Wytyczne sanitarne i obostrzenia – opowiedz o nich dziecku
Powoli zbliża się sezon jesiennych infekcji, do których w zeszłym roku dołączył bardzo zaraźliwy koronawirus. Niestety, mimo dużej ilości ozdrowieńców oraz akcji szczepień wirus mutuje, wciąż zaraża i wygląda na to, że zadomowił się u nas na dłużej. By zadbać o bezpieczny powrót do szkół przygotowano szereg wytycznych, które sprawią, że nauka stacjonarna będzie bezpieczniejsza. Wiele z tych zasad jest już dzieciom znana, ale warto przypomnieć im, że dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego i zasad higieny oraz korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych nadal obowiązują i wciąż są tak samo ważne.
Nowością, która może pojawić się w szkole to stacje dezynfekujące (wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji) z funkcją mierzenia temperatury, które będą umieszczone przy wejściu do szkoły. Warto zwrócić na to uwagę dzieci.
Przypomnijmy też naszym pociechom, by nie dzieliły się jedzeniem i piciem ze swoimi rówieśnikami oraz by informowały nauczyciela w razie, gdy źle się poczują.
Przygotuj dziecko na zmiany organizacyjne w szkole
Powrót dzieci do nauki stacjonarnej nie oznacza dziś powrotu do dawnej rzeczywistości. Wiele wskazuje na to, że szkolne wycieczki, wyjścia do kina, teatru czy muzeum nie będą organizowane. Niektóre szkoły mogą zrezygnować z ogólnoszkolnych uroczystości, przedstawień, szkolnych dyskotek czy balów przebierańców. Zmiana dotyczyć ma także lekcji wychowania fizycznego, gdzie nauczyciel będzie musiał organizować tylko takie zajęcia, które pozwolą uniknąć kontaktu między dziećmi (odpadają zatem gry zespołowe typu siatkówka, koszykówka, piłka nożna itp.).
W wielu szkołach wprowadzono zasadę, że każda klasa wszystkie lekcje odbywa w tej samej sali. Oznacza to tymczasowy koniec wędrówek po różnych salach i lekcjach w pracowni plastycznej, muzycznej, chemicznej, biologicznej itp. Warto przygotować dziecko na te zmiany, by nie czuło się w szkole zagubione i zdezorientowane.
Pozwól dziecku wcześniej przygotować szkolną wyprawkę
Kompletowanie wyprawki szkolnej sprawia dzieciom ogromną radość. Dzieciaki uwielbiają wybierać tornistry, worki, zeszyty i przybory szkolne z motywami ulubionych bohaterów. Przygotowania do szkoły stają się tym samym miłą przygodą. Młodsze dzieci kompletują wyprawkę według listy, którą dostały od wychowawcy, starsze zaś wybierają akcesoria według przedmiotów, jakie znajdą się w ich planie lekcji. Nie zapomnijmy przypomnieć dzieciom, że czeka ich także wybór lunchboxów, w których będą zabierać do szkoły drugie śniadania oraz bidony, w których w chłodne dni będą zabierać do picia ciepłe napoje. Pozostawiając wybór dzieciom dajesz im wiele frajdy i nieco łagodzisz ten stresujący moment.
Wyzwania dla rodziców
Kolejny rok szkolny w czasie pandemii to nie lada wyzwanie także dla rodziców. Wciąż pojawiające się zakażenia COVID-19 wskazują, że całoroczna nauka stacjonarna jest zagrożona. Oznacza to jedno: nauka zdalna lub hybrydowa sprawia, że organizacja naszego życia codziennego zostaje z dnia na dzień przemodelowana. Musimy bowiem zapewnić całodniową opiekę dziecku oraz wszystkie niezbędne sprzęty, dzięki którym będzie mogło kontynuować naukę w trybie domowym. By uniknąć niepotrzebnych stresów warto już teraz:
- sprawdzić umowę z dostawcą internetu i rozważyć wykupienie opcji z szybszym łączem,
- sprawdzić sprzęt – komputer / laptop, a w razie potrzeby rozważyć zakup nowego (aktualnie wiele sklepów oferuje promocje na zakup tego typu sprzętów),
- sprawdzić, czy jest zainstalowane na komputerze / laptopie oprogramowanie antywirusowe, które zablokuje zagrożenia czyhające na dzieci w sieci,
- zadbać o dodatkowy smartfon (jeśli dziecko nie ma swojego), który posłuży do kontaktu z dzieckiem w sytuacji, gdyby zostało samo w domu.
Rozmawiaj z dzieckiem, motywuj
Nauka w czasie pandemii jest niezwykle trudna. Ciągle zmieniający się rytm nauki powoduje, że wiele dzieci czuje się zagubionych. Skutkuje to spadkiem motywacji, koncentracji, gorszymi ocenami, a w konsekwencji spadkiem poczucia własnej wartości. To szczególny czas, by okazać dzieciom szczególną troskę i wyrozumiałość. Unikajmy krytyki dziecka, a nastawmy się na otwarty i szczery dialog, doceniajmy wysiłki i starania ucznia, chwaląc i nagradzając – za samodzielność, systematyczność pracy, pomysłowość oraz za każdy efekt pracy. Sprawmy, by dzieci czuły się ważne, docenione i by zawsze były wysłuchane oraz zrozumiane. Będzieim wtedy łatwiej przejść przez te trudne, pandemiczne czasy. Jest to też dobry moment na wspieranie pozytywnych relacji z dzieckiem, wzajemnego zaufania, wsparcia w gorszych chwilach, zrozumienia oraz poczucia obecności i bliskości.