Medycyna z lasu

Medycyna z lasu

Medycyna z lasu

Zioła zbierano od wieków, by używać ich w celach leczniczych. Napary z ziół były pite już w starożytności. Były wtedy traktowane jako antidotum na wszystkie dolegliwości. Dziś coraz częściej powraca się do stosowania ziół leczniczych, wierząc, że są one naturalne, bezpieczne, skuteczne i obdarzone cudowną mocą. I jest w tym wiele prawdy. Dzika przyroda jadalna to skarbnica składników zdrowotnych, która może wspomóc nas w walce z wieloma dolegliwościami.

Nie(d)ocenione właściwości ziół

Zioła są prawdziwą bombą cennych minerałów, witamin oraz innych składników pozytywnie wpływających na organizm. Stosowane regularnie wspomogą nasze zdrowie i poprawiają urodę, a także uzupełnią witaminy i mikroelementy, których może nam brakować. Jest tak dużo rodzajów ziół i ich mieszanek,
że każdy na pewno znajdzie remedium na swoje dolegliwości.
W Polsce rośnie ponad kilkaset leczniczych ziół z ponad 2000 roślin leczniczych, jakie wykorzystujemy w Europie. Większość z nich to rośliny dziko żyjące, które możemy znaleźć blisko naszych domów.

Wspierają one prawidłowe działanie:
• układu nerwowego (melisa, głóg, serdecznik, krwawnik, szyszki chmielu), pokarmowego (mięta, szałwia),
• układu moczowego (pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny),
• układu odpornościowego (rumianek, pokrzywa, mniszek lekarski)
• układu kostno-stawowego (czystek).

Uspokajają, relaksują, wspomagają zdrowy i spokojny sen (melisa, czarnuszka siewna, serdecznik pospolity). Pomagają w przypadku kaszlu czy zapalenia gardła (babka lancetowata, tymianek), wspomagają utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi (głóg)
i poziomu cholesterolu (karczoch), poprawiają trawienie (rumianek, mięta, tymianek) oraz wspomagają pracę wątroby (ostropest plamisty). Zioła wykazują też dobroczynne działanie na cerę, włosy
i paznokcie (skrzyp polny). Niektóre zioła można także stosować zewnętrznie w postaci maści, ekstraktów czy okładów:
na zmęczone i podrażnione oczy pomoże bratek lub rumianek,
w gojeniu ran, oparzeń, owrzodzeń czy ukąszeń owadów – serdecznik lub babka lancetowata. Gdy potrzeba zadziałać antybakteryjnie, świetnie sprawdzi się rumianek.

Jak, gdzie i kiedy zbierać dzikie rośliny jadalne?

Jak?
Najlepiej zbierać zioła po południu w czasie suchego i słonecznego dnia. Obcinajmy je nożyczkami. Warto pamiętać, by nie zbierać wszystkich roślin, które rosną w danym miejscu tak, aby całkiem ich nie zniszczyć. Podobnie, obcinając liście lub kwiaty, należy uważać, by nie zniszczyć pozostałej części rośliny i nie wyrywać jej
z korzeniami.

Gdzie?
By samodzielnie zbierać rośliny lecznicze, należy najpierw znaleźć odpowiednie miejsce. W zależności od tego, jakie zioła planujemy zbierać, mogą to być: las, łąka lub zarośla. Ważne jednak, by było
to miejsce z dala od ruchliwych dróg, fabryk czy pól uprawnych, które opryskuje się preparatami mogącymi zatrzymać się na wszystkich roślinach dookoła. Należy pamiętać, że nie można zrywać roślin z terenów objętych ochroną, takich jak parki narodowe czy rezerwaty przyrody, oraz nie można zrywać roślin znajdujących się pod ochroną.

Kiedy?
Szczególnie ważnym okresem dla miłośników ziół i ochotników na ich zbieranie jest wiosna, a szczególnie maj i czerwiec.
To prawdziwy wysyp zdrowia. Zbieramy wtedy większość prozdrowotnych ziół – ich zielone, młode listki oraz pączki drzew
i krzewów. Latem zbieramy kwiaty i owoce, jesienią zaś owoce
i korzenie.

Stosowanie ziół – o czym warto pamiętać?

Zioła, mimo wielu swoich prozdrowotnych właściwości, mogą powodować niepożądane reakcje, które zamiast ci pomóc, zaszkodzą. Dlatego pamiętaj:

• Nie stosuj ziół leczniczych u niemowląt i dzieci bez kontroli lekarza lub specjalisty.
• Jeśli zdecydujesz się na stosowanie ziół, powiadom o tym swojego lekarza. Powiedz, jakie zioła i w jakiej ilości stosujesz, a także czy przyjmujesz jednocześnie inne leki.
• Pamiętaj, że substancje czynne występujące w ziołach mogą wpływać na działanie innych leków lub zmieniać przebieg leczenia zaleconego przez lekarza.
• W okresie ciąży lub karmienia piersią należy zachować ostrożność w stosowaniu ziół. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
• Podczas stosowania ziół należy zwracać uwagę na każdy niepożądany objaw – może być on wynikiem alergii na dane zioło. Wówczas należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania tej rośliny.

Zbieranie ziół a dobrostan

Spacery i kontakt z otaczającą nas naturą to dla nas relaks
i wyciszenie. To też czas pozytywnego treningu naszych zmysłów:
• Wzroku – dzięki któremu możemy dostrzec piękno otaczającej nas przyrody, możemy ją podziwiać i odkrywać. Jak? Usiądź na trawie i utrwalaj w pamięci otaczające cię widoki, zrób zdjęcie.
• Słuchu – który sprawi, że usłyszysz szum wiatru, odgłos kołyszących się drzew i krzewów. Zamknij oczy i wsłuchuj
się w rytm przyrody…
• Dotyku – który pozwoli ci poczuć świat nie tylko dłońmi, ale też stopami. Zdejmij buty, przejdź kilka kroków po trawie lub piasku. Poczuj je. Z zamkniętymi oczami dotknij pnia drzewa, wyczuwając jego zgrubienia i teksturę.
• Smaku – który pomoże ci odróżnić aromat poszczególnych ziół. Przygotuj napary i delektuj się zdrową mocą dzikiej przyrody.
• Węchu – na spacerze wąchaj napotkane kwiaty i rośliny. Poczuj zapach powietrza. Właśnie kwitną bzy, za chwilę swój zapach roztoczą konwalie… Czy lubisz ich zapachy?

Bibliografia:
https://sianko.org/natura-w-miescie-jak-jej-szukac/#more-816
https://sianko.org/dzikie-rosliny-jadalne-wskazowki-dla-poczatkujacych-zbieraczy/#more-713
H. Winter Griffith „Wielki Leksykon Witamin, Ziół, Składników Mineralnych i Suplementów”