Opieka nad seniorem podczas pracy z domu

Opieka nad seniorem podczas pracy z domu

Opieka nad seniorem podczas pracy z domu

Sędziwi rodzice albo dziadkowie, starsi sąsiedzi z naprzeciwka albo znajomi na emeryturze – prawie na pewno masz w swoim kręgu osoby w starszym wieku. Jak wszyscy wiemy z programów informacyjnych, to właśnie seniorzy należą do osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa.

Niezależnie do tego, czy opiekujesz się na stałe seniorem w rodzinie, czy po prostu chcesz pomóc starszej osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji, trudno jest łączyć troskę nad innymi z jednoczesnym wypełnianiem obowiązków zawodowych wykonywanych z domu. Podpowiadamy jak łączyć te role bezpiecznie.

Zadbaj o własne zdrowie

Być może brzmi to banalnie, ale nie pomożesz innym, jeśli sam będziesz chory. Jeśli mieszkasz z osobami starszymi albo masz z nimi bliski kontakt, tym bardziej powinieneś się zabezpieczać przed zakażeniem. Bądź więc wyjątkowo sumienny myjąc ręce, stosując środki dezynfekujące i utrzymując często dotykane przedmioty i powierzchnie w czystości. Poza tym, nie powinniśmy teraz przytulać starszych osób – dla ich i własnego dobra.

Rób zakupy na dłużej

Częste wypady do sklepu zabierają czas i zwiększają ryzyko kontaktu z wirusem. Możesz je ograniczyć sprawdzając, ile jedzenia, leków i środków czystości masz pod ręką – dla siebie i seniora. Najlepiej zabezpieczyć dwutygodniowe potrzeby, zarówno leków jak i pożywienia i środków czystości.

Utrzymujcie kontakt na bieżąco

Jeszcze zanim wprowadzono zasady izolacji w kontaktach międzyludzkich, seniorzy często skarżyli się na osamotnienie. Korzystaj z tego, co oferuje nowoczesna technologia (FaceTime, Skype, Zoom), aby utrzymać więź ze starszymi osobami i pomóc im nawiązać kontakt z innymi członkami rodziny i przyjaciółmi. Zaplanujcie stałe pory rozmów telefonicznych – wtedy seniorzy będą wiedzieli, czego mogą się spodziewać, a Ty spokojnie wywiążesz się ze swoich obowiązków zawodowych. Można też wyciągnąć z lamusa stare dobre sposoby i wysłać pocztówkę lub list.

Wiara pomaga

Jak zauważa dr Alicia Arbaje, internistka i geriatra z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa:

„wspólnota wiary to dla wielu starszych osób bardzo ważna część życia społecznego czy nawet towarzyskiego”.

Brak aktywnych społeczności to dla nich brak dostępu do istotnego źródła wsparcia. Jednak wiele kościołów i grup wyznaniowych prowadzi serwisy internetowe na żywo lub nagrywa nabożeństwa do odtworzenia w dowolnym momencie. Pomóż swojemu seniorowi skorzystać z tych cyfrowych usług.

Razem raźniej

Zrób listę członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół i programów społecznych, które mogą się przydać. Nie bój się prosić o pomoc. W czasie kryzysu większość ludzi chętnie pomaga innym na miarę swoich możliwości. Może sąsiad, który i tak jedzie do sklepu, przy okazji kupi kilka artykułów albo odbierze receptę dla seniora? Jeśli nie możesz liczyć na pomoc bliskich sprawdź, czy w waszej okolicy nie działają takie usługi dla seniorów jak np. „posiłek na kółkach” albo dostawy dań z restauracji.