Wróć do artykułów

Prezenty last minute, po które nie trzeba stać w kolejkach

Prezenty last minute, po które nie trzeba stać w kolejkach
Jeśli w przedświątecznym tygodniu zorientowałeś się, że jeszcze nie dla wszystkich masz prezenty, podpowiadamy i inspirujemy, co złowić w sieci na ostatnią chwilę

Jeśli w ostatnim tygodniu przed świętami zorientowałeś/aś się, że jeszcze nie dla wszystkich masz prezenty, a kolejki w centrach handlowych to przedsięwzięcie nie na Twoje nerwy – podpowiadamy, jak się ratować.

Kilometrowe kolejki do kas, limitowane wejścia do sklepów, niekończąca się lista „to do” i wieczny niedoczas. Wszyscy to znamy u schyłku roku. Grudzień mnoży przed nami logistyczne wyzwania i nawet paczkomatom zdarzy się zator. Na szczęście z pomocą przychodzi sieć, a przecież nie tylko materialny prezent odbiorcę cieszy. Jedne z najlepszych propozycji pod choinkę to możliwość zarezerwowania czasu na swój rozwój. Podpowiadamy, jakie prezenty można wybrać bez stania w kolejkach.

Dla miłośników języków obcych

Kurs języka obcego to zawsze dobry pomysł – im bardziej egzotyczny albo rzadki, tym lepiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się na przykład język szwedzki albo hebrajski, ale można również wybierać spośród języków starożytnych. Dla spragnionych słońca – język włoski lub hiszpański albo esperanto. Pandemia sprawiła, że większość lekcji odbywa się online. To uczący się zdecyduje, w jakich godzinach odbywa lekcje. Można wybierać spośród zajęć organizowanych w grupach lub napisać do lektora, który przygotuje specjalny plan dla ucznia/słuchacza. Codzienna porcja nowych słówek pomaga rozbudowywać sieć neuronalną w mózgu, więc poprawiają się nasza koncentracja, pojemność pamięci i szybkość reagowania. Dla poliglotów polecamy również książkę „Gadka. W sześćdziesiąt języków dookoła Europy” Gastona Dorrena. Jej autor dzieli się szczodrze lingwistycznymi ciekawostkami, a przy okazji przybliża czytelnikom tajniki wspólnej, choć niebywale eklektycznej europejskiej kultury. Z książki dowiemy się np. dlaczego esperanto nie przyjęło się jako uniwersalny język albo że fiński, na pierwszy rzut oka niemożliwy do opanowania, jest jednym z najłatwiejszych języków europejskich. Żeby nie stać po książkę w kolejce – polecamy e-book.

  • Dla rodziny

Świetnym pomysłem na prezent dla całej rodziny może być sesja zdjęciowa zorganizowana w wybranym miejscu – w plenerze, w domu lub w studiu. Walorem takiego rozwiązania jest elastyczność. Termin realizacji zawsze można ustalić w dogodnym dla obu stron terminie albo połączyć na przykład z wyjazdem w góry albo wczasy. Wszystko zależy od inwencji i kreatywności – po latach z sentymentem wspomina się takie przedsięwzięcia. Wielu kreatywnych fotografów oferuje np. zdjęcia podwodne albo sesje organizowane na dachach budynków. Pomysły można dostosować do możliwości całej rodziny i budżetu.

  • Dla dbających o zdrowie i urodę

Szczególnie w czasie zimy, kiedy nasze ciała wyjątkowo potrzebują wsparcia i regeneracji, polecamy prezenty w postaci pakietów wellness. Jednym z dobrych pomysłów może być wykupienie pakietu w komorze hiperbarycznej (o walorach tej metody pisaliśmy tutaj). Hiperbaria natlenia organizm, wspiera układ immunologiczny, wspomaga regenerację sportowców, a także poprawia kondycję skóry. Przy połączeniu hiperbarii np. z masażem kobido – otrzymujemy efekt liftingu i regeneracji, który jest trudny do osiągnięcia przy użyciu chemicznych i inwazyjnych metod. Minusem tego rozwiązania jest to, że obdarowany lub obdarowana musi sobie w kalendarzu zarezerwować na zabiegi przynajmniej dwie godziny – ale czego się nie robi dla zdrowia?

Innym pomysłem na prezent dla zdrowia jest pakiet zabiegów w saunie lub kriokomorze. Dla wiecznie zestresowanych, a niechętnych basenowi – polecamy komorę floatingową, w której unosimy się w ciepłej, solonej wodzie na powierzchni i po prostu odpoczywamy. Wszystkie metody również wspierają naturalną odporność. Jest w czym wybierać!

  • Dla podróżników

Wakacje warto zacząć planować już teraz, a z uwagi na wciąż niepewną sytuację pandemiczną – niekoniecznie musimy skupiać się na wyjazdach zagranicznych. Tak samo egzotyczna może okazać się wycieczka po Polsce. Offowe, kameralne biura podróży oferują bezpretensjonalne rozwiązania, jak wycieczka rowerem po Polsce albo spływy kajakowe. To świetny pomysł na poznanie ludzi z całego kraju, a także okazja do zwiedzenia mniej turystycznie uczęszczanych zakątków kraju.

Dla tych, którzy nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a poszukują wyciszenia i relaksu, polecamy kilkudniowy wyjazd do spa (w ofercie również spa wegańskie, do których można ze sobą zabrać ukochanego pupila i raczyć się ofertą dań dla wegan) albo warsztaty jogowe czy psychoterapeutyczne.

