Wróć do artykułów

Podróżuj zdrowo

Podróżuj zdrowo
W końcu, po zniesieniu większości obostrzeń pandemicznych w wielu krajach, linie lotnicze otwierają nowe rotacje do dalekich destynacji, dając nam nadzieję na pełne przygód lato. Niestety ryzyko zachorowań wciąż istnieje, szczególnie w dużych skupiskach ludzi, jak np. na lotniskach. A zmiany klimatu i flory bakteryjnej mogą przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych.

Jak się przed nimi zabezpieczyć? Oto zdrowotny poradnik odpowiedzialnego podróżnika.

Oszacuj potencjalne ryzyka

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Czech czy do Wietnamu, każda podróż to potencjalne ryzyko szczególnie gdy:

  • masz więcej niż 65 lat;
  • cierpisz na choroby przewlekłe;
  • jesteś w ciąży;
  • masz zaburzenia odporności immunologicznej;
  • planujesz uprawiać sporty ekstremalne;
  • jesteś alergikiem (np. na leki, białka, jad owadów, orzechy itp.)

W takim przypadku zawsze przed wyjazdem zalecana jest porada lekarska. To pomoże zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Wybierając kierunek swoich wakacji koniecznie odwiedź stronę www.medycynatropikalna.pl i sprawdź jakie szczepienia są wymagane w danym regionie świata. Pamiętaj też, że niektóre obowiązkowe szczepienia wykonuje się w kilku seriach z określonym odstępem czasu między nimi. Dlatego nie zostawiaj szczepień na ostatnią chwilę. Przeciwskazaniem do wykonania szczepień są też infekcje. Najlepiej sprawdzić i zaplanować szczepienia ochronne z rocznym lub półrocznym wyprzedzeniem, by zapewnić sobie pełną ochronę.

Apteczka podróżna

Obowiązkowym punktem na liście rzeczy do spakowania powinna być apteczka podróżna. Najlepiej mieć ją w bagażu podręcznym. Co powinna uwzględniać?

  • leki przyjmowane codziennie w przypadku chorób przewlekłych lub antykoncepcji w liczbie wystarczającej na czas podróży + 3 dodatkowe porcje na wypadek niespodziewanego przedłużenia pobyty, biegunki, czy upuszczenia i zgubienia tabletki;
  • w przypadku syropów i leków płynnych, pamiętaj o obostrzeniach lotniskowych i wymaganej objętości maks. 100 ml;
  • w przypadku podróży do krajów afrykańskich – leki przeciwmalaryczne;
  • repelent przeciw owadom;
  • leki przeciwbiegunkowe;
  • elektrolity;
  • leki przeciwzapalne stosowane w infekcjach dróg oddechowych i moczowych;
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
  • leki przeciwalergiczne i wapno;
  • leki przeciw chorobie lokomocyjnej;
  • środki odkażające;
  • krople do oczu lub sól fizjologiczna;
  • materiały opatrunkowe i higieniczne (bandaż, plastry, gaziki, podpaski, tampony);
  • krem z filtrem UV;
  • maseczki ochronne.

Nie zapomnij też spakować okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. Jeśli planujesz wakacje na słonecznej plaży, oprócz kostiumu kąpielowego spakuj też koszulki kąpielowe/pianki do pływania. Po kilku słonecznych dniach nad wodą na pewno skóra zapragnie ochrony podczas kąpieli wodnych i słonecznych.  

Polisa ubezpieczeniowa

To obowiązkowy punkt na liście zadań przed podróżą. Towarzystwa ubezpieczeń umożliwiają nam zakup ochrony w kilku kliknięciach, można zrobić to nawet z telefonu komórkowego. Zwróć uwagę na to, by Twoja polisa zawierała:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • pomoc assistance,
  • ubezpieczenie od skutków pandemii.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub planujesz uprawianie sportów wysokiego ryzyka, wymagane będzie rozszerzenie ochrony o te elementy. O szczegółach dobrego ubezpieczenia na czas urlopu pisaliśmy tutaj , Zapisz koniecznie numer telefonu do ubezpieczyciela w swoim telefonie.

***

Zabezpieczeni, spakowani i gotowi na nowe przygody? Wspaniale! To teraz podpowiemy jak radzić sobie z typowymi podróżniczymi kłopotami, które możecie napotkać podczas wyjazdów.

