Pieskie życie

Pieskie życie

Pieskie życie

Popularne przysłowie mówi, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc jak jest to wyjątkowo przyjacielskie i wierne zwierzę. Dzisiaj czworonogi traktowane są jak członkowie rodziny – mieszkają z ludźmi i spędzają z nimi wiele czasu. Każdy kto go posiada, wie jaka płynie z tego radość. Takie pozytywne nastawienie człowieka do psa, gwarantuje wzajemną korzyść – pozytywny wpływ psa na człowieka i jak się okazuje również na jego zdrowie.

Regularne przebywanie ze zwierzakiem może skutecznie obniżać poziom stresu, zwiększając ilość wytwarzanej oksytocyny w organizmie człowieka, a jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu. Tu szczególnie należy podkreślić rolę psa wśród osób samotnych. Pupil w dużym stopniu redukuje lęk związany z brakiem bliskich osób w otoczeniu. Badania pokazują też, że kontakt ludzi z czworonogiem wpływa na polepszenie funkcjonowania ich układu sercowo-naczyniowego (obniża ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów i cholesterolu). Jest to także związane z wyższym poziomem aktywności fizycznej, do której psy „poniekąd zmuszają” swoich właścicieli. Należy także podkreślić rolę czworonogów w kontaktach z dziećmi. Jak wskazują badania, obcowanie dzieci z psami zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób alergicznych oraz ryzyko wykształcenia się zaburzeń lękowych. Warto zatem zadbać, aby pies towarzyszył im w dorastaniu.

Dla tych, którzy pomyśleli „chcę mieć psa”

Pojawienie się psa w domu to prawdziwa rewolucja. Rewolucja w pozytywnym słowa znaczeniu, bo to także początek najwspanialszej przygody, jaka może trwać przez wiele lat. Oto historia Agaty, nastolatki, która nie spodziewała się, że pojawienie się psa w domu tak bardzo zmieni życie jej i domowników.

„Mam na imię Agata i mam 13 lat. Moją najlepszą i najwierniejszą „psiaciółką” jest Sabinka J czarny, wesoły labrador, bez którego nie wyobrażam sobie życia. Odkąd Saba pojawiła się w naszym domu, wszystko wygląda inaczej i dużo się dzieje. Przebywanie z nią daje nam dużo radości. A ja zwariowałam na jej punkcie! Zawsze kochałam psy, ale odkąd mam swojego, kocham je jeszcze mocniej. Codziennie staram się pogłębiać wiedzę odnośnie pielęgnacji, odżywiania i opieki nad psami i wykorzystywać ją w praktyce.
Podzielę się nią z Wami. Być może te osoby, które jeszcze wahają się czy mieć czworonożnego pupila w domu, przekonają się, że warto, a Ci, którzy już wiedzą, że chcą, szybciej się zdecydują.
Bo psy są magiczne. I mają magiczną moc. Dużo czują, wszystko rozumieją, są zawsze obok nas. Sprawiają, że w chwili smutku wycierają (a właściwie zlizują) łzy, pocieszają i próbują poprawić nam humor przynosząc piłeczkę i zachęcając do wspólnej zabawy. Możemy im się zwierzyć, wyżalić, wypłakać, ale także podzielić się radością. Zawsze nas wysłuchają i nigdy nie są znudzone. Co może zastąpić czekającego na nas zwierzaka, radośnie merdającego ogonkiem, który wita nas w progu domu po ciężkim dniu w szkole czy pracy? Nic wszystkie stresy znikają jak za działaniem magicznej różdżki. A potem wspólny spacer, który łączy przyjemne z pożytecznym motywuje mnie do wyjścia i ruchu na świeżym powietrzu oraz pomaga budować przyjaźń między mną a Sabką.”

Dokonując wyboru psa, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, wielkość, potrzebę ruchu, rodzaj sierści oraz charakter zwierzaka. Jeśli odpowiednio wybierzemy rasę psa, będzie on naszym przyjacielem, który wzbogaci nasze życie.

Wielkość psa, jego sierść i jej pielęgnacja

Wielkość psa ma bardzo duże znaczenie. Powinna być ona dostosowana do wielkości mieszkania lub domu oraz ogrodu. Duży pies nie będzie dobrze czuł się w małym mieszkaniu. Bardzo dużą rolę odgrywa sierść psa. Zastanówmy się, gdzie najwięcej czasu będzie spędzał nasz pupil… Czy będzie to dom czy może ogródek? Pamiętajmy, że psy krótkowłose, bez podszerstka są wrażliwe na warunki atmosferyczne, z kolei te z podszerstkiem gubią go dwa razy w roku (wtedy kępki sierści można znaleźć w całym mieszkaniu. Psy długowłose wymagają też częstego czesania i regularnej, starannej pielęgnacji (w tym kąpieli). Niektóre psiaki wymagają dodatkowo strzyżenia. Sierść psa ma także znaczenie, gdy w domu mieszka alergik. W takiej sytuacji dokonując wyboru psa, należy wybrać takie, które mają sierść hipoalergiczną np.: pudel, yorkshire terier, shih tzu, sznaucer lub bichon frise.

Aktywność fizyczna psa

Każdy pies potrzebuje dużej dawki ruchu. Każdy, bez wyjątku i bez względu na pogodę. Wybierając dla siebie psiaka, trzeba zastanowić się, ile czasu dziennie będziemy w stanie mu poświęcić? Czy ma on być naszym towarzyszem podczas zabawy w ogrodzie, a może podczas jazdy na rowerze, spacerów czy może ma być psem typowo kanapowym? Pies, który z natury wymaga dużo ruchu, a nie będzie miał okazji wybiegać się, będzie nieszczęśliwy oraz może robić psikusy. Taki pies zawsze znajdzie sposób na pozbycie się nadmiaru energii.

