Wielozadaniowość – cecha dzisiejszego pokolenia
Żyjemy w ogromnym pędzie, a oczekiwania wobec nas nie maleją – wręcz przeciwnie, są coraz większe. By pogodzić różnego rodzaju obowiązki i za wszystkim nadążyć staramy się robić kilka rzeczy równocześnie. Uczestniczymy w spotkaniach, jednocześnie odpowiadamy na maile a zdarza się, że i na wiadomość, którą dostaniemy na komunikatorze. Sprzątamy dom, jednocześnie gotując i rozmawiając jeszcze przez telefon. Prowadzimy samochód i w tym samym momencie jemy kanapkę popijając ją kawą – bo przecież nie zdążyliśmy w domu. Przykłady można mnożyć. Prawda jest jednak taka, że nie wykonujemy tych wszystkich zadań jedocześnie, ale przełączamy się między poszczególnymi zadaniami po to tylko, by robić postępy. Wpadamy wtedy w pułapkę, bo robienie kilku rzeczy na raz wyczerpuje naszą energię, przez co nie wykonujemy żadnej z tych czynności naprawdę dobrze. Mózg potrzebuje bowiem około 23 minut, aby powrócić do zadania, z którego został oderwany.
Jak zatem wspierać koncentrację?
- Wyeliminuj rozpraszacze – wyłącz lub usuń z pola widzenia wszystko to, co nie jest ci potrzebne do wykonania zadania (np. powiadomienia z aplikacji mediów społecznościowych, strony internetowe, telefon, wyłącz telewizor). Zostaw tylko to, co jest niezbędne do wykonania pracy (łącznie z kubkiem kawy lub herbaty). Zadbaj o odpowiednie miejsce do pracy, z dala od hałasu lub głośnych rozmów.
- Pracuj w blokach czasowych – stosuj technikę Pomodoro. Polega ona na podziale pracy na krótkie 25-minutowe odcinki, po których następuje 5 minut przerwy. Metoda ta opiera się na założeniu, że częste przerwy wpływają pozytywnie na naszą psychikę. W ten sposób unikamy przemęczenia i łatwiej jest nam się skoncentrować. Metodę Pomodoro można oczywiście dostosować do swoich potrzeb – można zacząć ją praktykować nawet w wersji 15 minut na pracę i 5 minut na odpoczynek, a potem sukcesywnie wydłużać czas skupienia. Najważniejsze by wypracować sobie technikę, która pozwoli nam być maksymalnie produktywnym.
- Praktykuj Mindfulness – praktykę, która zmniejsza negatywne efekty stresu, wprowadza spokój, wycisza, a w konsekwencji pomaga przeciwdziałać dekoncentracji. Mindfulness to buddyjska praktyka uważności, metoda bycia tu i teraz. Badania pokazują, że bycie bardziej świadomym swoich myśli i emocji pomaga w podejmowaniu decyzji, analizowaniu sytuacji oraz kierowaniu uwagi tam, gdzie jest faktycznie potrzebna.
- Wypróbuj metodę LifeScale, która uczy umiejętności balansowania między myśleniem płytkim, mechanicznym, niewymagającym uważności i tym głębokim, polegającym na pełnej koncentracji. Metoda LifeScale pomaga obcować z technologią, proponuje by zamiast niepotrzebnie i nieustannie śledzić aktualności w mediach społecznościowych, rozdawać lajki, bezrefleksyjnie przewijać ekran smartfona czy korzystać z uzależniających aplikacji, nauczyć się jak zarządzać własnym czasem i przywrócić mu znaczenie, jednocześnie nie rezygnując z korzyści oferowanych przez technologię. LifeScale pomoże nam w życiu i w pracy , w „tu i teraz”, bez wędrówek do „gdzieś indziej”, poczucia, że coś się straciło lub niecierpliwego czekania na to, co można zyskać (np. lajk czy komentarz), wreszcie w przejęciu kontroli nad swoim czasem, by móc częściej spędzać go, robiąc rzeczy, które się lubi oraz z ludźmi, których się kocha i lubi.
- Dbaj o regenerację i odpoczynek, które są ogromnie ważne dla organizmu, jeśli chcemy by funkcjonował on prawidłowo. Brak snu lub niewysypianie się ograniczają koncentrację i powodują spadek wydajności.
- Pij wodę. Zdolność koncentracji spada już przy odwodnieniu na poziomie 2%, co oznacza, że koncentracja obniży się wtedy o 20%. Pamiętajmy, że nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, jeśli chcemy zachować jasne myślenie i uważność.
- Regularnie dokarmiaj swój mózg. Mózg jest bardzo energochłonny i aż 20-25% energii dostarczanej organizmowi jest wykorzystywana właśnie przez mózg. Ważne jest więc by prawidłowo się odżywiać oraz wspomagająco suplementować witaminy z grupy B (które wspaniale usprawniają pracę mózgu), beta karoten (który zarówno poprawia pamięć, jak i dba o kondycję naszego mózgu), witaminę D (poprawia pamięć i koncentrację) oraz tłuszcze nienasycone (które stanowią aż 60% masy mózgowej. Dla wsparcia koncentracji warto sięgać po kwasy Omega-3).