Jet lag

Jet lag to inaczej zespół zmiany strefy czasowej, którego główną przyczyną są zaburzenia procesów fizjologicznych organizmu i rytmu dnia, który wpływa na wydzielanie hormonów. Objawia się zaburzeniami snu, zmęczeniem, obniżonym apetytem, bólami głowy, trudnościami z koncentracją, a czasem nawet zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Gorzej znosimy podróżowanie na wschód, ponieważ skraca się cykl dobowy. Zazwyczaj potrzebujemy jednego dnia na aklimatyzację do innej strefy czasowej, ale możemy sobie pomóc. Warto przed długą podróżą wypocząć i regularnie się nawadniać. Unikajmy spożywania alkoholu i kofeiny. Mogą dodatkowo nas odwodnić i jeszcze bardziej zakłócić cykle snu.

Zespół klasy ekonomicznej

To poważne schorzenie żył, które jest wynikiem długotrwałego unieruchomienia w pozycji siedzącej. Grozi osobom podróżującym na długich dystansach, częściej zmagającym się nadkrzepliwością i stanami zapalnymi żył, osobom z żylakami podudzi, po operacjach naczyniowych na nogach, złamaniach kości nóg, kobiet w ciąży lub stosujących antykoncepcję hormonalną. Stan zapalny może pojawić się nawet do trzech dni po zakończeniu podróży i objawia się obrzękiem podudzi i kostek, bólem w dołach podkolanowych i łydkach, zaczerwienieniem i gorączką. Zapobiegamy tej chorobie poprzez częste zmiany pozycji ciała podczas lotu, spacery po korytarzach oraz ćwiczenia nóg i kostek. Można stosować też opaski elastyczne lub podkolanówki.

Choroba lokomocyjna

Chyba znamy ją wszyscy! Nudności, wymioty, zawroty głowy, ślinotok, potliwość, zaburzenia rytmu serca.  Jest odpowiedzią na brak zgodności tego, co widzimy z bodźcami odbieranymi przez nasz mózg i błędnik. Szczęśliwie objawy znikają zaraz po zakończeniu podróży. A jak sobie z nią radzić w transporcie? Wybierz najbardziej statyczne miejsce(np. przednie siedzenie w samochodzie lub autobusie, przodem do kierunku jazdy, przy oknie) i patrz na jeden, stały punkt nad linią horyzontu. Przed podróżą unikaj napojów gazowanych i ciężkostrawnych potraw.

Aklimatyzacja

Dla jednych nic trudnego, dla innych cały zespół dolegliwości! Aklimatyzacja jest dość złożonym i obciążającym organizm procesem dostosowania się do czasu, miejsca i wysokości. Adaptuje się nasz układ krążenia, oddechowy, moczowy i pokarmowy. Osoby starsze i otyłe potrzebują więcej czasu i energii do aklimatyzacji, ale można sobie pomóc. Po przybyciu do nowego miejsca pij jak najwięcej wody mineralnej, napojów izotonicznych i elektrolitów (min. 3-4 litry na dobę). Ważny jest wypoczynek, regularny sen min. 7h oraz unikanie nadmiernego wysiłku w pierwszych dniach pobytu.

Higiena

Wszyscy wiemy, że higiena to podstawa zdrowia. Nabiera szczególnego znaczenia w podróży! Przed każdym jedzeniem myj ręce wodą z mydłem, a jeśli woda z mydłem nie są dostępne, lub masz wątpliwości co do czystości wody, stosuj żele i chusteczki dezynfekujące. Pij jedynie wodę butelkowaną lub przegotowaną. W barach i restauracjach zamawiaj napoje bez lodu, który często jest z wody kranowej. Unikaj kupowania jedzenia od ulicznych sprzedawców, szczególnie w krajach o wysokiej temperaturze i wilgotności. Zrezygnuj też z niepasteryzowanych produktów mlecznych i surowych owoców (w skórkach).

Dobre przygotowanie i świadomość ewentualnych zagrożeń to podstawa do tego, by mieć pełne jedynie pozytywnych wrażeń wakacje. Życzymy Wam zdrowych wojaży i bezpiecznych powrotów!