Wróć do artykułów

Oryginalne prezenty na Dzień Babci i Dziadka

Oryginalne prezenty na Dzień Babci i Dziadka
Standardowo na Dzień Babci i Dziadka przynosimy w prezencie kwiaty, czekoladki albo ciepły koc. Warto jednak mieć na uwadze, że to, co w nas najcenniejsze, to nasz czas i uwaga – to nimi warto podzielić się z najbliższymi, bo są nam dane raz.

„Dziadkowie dają bezwarunkową miłość, oparcie i od czasu do czasu zastrzyk gotówki. Miejsce, gdzie wnuki zawsze mogą przyjść, jeśli tego właśnie potrzebują. I nie mówią im, co powinni zrobić, bo to aż w nadmiarze otrzymują od rodziców. Pozwalają wnukom samym rozwiązywać swoje problemy.
Jennifer Weiner

Dla wielu z nas mityczni, czasem tajemniczy, czasem niedostępni, nadmiernie milczący albo dyplomatycznie zagadujący problemy. Dziadkowie zawsze w naszej pamięć zajmują wyjątkowe miejsce. U dziadka wielu z nas usłyszało wiele historycznych ciekawostek, nauczyło się nowych rzeczy albo po raz pierwszy dzięki niemu bujało na własnoręcznie stworzonej huśtawce. U babci czeka na nas szklanka gorącej herbaty i kawałek pysznego ciasta. Dziadkowie niejednokrotnie zastępowali nam rodziców albo bywali dla nas najważniejszym schronieniem, kiedy szkolny świat nas przytłaczał. Dziś, jako dorośli, możemy im pokazać, jak ważny i wartościowy jest dla nas czas spędzony z nimi – jak wpłynęli na nas i jak w nas nieustannie żyją ich rady, wskazówki i przestrogi. Powspominajmy razem, odświeżmy nasze wspomnienia i zadbajmy o to, żeby były w nas żywe i kolorowe jak najdłużej!

Więcej niż czekoladki

Standardowo na Dzień Babci i Dziadka przynosimy w prezencie kwiaty, czekoladki albo ciepły koc. Warto jednak mieć na uwadze, że to, co w nas najcenniejsze, to nasz czas i uwaga – to nimi warto podzielić się z najbliższymi, bo są nam dane raz. Wspólne spędzanie wartościowego czasu, bez udziału telefonów komórkowych i rozpraszaczy, może nas do siebie zbliżyć i zaowocować pogłębieniem wspólnych relacji. Dlatego warto rozważyć, jak Babci i Dziadkowi podarować wspólny jakościowy czas – w formie prezentu.

Ponieważ pamięć jest zagadnieniem tak samo ważnym dla wszystkich – bez względu na wiek – warto pielęgnować wspólne chwile. Wydobywać wspomnienia, odświeżać je i tworzyć nowe. Badania dowodzą, że wspólne rozmowy i spędzanie czasu pozwalają dłużej zachować witalność, poprawić pamięć i koncentrację, a przede wszystkim chronić nas przed zgubnym wpływem cywilizacyjnych chorób neurodegeneracyjnych. Zatem: twórzmy wspólne wspomnienia i pielęgnujmy naszą pamięć.

Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak babci i dziadkowi sprawić nietuzinkową niespodziankę.

