Ochrona naszych czworonogów latem

Ochrona naszych czworonogów latem

Ochrona naszych czworonogów latem

Lato to czas, gdy większość wolnego czasu spędzamy na świeżym powietrzu, dużo spacerujemy, częściej niż zwykle wyjeżdżamy za miasto oraz na dłuższe urlopy. Zwykle towarzyszą nam wtedy nasi pupile, które bez wątpienia uwielbiają zabawy na łonie natury. Podróżowanie z czworonogiem jest dziś dużym ułatwieniem, głównie dzięki przychylności coraz większej ilości pensjonatów i hoteli, które umożliwiają pobyt wraz z czworonogiem. Jak zadbać o komfort i zdrowie naszego zwierzaka planując wakacje?

Wyjazd na wakacje z psem

Wybierając się na urlop z psem należy przede wszystkim wybrać miejsca, gdzie będzie on mile widziany przez gospodarzy. Należy też pamiętać o odpowiednim ekwipunku i zabraniu dla zwierzaka legowiska, które swojsko pachnąc, da mu poczucie bezpieczeństwa. Pies z reguły dobrze znosi zarówno podróż samochodem, jak i pobyt w nowym miejscu, ale pod warunkiem, że obok jest jego opiekun. Nie za dobrze za to znosi upały. Psy, w przeciwieństwie do człowieka nie pocą się całym swoim ciałem, a ich gruczoły potowe znajdują się tylko na opuszkach łap. Pamiętajmy więc, by zapewnić swojemu psu cień i stały dostęp do świeżej i chłodnej wody (woda powinna być chłodna, lecz nie mocno zimna lub lodowata, często wymieniana na świeżą, a miska z wodą powinna stać w cieniu). Jeśli spędzamy urlop nad wodą, pozwólmy naszym pieskom na częste kąpiele w wodzie. Będzie to dla nich nie lada atrakcja, a dla niektórych ras, np. labradorów obowiązkowy punkt dnia podczas wakacji. Jeśli zaś spędzamy wakacje w górach i decydujemy się na wędrówki wraz z psami, pamiętajmy, by trasy nie były zbyt długie i męczące oraz dbajmy o odpowiednie i regularne nawodnienie psa.

Wyjazd na wakacje z kotem

Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe zarówno na stres związany z rozłąką ze swoim opiekunem, jak i na zmianę otoczenia. Najbardziej jednak stresująca jest dla kota podróż (transport). Z tego powodu wybierając się na urlop w dalsze trasy, należy bardzo mocno rozważyć zostawienie kota w domu pod opieką zaufanej osoby. Jeśli jednak zdecydujemy się zabrać pupila w podróż pamiętajmy, że powinna ona odbywać się w odpowiednim do wielkości kota transporterze, który zapewni mu odpowiednie bezpieczeństwo. Należy też robić częste postoje, by podać kotu wodę oraz zabrać na krótki spacer zarówno w celu uspokojenia kocich nerwów, jak i w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeśli podróż bardzo stresuje naszego pupila warto zastosować delikatne środki uspokajające, których dobór i dawkowanie warto skonsultować wcześniej z weterynarzem.

Wakacyjna wyprawka czworonoga

Co powinno znaleźć się w pupilowym bagażu?

  • Książeczka zdrowia wraz z poświadczeniem wykonania niezbędnych szczepień, badań i odrobaczenia.
  • Apteczka: środek odkażający, gaziki i bandaże, aktualnie przyjmowane lekarstwa, pęseta (np. do usunięcia drzazgi lub szkła z opuszki łapy), przyrząd do usuwania kleszczy, nożyczki (które przydadzą się do ostrzyżenia sierści w okolicy zranionego miejsca), mała latarka (która przyda się, jeśli będziemy chcieli sprawdzić czy nic nie tkwi w gardle lub w oku naszego czworonoga), strzykawka (za pomocą, której podamy potrzebny lek).
  • Kaganiec – dla psa, który jest wymagany w środkach transportu publicznego dla każdej, nawet najbardziej łagodnej rasy psów.
  • Obroża i/lub szelki oraz smycz – niezbędne podczas spacerów, z obowiązkowo przypiętą adresówką uzupełnioną o numer telefonu do opiekuna.
  • Miski (jedną do karmy, drugą do wody) oraz odpowiednią ilość karmy i smakołyków.
  • Ulubione zabawki, które przydadzą się zarówno psom (np. podczas zabawy na spacerze lub nad wodą), jak i kotom, którym umilą czas podczas siedzenia w hotelowym pokoju.
  • Legowisko, mata do bagażnika lub specjalna mata na tylny rząd siedzeń.
  • Jeśli w planach jest pływanie łódką lub żeglowanie, pamiętajmy, by zabrać kapok dla psa.
  • Jeśli wybieracie się z pupilem za granicę, należy pamiętać o zabraniu dla niego paszportu oraz o zaczipowaniu zwierzaka (jeśli jeszcze nie jest w taki sposób zabezpieczony). Paszport pupila jest ważny bezterminowo, ale należy go okresowo aktualizować, np. po przeprowadzeniu nowej serii szczepień lub po leczeniu przeciwpasożytniczym.

Na co zwrócić uwagę podczas urlopu, by zadbać o zdrowie pupila?

