Noworoczny zawrót głowy vs. mądre postanowienia

Noworoczny zawrót głowy vs. mądre postanowienia

Noworoczny zawrót głowy vs. mądre postanowienia

Każdy z nas choć raz uległ noworocznej gorączce postanowień, które roztaczają przed nami wizję idealnej wersji siebie. Nowy Rok – Nowa/nowy ja! Detoks, rygorystyczna dieta, mordercze treningi na siłowni, wielkie oszczędzanie, dalekie podróże. Niestety nie mamy dla Ciebie dobrych informacji, tak postawione cele w większości przypadków nie zostają zrealizowane.

Jak planować, by plan zrealizować? Na co postawić i jak utrzymać motywację przez długi czas, a nie przez pierwsze tygodnie stycznia? Podpowiadamy.  

Zaplanuj realną zmianę

Głodówka, detoks, dieta 1000 kcal, ile razy przyszło Ci to do głowy, kiedy w święta sięgałeś po pyszne ciasto lub inne tradycyjne przysmaki? Damy Ci jedną dobrą radę. Daj sobie spokój i odpuść. Przez trzy dni świąt nie przytyjesz znacząco, a wszechotaczające nas komunikaty o poświątecznym detoksie są głównie po to, n aby wzbudzić w nas wyrzuty sumienia i potrzebę zakupu suplementów lub innych odchudzających środków.

Jeżeli w nowym roku Twoim planem jest redukcja kilogramów to zacznij mądrze i stopniowo. Najpierw udaj się do specjalisty, który zajmie się wykonaniem badań i dobraniem odpowiedniego sposobu żywienia dla Ciebie. Zaleci adekwatną do możliwości Twojego organizmu aktywność fizyczną i będzie kontrolował postępy oraz motywował Cię do zmiany.

Pamiętaj takie zmiany to maraton, nie sprint. Potrzebne jest działanie długofalowe, regularne i konsekwentne. Niestety, choć bardzo byśmy chcieli nie istnieje inna metoda, niż długofalowy deficyt kaloryczny i dostosowana do naszej kondycji i możliwości aktywność fizyczna.

Zdrowa aktywność fizyczna

Każdy stały bywalec siłowni lub klubu fitness, doskonale wie jak wygląda sala ćwiczeń w grudniu, a jak po pierwszym stycznia. Nagle tłumy uderzają do drzwi i wylewają siódme poty na maszynach. To nie trwa długo, zwykle w lutym , gdy mija styczniowa gorączka, sale pustoszeją.
Co więc zrobić, aby motywacja tak szybko nie uciekła? Zamiast wycieńczających godzinnych treningów na początku za swój cel możesz postawić sobie 15 minut dodatkowej aktywności w ciągu dnia, to może być jogging, szybki spacer,  , wybierz schody zamiast windy,  a kiedy nawyk wejdzie w krew możesz dokładać dodatkowe  treningi na siłowni.
W tym przypadku przed rozpoczęciem aktywności warto umówić się z trenerem, który pokaże nam jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby nie narazić stawów a przede wszystkim kręgosłupa na kontuzje. Dodatkowo trener wesprze zawsze dawką motywacji i porad.

Metoda małych kroków

Każda wielka zmiana może zacząć się od Twojego małego kroku. Nie trzeba czekać na 1 stycznia, poniedziałek, nowy miesiąc z wypłatą czy roczną premię. Jeśli planujesz oszczędności, zacznij od napełniania słoika resztą ze sklepu, lub uruchom w banku usługę odkładania końcówek z płatności  na osobnym koncie. Zapisz listę marzeń na które chcesz odłożyć środki, do tego możesz przygotować sobie koperty, które opiszesz nazwą i kwotą którą zbierasz. Wypłacaj z konta ustaloną kwotę i wkładaj do koperty – tym sposobem pieniądze faktycznie odłożysz, gdyż nie będą Cię kusić  kiedy nie widzisz ich na wyciągu z banku. Szybko może okazać się, że realizacja marzenia jest bliżej niż myślisz. Nowy Rok kusi też wyprzedażami i obniżkami. To doskonała okazja, by oszczędności się… pozbyć. Dlatego zanim sięgniesz po kolejną parę butów sportowych, które mają zachęcić Cię do treningów, zadaj sobie pytanie, czy na pewno ich potrzebujesz i czy aby to one są jedyną motywacją?
Z drugiej strony noworoczne wyprzedaże pomogą w spełnieniu marzeń podróżniczych.

Dalekie podróże na wyciągnięcie ręki

Jeśli planujesz dalekie podróże, to Nowy Rok jest doskonałym czasem na przejrzenie ofert biur podróży i porównanie ich z cenami samodzielnie zorganizowanych wakacji. My stawiamy na tę drugą opcję, bo po pierwsze jest bardziej elastyczna, a po drugie finansowo rozkłada się w czasie. Jeśli teraz sięgniesz po bilety lotnicze na podróż np. jesienią do Meksyku, możesz upolować je już za 2500 zł/ osoby w dwie strony. Hotel, atrakcje na miejscu, dodatkowe wycieczki – to koszt, który możesz rozłożyć na czas oczekiwania na wyjazd. Decydując się na podróż z Biura Podróży, tygodniowy pobyt w Meksyku może kosztować Cię nawet 7000 zł/osoby. Taką kwotę trzeba wydać od razu przy rezerwacji podróży. Oczywiście nie każdy jest gotowy na samodzielne wyprawy w egzotyczne zakątki świata, dlatego jeśli chcesz zwiedzać świat nieco taniej i częściej, polegając na doświadczeniu podróżników, którzy robią to od lat na własną rękę, zapisz się na fora podróżnicze (np. Fly4Fee) i grupy na FaceBooku (np. Towarzysz Podróży Poszukiwany). Znajdziesz tam oferty wypraw, o których nawet Ci się nie śniło.

Zadbaj o spokój wewnętrzny

Początek roku to dobry moment na refleksję i zastanowienie się co w naszym życiu jest ważne. Niestety często okazuje się, że dobra materialne są niczym przy tym, jakie niespodzianki może mieć dla nas życie. Postaw na spokój i poczucie bezpieczeństwa, odpuść nierealne zobowiązania. Warto spojrzeć na swoje życie nie z perspektywy jednego roku, ale długofalowo. Nowy Rok to dobra okazja, by sprawdzić czy Ty i Twoja rodzina jesteście zabezpieczeni na wypadek nagłych i nieprzewidzianych sytuacji, jak poważna kontuzja, wypadek, poważna choroba czy nagły pobyt w szpitalu. Oczywiście nikt nie planuje takich zdarzeń, ale życia płata figle i potrafi skutecznie uniemożliwić realizację marzeń i naszych planów. Zanim zaczniesz planować podróż na Bali, skok ze spadochronem, czy maraton w Berlinie, sprawdź czy masz odpowiednią polisę na życie.  

Noworoczną gorączkę zastąp chwilą spokoju i odpoczynku, z dystansem traktuj przekazy reklamowe, a zmiany życiowe zaplanuj z odwagą, pokorą i bez presji.