Łagodne sposoby na rozruszanie się po Świętach

Łagodne sposoby na rozruszanie się po Świętach

Łagodne sposoby na rozruszanie się po Świętach

Wigilia i Boże Narodzenie dobiegło końca. Za nami trzy dni, w których trudno oderwać się od pyszności i raczej mało kto myśli o fit formie. Oj tak… powrót na właściwe tory po świętach nie jest łatwym zadaniem. Dlatego spieszymy z pomocą.

Mamy nadzieję, że za Tobą cudowny okres świąteczny pełen uroczystości, prezentów, pysznego, a przede wszystkim dobrego czasu z bliskimi. Chociaż każdy potrzebuje przerwy psychicznej od zgiełku codziennego życia, zbyt długi odpoczynek może negatywnie wpłynąć nie tylko na poziom sprawności, ale także na produktywność, poziom energii i zwykłą codzienną rutynę.

Poniżej znajdziesz kilka wspierających pomysłów, jak wrócić na właściwe tory i rozpocząć 2022 rok prawą nogą.

Zadbaj o nastawienie

Od nastawienia naprawdę wiele zależy. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, założyć firmę, czy osiągnąć jakikolwiek inny cel w życiu, pierwszą rzeczą, o którą warto zadbać, jest wewnętrzna motywacja i pozytywne nastawienie, które dobrze by wypływały z tego dobrego źródła, czyli chęci kontroli nad własnym życiem, potrzeby zmiany na lepsze, możliwości wykorzystania swoich mocnych stron, a nie negatywnego: żalu czy poczucia winy. Im silniejsze i bardziej pozytywne nastawienie, tym większa szansa na wytrwanie w postanowieniu.

Zacznij od małych kroczków

Gdy cel wydaje Ci się zbyt odległy lub tak duży, że aż przytłaczający, warto zacząć od małych kroczków.

Nie musisz od razu wprowadzać radykalnych zmian. Po prostu zacznij od spacerów 2-3 razy w tygodniu przez około pół godziny. A jeśli wolisz idź na basen, poćwicz jogę lub zadbaj o inną aktywność fizyczną. Jeśli chodzi o sport „coś” jest zawsze lepsze niż „nic”.

Jeśli nie masz pojęcia, jak zacząć, przejdź do tego artykułu: https://be.unum.pl/5-sportow-na-jesien/ aby zobaczyć, jak najlepiej ćwiczyć jako początkujący!

Zadbaj o prawidłowe odżywianie

W stwierdzeniu „Uzyskanie formy to 70% odżywiania i 30% treningu” jest wiele prawdy. Odżywianie jest bez wątpienia jednym z głównych elementów układanki „zdrowie”. Bez właściwego odżywiania jest wysoce prawdopodobne, że nie osiągniesz żadnych rezultatów i w końcu utkniesz sfrustrowany/a i zdezorientowany/a tym, dlaczego nie masz ciała swoich marzeń.

Podczas świąt prawie każdy z nas odpoczywa i delektuje się jedzeniem, co jest całkowicie w porządku, o ile wrócimy na tryby „zdrowe odżywianie” zaraz po zakończeniu Bożego Narodzenia. Oto, co warto zrobić, aby jak najszybciej poprawić swoje odżywianie i zacząć jeść jak osoba dbająca o zdrowie: skup się na białku, warzywach, owocach oraz złożonych węglowodanach.

  • białko jest jednym z ważniejszych makroskładników odżywczych, na które warto zwrócić uwagę. Białko gwarantuje nam energię na dłużej i daje uczucie sytości, a najlepszym jego źródłem są rośliny strączkowe, jajka i nabiał (mleko, sery, jogurty i kefiry).
  • W zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw. Staraj się spożywać porcję warzyw lub owoców do każdego posiłku, możesz też zastąpić mniej zdrowe i kaloryczne przekąski jabłkiem, bananem, marchewką lub selerem.  
  • Zrezygnuj z „niezdrowych”, wysokokalorycznych węglowodanów: fast foodów, słodyczy, cukierków, deserów itp. Zastąp je pełnoziarnistym pieczywem, kaszami, brązowym ryżem lub makaronem.
  • Sięgaj po mniejsze porcje, a częściej, nawet 5 razy dziennie. Dzięki temu nie będziesz odczuwać napadów głodu, które łatwo zaspokioć niezbyt zdrowymi wyborami.

Pij więcej H₂0

Na tym blogu dużo mówimy o niesamowitych korzyściach płynących z picia wody (30 ml / każdy kg masy ciała dziennie).

Krótko mówiąc, codzienne picie większej ilości wody, ograniczy apetyt, rozwiąże problemy trawienne i zapewni płynne działanie wszystkich układów organizmu oraz optymalizuje metabolizm, szczególnie kiedy zaczniesz się pocić i wytracać nawodnienie.

Sen i tlen

Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kondycji fizycznej i psychicznej, ale także dla ogólnego samopoczucia – nastroju, produktywności, energii, skupienia itp.

Niby wszyscy to wiemy, jednak czasem zapominamy, że równie ważny jest jednak stały harmonogram snu (nie tylko wystarczająca ilość snu). Co oznacza spójny harmonogram snu? Oznacza to po prostu chodzenie do łóżka i budzenie się mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Pomaga to w regulowaniu codziennej energii i powrocie do produktywnej rutyny. W ten sposób Twoje ciało przyzwyczai się do tego nawyku i poczuje się o wiele lepiej.

Nowy Rok rozbudza naszą fantazję na temat nowych postanowień i stawia przed nami wiele celów. Na szczęście nie trzeba czekać do 1 stycznia, można tuż po Świętach zacząć wyrabiać w sobie zdrowe nawyki, by w Nowym Roku poczuć, że jesteśmy już na tej dobrej drodze, a nie dopiero zaczynamy.