  • Dla wiecznie głodnych wiedzy

Uniwersytety otwarte to ciekawa inicjatywa edukacyjna, która umożliwia dokształcanie się pod okiem akademików bez konieczności posiadania dyplomu, a co najważniejsze – bez wychodzenia z domu. Przy większości ważniejszych uczelni w Polsce funkcjonują uniwersytety otwarte, których bogata oferta edukacyjna może naprawdę poszerzyć nasze horyzonty. To demokratyczne i włączające przedsięwzięcie – w zajęciach mogą uczestniczyć młodzież, a także osoby w wieku okołoemerytalnym. Wspólne zdobywanie wiedzy jest pasjonujące i przy okazji wspiera tworzenie więzi międzypokoleniowych. Np. w ofercie Uniwersytetu Otwartego UW znajdziemy: kurs o obrocie energią elektryczną na giełdzie, specjalistyczne kursy prawnicze, kursy językowe, dietetyczne, kursy z podstaw biochemii, osteologii (nauka o budowie kośćca ludzkiego) czy naukę gry na ukulele. Wykładowcy akademiccy oferują też warsztaty i kursy z podstawy neuronauk, budowy mózgu czy historii sztuki w pigułce. Wybór trudny, ale każdy dostarczy mnóstwa frajdy i solidnej dawki naukowej wiedzy.
Inną propozycją może być na przykład wykupienie dostępu do platformy z webinarami czy podcastami.

  •  Dla piszących

Dla tych, którzy realizują się w tworzeniu tekstów literackich na rynku nie brakuje kursów i warsztatów pisania kreatywnego. Szczególnie polecamy te, w trakcie których pod okiem doświadczonych pisarzy z uznanym dorobkiem uczestnicy tworzą teksty zgodnie z podanym hasłem, po czym wzajemnie oceniają swoje prace i dzielą się feedbackiem. Na rynku dostępne są kursy kilkuosobowe, kameralne, ale także dla większych grup. Warsztaty realizowane są np. przez Krakowskie Biuro Festiwalowe albo domy kultury. Nowością na rynku są również warsztaty herstoryczne czy kursy kreatywnego myślenia.

A tym, którym brakuje kreatywnego narzędzia do samego procesu pisania – polecamy narzędzia typu FocusWriter. Pomaga ono urozmaicić codzienne pisanie, wspiera w wyzwaniu polegającym na codziennym tworzeniu konkretnej liczby słów czy znaków, oferuje ciekawe fonty i rozmaite tła. Dla tych, którym pisanie kojarzy się z nostalgią program również wymyślił ciekawą opcję – dźwięk, który przypomina stukot maszyny do pisania.

  • Dla zakochanych w czytaniu

Nie wiesz, jaką książką obdarować mola książkowego? Trudno się dziwić – ich nieraz trudno zaspokoić całą półką! Dlatego w tym przypadku świetnym pomysłem na prezent będzie… cała biblioteka. Książkoholikom polecamy na przykład całoroczny dostęp do ulubionej platformy z książkami – czytanymi na głos lub dostępnymi w formie e-booka. Codzienna dawka lektury daje wielką satysfakcję, a dostęp do nowości pobudza apetyt na czytanie. Ciekawym rozwiązaniem jest również kupno prenumeraty cyfrowej ulubionego magazynu – polskiego lub zagranicznego.

  • Dla wiecznie młodych

Jeśli podczas spotkań świątecznych wiele razy już słyszałeś/aś o pomyśle na tatuaż swojego przyjaciela/przyjaciółki – nie czekaj. Podaruj jej/mu voucher do studia tatuażu i przyspiesz decyzję. Zadeklaruj też, że będziesz towarzyszyć im w trakcie wykonywania dzieła sztuki – trzymać za rękę albo życzliwie doradzać. Taka decyzja obu stronom da same korzyści – przyjacielowi/przyjaciółce dowód na to, że słuchasz. Ty będziesz miał szansę zweryfikować, czy autentycznie najbardziej szalony pomysł Twojego przyjaciela uzyska Twoje wsparcie. A może i Ty zdecydujesz się na tatuaż?

  • Dla kinomaniaków

Już nie tylko karta przedpłacona do kina albo voucher na pakiet filmów. Pandemia spowodowała, że kinosfera w sieci rozkwitła, a oferta kina artystycznego również puchnie. W sieci dostępna jest na przykład oferta międzynarodowych festiwali dokumentu czy festiwali tematycznych. Pakiety filmowe oferują również m. in. Ninateka czy Nowe Horyzonty. Jeśli tylko znamy zamiłowania obdarowanego/obdarowanej, taki prezent będzie cieszył długofalowo – nawet przez cały rok!

  1. Dla wyjątkowych osób w Twoim życiu

Jeśli stać Cię na kilkunastominutowy postój w kolejce, polecamy własnoręcznie przygotowany kalendarz. W sklepach papierniczych dostępne są gotowe kalendarze z datownikami, a pozostała część miesiąca jest czystą kartą – możesz w nich umieścić Wasze wspólne zdjęcia, fragmenty rozmów czy ważne dla Was cytaty. Taki personalizowany prezent będzie cieszył przez cały rok, a przy okazji pokaże, ze relacja z obdarowanym/obdarowaną jest dla Was ważna.

Jeśli budżet nie pozwala Wam na nadmierne wydatki, a wydaje Wam się, że obdarowany/-a ma już wszystko, zawsze można dla nich przygotować „box of inspiration” – kup albo samodzielnie stwórz kolorowe pudełko, w którym umieścisz kartkę z informacją, że np. raz w miesiącu rezerwujesz dla tej osoby trzy godziny. Spędźcie je wspólnie na spontanicznie zorganizowanych działaniach kreatywnych albo po prostu ciesząc się swoją obecnością.

Wszystkim życzymy pięknych chwil i satysfakcjonujących, wartościowych prezentów!