  1. Poznaj i daj się poznać. Na kartce papieru odrysuj swoją dłoń, poproś też o to samo babcię i dziadka. Na każdym palcu zaznaczcie, jaki zmysł jest dla was najważniejszy – możecie posłużyć się symbolami oka, ucha, nosa itd. Zapytajcie siebie nawzajem, jak odczytujecie świat – przy pomocy jakich zmysłów i w jakiej kolejności. Kiedy jedna osoba prezentuje swój obrazek, pozostałe milczą i jej słuchają. Na koniec słuchający mówią, co ich w drugiej osobie zaskoczyło i przypominają sobie jakieś zdarzenie z życia, w których najważniejszy dla innej osoby zmysł grał główną rolę. Gwarantujemy – babcia i dziadek podzielą się z tobą niezwykłymi wspomnieniami, o których pamięć nie podejrzewali nawet samych siebie!
  2. Zabierz babcię i dziadka do galerii albo muzeum – może to być np. interaktywna wystawa, galeria sztuki nowoczesnej albo performance. Zapytaj o dawne sposoby spędzania wolnego czasu – porównaj je z dzisiejszą ofertą i pozwól się zaskoczyć i zadziwić. Dobrym pomysłem może być również wspólne wyjście do kina na film familijny albo bajkę – zbierz wrażenia, posłuchaj aktywnie, jak babcia i dziadek zobaczyli i usłyszeli tę historię, daj się im zaskoczyć i podziel się również swoimi wrażeniami.
  3. Zachęć do nauki nowych rzeczy – Mózg kocha rozwój i naukę – możemy się uczyć do końca życia. Podpytaj dziadków o ich pasje i rozważ podarowanie im na przykład kursu – ceramika wzmaga kreatywność i pozwala małym stawom obwodowym na ruch i bezpieczną pracę. Rosnącą popularnością wśród silverów cieszą się również kursy jogi kręgosłupa, nordic walkingu, zogi albo metody Feldenkreisa – to łagodne ćwiczenia, które przeznaczone są dla osób o różnym stopniu zaawansowania – nawet dla tych, którzy nigdy nie ćwiczyli. A w zdrowym ciele – zdrowy duch. Na taki kurs możesz się wybrać razem z babcią i dziadkiem – to zawsze dodatkowa okazja do spędzania wolnego czasu. Jeśli babcia i dziadek lubią gotować, możesz im podarować kurs egzotycznych kulinariów. Wielkim wsparciem dla systemu nerwowego jest również kurs mindfullness – zgłoś się na niego z babcią i dziadkiem – w czasach ekspozycji na światło ekranów komputerów i nieustannego przebodźcowania również i ty będziesz z kursu czerpać mnóstwo korzyści.
  4. Zaśpiewajcie razem – czy twoi dziadkowie uczyli cię śpiewać? Przypomnijcie sobie jakieś wspólne piosenki albo spróbuj odszukać w pamięci tę, którą przed laty śpiewałeś/śpiewałaś na dzień babci i dziadka. Sprawdź, ile pamiętasz, zapytaj babcię i dziadka, co pamiętają z twoich lat szkolnych.
  5. DIY – najbardziej cieszą własnoręcznie wykonane prezenty. Przypomnij sobie swoje zajęcia praktyczno-techniczne ze szkoły i na przykład uszyj babci relaksacyjny woreczek na oczy wypełniony lawendą albo pestkami wiśni. Możesz również wykonać laurkę i napisać rymowane życzenia. Zachęć babcię i dziadka, żeby razem z tobą stworzyli podczas odwiedzin rymowanki.
  6. Dla zdrowia i urody – dzisiejsi silverzy mają nieporównywalnie większą samoświadomość, starają się dbać o zdrowie i śledzą nowinki techniczne; dlatego wspólne aktywności np. podczas ćwiczeń pamięci można wykonywać przy lampie do fototerapii albo przy cichym szumie nawilżacza powietrza, do którego możesz wlać kilka kropel np. olejku sosnowego. Długie zimowe wieczory bywają niezwykle przyjemne, ale brak światła i witaminy D mocno doskwiera naszemu ustrojowi. Dziadkom możesz podarować lampę antydepresyjną i razem z nimi przy niej zasiadać.
  7. Zadbaj o pomoc na co dzień – jeśli twoi dziadkowie mają problemy ze stawami, podaruj im coś innego niż maść na bóle stawów – daj im wędkę, żeby łatwiej było im nawigować w codzienności. Specjalny chwytak do rzeczy, które upadły na podłogę, przyrząd do zakładania skarpet albo lupa – znacznie ułatwią codzienne funkcjonowanie, a przy okazji sprawią, że nie trzeba będzie rezygnować z codziennych ulubionych aktywności.
  8. Zrób dobro – wraz z Fundacją Stocznia Fundacja Unum gorąco zachęca do czerpania z  inicjatywy „Siłownia Pamięci”. Z okazji Dnia Babci i Dziadka wyślij do nich prezent w postaci spersonalizowanej kartki z życzeniami i oryginalną grafiką. Możesz również dołączyć w prezencie specjalny dodatek, niedostępny nigdzie indziej – to materiał „Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową”. Pozwalają zadbać o kondycję pamięci, ćwiczyć umysł i utrzymać elastyczność naszego głównego komputera – mózgu. Wybierając prezent Fundacji Stocznia, nie tylko sprawisz bliskim radość, ale też zadbasz o ich zdrowie, pomożesz wspierać innych seniorów, a także otrzymasz dostęp do wyjątkowych materiałów edukacyjnych. Prezent dla Babci i Dziadka to element programu Siłownia Pamięci realizowanego przez Fundację Stocznia. Twórcy programu od lat opracowują materiały i narzędzia do treningu umysłu (np. pamięci, koncentracji, logicznego myślenia i kreatywności) dla osób starszych. Wszystkie udostępnione są na stronie www.silowniapamieci.pl.
  9. Zostaw plan treningowy – na polskim rynku niewiele jest książek oferujących profesjonalnie opracowane przez psychoneurologów plany treningowe (dlatego m.in. rodzina Siłownia Pamięci jest tak cennym przedsięwzięciem). Jedną z najbardziej poczytnych w Europie autorek i specjalistek od ćwiczenia mózgu jest Kaja Nordengen. W nowej książce „Mózg jak brzytwa. Roczny plan treningowy” znajdziemy setki fantastycznych pomysłów na wspólne ćwiczenie pamięci. Zagadki, quizy, równania, ciekawostki percepcyjne, rebusy, propozycje ćwiczeń na koordynacje i równowagę – w niewielkiej książeczce w wygodnym formacie zeszytowym można znaleźć naprawdę wiele ciekawych sposobów na trening mózgu. Co ważne: zagadki nie są infantylizujące, a na tyle stanowią intrygujące wyzwanie, że z przyjemnością zadania mogą wykonywać również osoby znacznie młodsze. Liczne rady pomogą w osiąganiu codziennego dobrostanu i znacznie poprawią naszą sprawność. „Chcąc zadbać o zdrowie mózgu, powinniśmy troszczyć się o dobre relacje z innymi ludźmi. Ci, którzy udzielają się towarzysko, nie tylko żyją dłużej, lecz także są w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, a na dodatek demencja daje im się we znaki później niż osobom stroniącym od towarzystwa”.

Dbajmy o kondycję pamięci naszą i naszych bliskich. Zawsze warto jest wspominać wspólne chwile, ale wciąż najpiękniejsze wspomnienia to te, które jeszcze mamy przed sobą. Sprawmy, by było ich jak najwięcej.


Za egzemplarz recenzyjny książki „Mózg jak brzytwa” dziękujemy Wydawnictwu Marginesy.