяло участь 395 сімей, показало, що наявність братів і сестер в два рази збільшує схильність до благодійної діяльності. Підтримка тісних зв’язків з братами і сестрами в літньому віці може привести до підвищення задоволеності життям, поліпшення психічного самопочуття, підвищення морального духу і зменшення депресивних симптомів.

Більш тривалі відносини

Наявність братів і сестер також означає більше шансів на щасливі подружні стосунки. Дослідження з Університету штату Огайо підтвердили це – вони виявили, що чим більше ми маємо братів і сестер, тим менше у нас шансів на розлучення, і з кожним роком нашого життя шанси на розлучення знижуються на 3 відсотки. Дослідники також підкреслюють, що діти в групі краще справляються з конфліктними ситуаціями, які згодом можуть виникнути у близьких відносинах.

Відносини, які цього варті

Буває, що в нашому житті ми підтримуємо відносини, яких ми не б не хотіли мати. Іноді вони насичені важкими спогадами і напругою. Однак, психологія говорить про те, що саме подолання труднощів змушує нас розвиватися. Тому, якщо ми знаходимо в собі для цього сили, варто іноді піклуватися про те, щоб контакти з людьми, з якими нас пов’язує більше, ніж іноді хотілося б, не були марним ритуалом. Будь-які кровні відносини слід розглядати як щось гідне турботи. Тому давайте запросимо до спільного святкування наших рідних братів і сестер.

Братів і сестер не було б без … батьків

Багато чого залежить і від батьків – рання уважна підтримка відносин між братами і сестрами безумовно відображається на якості більш пізніх відносин братів і сестер. Особливо в підлітковому віці варто подбати про те, щоб непорозуміння не привели до розбрату, який в дорослому житті стане тінню наякості відносин. Варто нагадати один одному, що те, що об’єднує братів і сестер, – це люди, які виховують їх разом. Тому період „бурі і натиску”, який може протікати інтенсивно в підлітковому віці, має шанс об’єднати братів і сестер і вплинути на укріплення зв’язків в наступні роки.

Відносини будує розмова

Доктор Меган Джилліан з Університету Айови провела психологічні дослідження, які ясно показують, що в розмовах батьків з дітьми рідко зачіпається тема взаємного ставлення або взаємної турботи один про одного в контексті майбутнього. Дорослі брати і сестри також скаржаться на почуття несправедливого відношення – такі спогади застрягають в пам’яті, як скалки, і можуть значно погіршити якість майбутніх відносин. Тому важливо, щоб батьки якомога раніше починали спілкуватися з дітьми відкрито і, по можливості, підтримували всіх дітей. Та ж сама дослідниця також виявила, що те, що об’єднує братів і сестер, – це спільні ігри. Особливо вони актуальні для дітей до восьми років – це період найсильнішого взаємного формування. Гра має величезний вплив на формування мозку і подальших соціальних компетенцій.

Для багатьох брати і сестри – це найближчі люди в світі, особливо якщо у них більше немає батьків. Дослідження показують, що навіть ті брати і сестри, які підлітковому віці не були у близьких відносинах, мають можливість відновити відносини і надавати один одному підтримку у так званому похилому віці.

Діти, які є єдиними в сім’ї, в цій ситуації не повинні відчувати себе якось особливо ображеними. Вище ніс – дослідження виявляють, що наявність друзів впливає, принаймні, так само позитивно на наш психофізичний стан, як і наявність відданих братів і сестер. Тому варто дбати про близькі стосунки з думкою про майбутнє і свій комфорт – не тільки духовний і розумовий.