„Łączenie opieki nad członkiem rodziny z pracą zawodową to prawdziwe wyzwanie” – twierdzi Ewelina Bystros, Senior HR Business Partner w Unum Życie, którą łączy pracę zawodową z opieką nad 2-letnimi bliźniętami. „Jeden dwu-latek to wyzwanie, a dwójka to już podwojenie wszystkiego, również szczęścia, które dają. Ale łatwo nie jest”.
Zapytaliśmy nasze koleżanki i kolegów z Unum, czego oczekują od pracodawcy, szefów i współpracowników. Oto garść refleksji, jakimi zechcieli się z nami podzielić.
1. Każdy liczy na szczerą i otwartą rozmowę na temat swojej sytuacji, która jest dla niego wyjątkowa i inna od wszystkich. W życzliwej atmosferze pracownicy chętnie mówią o swoich potrzebach, a w zespole rodzi się empatia i zrozumienie.
„Najważniejsza jest szczerość, otwarte mówienie o tym, z czym się mierzymy i jakie są w nas emocje” – mówi Małgorzata Morańska, Kierownik Zespołu Komunikacji Korporacyjnej. „Ważne, by ktoś nas wysłuchał, zrozumiał i nie oceniał”.
Budowanie kultury otwartego dialogu, szacunku i zrozumienia dla potrzeb pracowników to ważny element kształtowania przyjaznego miejsca pracy. Znaczącą rolę w tym ogrywa codzienna komunikacja między przełożonymi i pracownikami.
2. Warto już na samym początku uprzedzić, kiedy może się pojawić kryzysowa sytuacja i na jaką pomoc liczymy najbardziej, tak aby w razie potrzeby zespół wiedział, jak zareagować i zabezpieczyć grafik.
„Trzeba się liczyć z tym, że przy nagłym pogorszeniu stanu zdrowia bliskiej osoby lub innej awaryjnej sytuacji, pracownik odczuwa wiele różnych emocji. Dlatego wcześniej przygotowany plan działań na wypadek niedyspozycji pracownika to o jeden kłopot mniej i znaczący komfort dla osoby, która w danym dniu musi skupić się na bliskich” – dodaje Michał Płaczkiewicz, Dyrektor Działu Personalnego.
3. Mile widziany jest elastyczny grafik lub praca zdalna. Dzięki temu pracownik ma czas zawieźć podopiecznego do lekarza i może szybko zareagować w razie kłopotów ze zdrowiem.
„Pracując z domu mogę realizować zadania służbowe i jednocześnie zadbać o potrzeby mojej mamy i babci” – zwierzyła się nam Joanna Zaczek, Specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej, której mama i babcia mieszkają po sąsiedzku „W ten sposób zachowuję równowagę między pracą a zobowiązaniami rodzinnymi”.
Elastyczny czas pracy to ważny element oddania odpowiedzialności i kontroli pracownikowi, który może rozpocząć pracę o dowolnej porze w danym przedziale godzin i zakończyć po 8h.
4. Pomyślmy, jakie emocje towarzyszą opiekunom na co dzień. W ostatnim czasie wielu pracowników zamieszkało bliżej lub nawet ze swoimi rodzicami, by móc się nimi opiekować. Jednak często miewają poczucie winy wypełniając obie role jednocześnie. Z badania przeprowadzonego przez Grupę Unum osoby pracujące zawodowo i opiekujące się członkiem rodziny płacą za to wysoką cenę, która wyraża się napięciem nerwowym, poczuciem lęku i niepokoju albo depresją (61%), chronicznym zmęczeniem (49%) i problemami finansowymi (44%). Jednym z benefitów, który odpowiada na te potrzeby są ubezpieczenia grupowe, zapewniające finansowe wsparcie dla pracownika i/lub jego bliskich na wypadek nieprzewidzianego. Na znaczeniu zyskuje również wsparcie emocjonalne od pracodawcy w postaci wartościowych webinariów z psychologami lub konsultacji psychologicznych, co może im pomóc w radzeniu sobie z nagromadzeniem trudności, również tych emocjonalnych.