  1. Kleszcze. Są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Ugryzienie tego pasożyta może powodować choroby, dlatego warto codziennie i dokładnie oglądać naszego zwierzaka, a w razie, gdy zauważymy kleszcza, należy natychmiast go usunąć. Wbity kleszcz powinien być sprawnie wykręcony w całości, za pomocą pęsety lub specjalnych kleszczyków. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy smarować kleszcza masłem, alkoholem czy olejem, a także nie należy chwytać go za brzuch. Zawsze chwytamy kleszcza jak najbliżej ciała pupila i delikatnie wykręcamy. Po usunięciu oglądamy, czy usunęliśmy kleszcza w całości, a miejsce ugryzienia dezynfekujemy i obserwujemy przez kilka dni czy nie pojawiają się odczyny skórne. Jeśli coś nas zaniepokoi, warto udać się z czworonogiem na konsultację do weterynarza, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.
  2. Przegrzania. W czasie upałów nasi pupile wymagają wtedy szczególnej opieki oraz nowego, wakacyjnego planu dnia. Przede wszystkim najdłuższy spacer w ciągu dnia należy zaplanować na godziny poranne lub wieczorne, gdy upał staje się mniej uciążliwy. Pozostałe wyjścia powinny być możliwie krótkie lub odbywać się nad wodą, która idealnie schłodzi pupila. Niektóre psy są szczególnie narażone na przegrzania. Zwiększoną uwagą powinny być objęte szczenięta, seniorzy oraz chore i otyłe czworonogi. Pamiętajmy też, że psy ras małych przegrzewają się dużo szybciej niż większe psy. Rasy długowłose warto przed wakacjami ostrzyc krócej, jednak z zachowaniem takiej długości sierści, by chroniła skórę przez bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Rasy bezwłose zaś wymagają wręcz kremów ochronnych chroniących przed poparzeniami słonecznymi. Koty, mimo że uwielbiają ciepło, podobnie jak psy są narażone na przegrzanie, a nawet udar cieplny. Dlatego, by załagodzić oznaki przegrzania u kota należy poustawiać mu w różnych miejscach miski z wodą, a na karku zwierzaka położyć zimny kompres.
  3. Zamykanie zwierząt w autach, to niestety wciąż dość częsty widok. Mimo, że pozostawienie zwierzaka w samochodzie jest surowo karane, nie brakuje osób, które „tylko na chwilę” zostawiają pupila w zamkniętym aucie, zaparkowanym na słońcu, po czym znikają na długie minuty… Taka nieodpowiedzialność opiekuna powoduje, że już w kilkanaście minut od zamknięcia może dojść u zwierzaka do odwodnienia lub przegrzania. Temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet 60 stopni Celsjusza, a pozostawienie uchylonej szyby niewiele daje. Jeśli więc widzisz zamkniętego zwierzaka w rozgrzanym samochodzie – reaguj. Spróbuj znaleźć właściciela, a jeśli sytuacja tego wymaga od razu zbij szybę, uwolnij psa i podaj mu wodę. Pamiętaj, że za narażenie życia zwierzęcia jego właścicielowi grozi do 2 lat więzienia. Jeśli nie wiesz jak zareagować lub boisz się konsekwencji wybicia szyby, zadzwoń pod numer 112 i dowiedz się, jakie działania najlepiej podjąć

Wakacyjny urlop bez pupila

Jeśli z jakiś powodów nie możemy zaplanować i spędzić urlopu z naszym czworonogiem, musimy zapewnić mu opiekę w domu. Kogo poprosić o pomoc?

  1. Zostaw pupila pod opieką zaufanej osoby – rodziców, rodzeństwa, u przyjaciół. Wiadomo, że kiedy zwierzaki są pod opieką rodziny jesteśmy najbardziej spokojni. Pupile również!
  2. Petsitter, czyli obca osoba, która opiekuje się zwierzakiem w naszym (i pupila) domu. Opiekun przyjeżdża do naszego domu tak często, jak to ustalimy i karmi zwierzaki, bawi się z nimi, chodzi na spacery. Zwierzaki czują się bezpiecznie, bo są u siebie w domu, śpią na swoich legowiskach, jedzą ze swoich misek, czują znajome, domowe zapachy oraz znają wszystkie okolice i zapachy podczas spacerów.
  3. Hotele dla zwierząt. Są to miejsca specjalnie przygotowane i urządzone pod zwierzaki oraz prowadzone przez pracowników kochających zwierzęta. Przed decyzją o pozostawieniu zwierzaka w hotelu, warto udać się tam wcześniej i zostawić pupila na kilka godzin. Pozwoli mu to przyzwyczaić się do Twojej nieobecności bez spowodowania traumy czy niechęci do nowego miejsca. Wybierając hotel dla zwierzaka warto zwrócić uwagę na higienę, bezpieczeństwo, ilość miejsca przeznaczoną na jedno zwierzę oraz warto sprawdzić opinie o hotelu. Jeśli pies będzie przebywał w boksie warto sprawdzić czy jest on ogrzewany i monitorowany. Dopytaj ile czasu ktoś poświęci na zabawę i spacery z twoim podopiecznym Upewnij się, że właściciele znają zasady udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzą jak reagować w sytuacjach kryzysowych.

Pamiętaj! Jeśli zwierzak ma zapewnioną opiekę, karmę, spacery i zabawy, to nie odczuje zbytnio twojej nieobecności. Częściej to opiekunowie bardziej przeżywają rozstanie, stresują się sytuacją i wciąż myślą czy ich pupil jest szczęśliwy i bezpieczny w nowym miejscu. Niezależnie gdzie i z kim zdecydujesz się zostawić zwierzaka na czas swojego urlopu, zawsze unikaj specjalnego pożegnania – tulenia, płaczu i zachowania, jakbyś zostawiał pupila na zawsze. Pożegnaj się z psem i wyjdź tak, jak robisz to, na co dzień wychodząc do pracy czy na zakupy trzymając emocje na wodzy. W przeciwnym razie pupil wyczuje, że coś jest nie tak i zestresuje się – a tego chcemy uniknąć zarówno dla niego, jak i dla siebie.