Charakter psa…

… jest bardzo ważny. Osoby, które miały wcześniej psa i maja doświadczenie, mogą wybierać rasy, które lubią dominować (np. Owczarek kaukaski, Pitbull, Rottweiller lub Cane Corso). Z kolei ci, którzy mieszkają z dziećmi, powinni wybierać rasy, które cechuje opanowanie i cierpliwość (polecamy labradora, golden retrievera, cocker spaniela czy też leonbergera). Zwierzak przebywając w rodzinach z dziećmi, powinien lubić zabawy, choć i tak muszą one zawsze odbywać się pod kontrolą dorosłych.

Dla osób starszych i tych lubiących spokój, idealne są psy ciche, czyli nieszczekliwe, spokojne, nieagresywne, raczej niewielkich rozmiarów i niekłopotliwe w utrzymaniu np. jamnik, chihuahua, cocker spaniel, szpic miniaturowy, bolończyk lub mops.

Pies rasowy czy kundelek?

Zaletą psa rasowego jest to, że dokładnie wiadomo co wyrośnie ze szczeniaka. Co wyrośnie z kundelka ciężko przewidzieć. Nigdy też nie będziemy wcześniej wiedzieć czego możemy się po nim spodziewać i jakie cechy będą dominować w jego charakterze. Kundelki są jednak na ogół silne i bardzo rzadko chorują. Psy rasowe są delikatniejsze i wymagają większego zaangażowania w opiekę nad nimi. Ponadto zakup szczeniaka rasowego zwykle dużo kosztuje. Kundelki praktycznie zawsze dostajemy za darmo. Fakt jest jeden niezależnie czy piesek będzie rasowy czy będzie to kundelek… każdy będzie wierny, będzie nas uwielbiał i da nam dużo radości.

Pies z hodowli czy ze schroniska?

Decydując się na zakup szczeniaka z hodowli, otrzymujemy pełną wiedzę na temat jego historii. Wiadomo kim byli jego rodzice, jaki mieli temperament czy na coś chorowali lub czy mieli inne znaki szczególne, o których warto wiedzieć. Dobry hodowca będzie też starał się oddać szczeniaka już zaszczepionego, odrobaczonego i będzie służył radą w doborze właściwej diety. Nie będzie chciał go sprzedać zanim nie upewni się, że zapewnia mu dobry dom.

Niektórzy wolą jednak zaadoptować psa ze schroniska. Pieski trafiają tam z różnych przyczyn niektóre zostały porzucone, inne opuszczone w wyniku śmierci właściciela, ale mogły być też okrutnie traktowane i oddane do schroniska przez kogoś, kto chciał ulżyć ich cierpieniu. Taki adoptowany piesek ze schroniska stanie się szybko najlepszym i najbardziej wdzięcznym przyjacielem tej osoby, która zabierze go do swojego domu.

Ale…. Z wybieraniem psa ze schroniska wiążą się pewne obowiązki. Pracownicy schroniska mogą sprawdzić czy przyszły właściciel czworonoga ma odpowiednie warunki w domu, by go przyjąć. Zasadą adopcji jest też podpisanie umowy adopcyjnej na podstawie dowodu osobistego i adresu zamieszkania. Adopcja jest bezpłatna, ale dobrze widziane są datki na rzecz schroniska. Datki mogą być tez przekazane w formie smaczków dla piesków.

Jeśli kochasz psy, a nie możesz mieć swojego w domu…

Powody są różne. Możesz mieć za małe mieszkanie, możesz mieć pracę, która pochłania zbyt dużo czasu, by starczyło go na właściwą opiekę nad psem, albo po prostu mieszkasz z alergikiem. Dobrym pomysłem są wtedy wizyty w schronisku, opieka nad psami i wyprowadzanie ich na spacer. Jest to prosty sposób, by pomóc takim psiakom i zrobić coś dobrego. To dla nich bardzo ważne. Ważny jest każdy spacer, bo może okazać się, że jest to ich pierwsza przechadzka od miesięcy. Ważny jest dotyk, uwaga, bo może to być ich pierwsze czułe głaskanie w życiu…  Dla każdego, kto kocha psy, taka wizyta będzie cudownym, niezapomnianym przeżyciem. A psy? Pieski odwdzięczą nam się radosnym szczekaniem, merdaniem ogonkiem i uśmiechem na swój sposób.

Spacery z psami odbywają się w większości dużych miast lub w ich okolicach np. w Warszawie i okolicy www.napaluchu.waw.pl, www.celestynow.toz.pl; we Wrocławiu: www.schroniskowroclaw.pl; w Poznaniu: www.schronisko.com; w Gdańsku www.schroniskopromyk.pl; w Krakowie www.schronisko.krakow.pl.

Pies to odpowiedzialność, a nie chwilowy kaprys. Jeśli myślisz o psie na czas lockdwonu i kwarantanny lub jako prezent świąteczny, przemyśl dwa razy, czy po zakończeniu tego okresu nadal będziesz miał się jak nim opiekować, czy stanie się dla Ciebie ciężarem, a wtedy będziesz go zaniedbywał lub będziesz chciał się go pozbyć. Psy przywiązują się do ludzi i rozłąka z właścicielem boli ich okrutnie. Taka decyzja jest na całe życie psa, a nie na chwilę, kiedy nam pasuje.