Radosny czas oczekiwania na dziecko to również okres wątpliwości i obaw. Bo w końcu w łonie mamy rozwija się nowe życie, a to skomplikowany proces. Jak zatem zadbać o swój spokój ducha i skupić na tych dobrych emocjach?
Pod dobrą opieką specjalistów
Wybór lekarza prowadzącego to pierwszy i ważny krok. Można skorzystać z państwowej służby zdrowia. W Polsce każda kobieta w ciąży, nawet ta nieposiadająca ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. Tymczasem badania[1] pokazują, że wiele kobiet rezygnuje z publicznej opieki zdrowotnej na rzecz prywatnej odpłatnej opieki medycznej (średnio 45,0% kobiet w wieku 18-29 lat; 57,5% kobiet w wieku 30-39 lat i 48,6% kobiet w wieku 40-49 lat). Na rynku istnieje szeroki wybór pakietów medycznych w formie abonamentu. Różnią się nie tylko ceną, choć ta również jest bardzo istotna. Chodzi też o dostęp do dobrego specjalisty, liczbę placówek oraz zakres badań (morfologia krwi, mocz, badanie w kierunku toksoplazmozy, różyczki, HIV, cytologia, przynajmniej 3 USG ciąży oraz wiele innych).
Obok lekarza prowadzącego, drugim, równie ważnym wyborem, jest wybór położnej. To ona pomoże przyszłej mamie podczas porodu i przygotuje ją do tego wydarzenia. Już od 21. tygodnia ciąży, raz w tygodniu w ramach NFZ przysługuje przyszłej mamie spotkanie z położną, a od 32. tygodnia – nawet dwa spotkania w tygodniu.
Szkoła dla przyszłych rodziców
Dobrym sposobem na to, aby dobrze przygotować się na narodziny dziecka, jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Co prawda ze względu na panującą pandemię i liczne ograniczenia z nią związane, dziś udział w stacjonarnej szkole rodzenia jest niemożliwy. Jednak przyszli rodzice, którzy chcą się przygotować do porodu i macierzyństwa mogą skorzystać ze szkoły rodzenia online. Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne, które przekazują wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Przyszli rodzice nauczą się nie tylko tego, jak zachowywać się podczas porodu (oddychanie, najlepsze pozycje, łagodzenie bólu, wspieranie kobiety), ale dowiedzą się także, jak opiekować się noworodkiem – pielęgnować go, karmić, przewijać, wspomagać rozwój i rozumieć jego potrzeby. W Polsce funkcjonują bezpłatne szkoły rodzenia (w ramach NFZ) oraz prywatne.
Ubezpiecz się indywidualnie
Ciąża jest obciążająca dla organizmu i w tym stanie mogą pojawić się choroby, które wcześniej nie występowały, dlatego warto rozważyć zakup indywidualnej polisy jeszcze przed zajściem w ciążę. Dobrze jest również sprawdzić czy polisa, która chroni przyszłą mamę obejmuje również świadczenia gwarantowane w przypadku pobytu w szpitalu. Przy zakupie polisy nie do przecenienia jest pomoc profesjonalnego doradcy, gdyż każdy taki produkt wymaga indywidualnego dopasowania. Dzięki rozmowie z agentem ubezpieczeniowym dokładnie poznasz zakres polisy oraz wysokości składki i sumy ubezpieczenia.
Polisa grupowa dba o mamy
Wsparcie finansowe w tym szczególnym okresie można otrzymać także dzięki grupowemu ubezpieczeniu na życie. Taki rodzaj ubezpieczenia zapewnia pracownikowi przede wszystkim ochronę na wypadek śmierci, poważnego zachorowania, inwalidztwa i trwałej niezdolności do pracy. Polisy grupowe pozwalają także na uzyskanie dodatkowych świadczeń, m.in. w razie zgonu bliższego członka rodziny (małżonka, rodziców czy teściów). W ubezpieczeniu grupowym, w zależności od wybranego wariantu możemy również zyskać ochronę dla dzieci. Są to ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, uszczerbków na zdrowiu czy pobytów w szpitalu, w ramach których rodzice mogą liczyć na finansowe wsparcie, gdy ich maleństwa spotka nieszczęśliwe zdarzenie ujęte w warunkach ubezpieczenia.
Zadbanie o powyższe elementy zawczasu w dużej mierze zapewnia spokój przyszłej mamy i taty na ten wyjątkowy czas, a to ważne dla zdrowia rodziców i maleństwa.
[1] Dane zawarte pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Zmian Społecznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 31.03-2.04.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski.