Koncentracja – jak utrzymać ją w świecie pełnym bodźców?

Koncentracja – jak utrzymać ją w świecie pełnym bodźców?

Koncentracja – jak utrzymać ją w świecie pełnym bodźców?

Koncentracja to zdolność do skupienia się i utrzymania uwagi na określonych zadaniach. Stanowi fundament wszystkich naszych świadomych działań. Niestety, w świecie pełnym różnych bodźców i rozpraszaczy, ta zdolność maleje, a bywają chwile, gdy tracimy ją zupełnie. Jak zatem zadbać o ten obszar naszego umysłu?

Zacznijmy od tego, co przyciąga najczęściej naszą uwagę. Oprócz oczywistych rzeczy takich, jak to, co nas naturalnie interesuje, złodziejem naszej uwagi są rzeczy, które budzą emocje. Ale również to, co dla nas ważne, co pilne, co kolorowe, hałaśliwe, nagłe, co kontrowersyjne, co zaskakujące, przyjemne… moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Jak widać, nasza uwaga ma kawał pracy do wykonywania każdego dnia. Prawidłowa koncentracja charakteryzuje się kilkoma cechami:

 • czujność, która pozwala nam utrzymać koncentrację na tym, co dla nas istotne przez dłuższy czas, a kiedy spada, potrafimy włożyć wysiłek, by ją przywrócić;
 • selektywność, gdy potrafimy skupić się na tym, co chcemy i jednocześnie eliminować inne bodźce;
 • podzielność, zapewniająca nam zdolność do robienia kilku czynności jednocześnie (np. słuchanie i pisanie)
 • przerzutność, która pozwala nam przenosić naszą uwagę z jednej czynności na drugą z zachowaniem skupienia.

  Brak koncentracji może naprawdę utrudniać życie: niedokończone zadania, poczucie zmarnowanego czasu, niemożność zapamiętania czytanych materiałów, trudności w nauce, czy nawet relacjach. Gdy brak koncentracji pojawia się sporadycznie, można to uznać za normalne zjawisko. W końcu wpływa na nią wiele czynników, choćby właściwa dieta, która daje energię niezbędną do utrzymania skupienia. Ale gdy przez długi czas uwaga stawia nam opór, warto sięgnąć po poradę specjalisty od zdrowia psychicznego.

Co może wpływać na obniżenie koncentracji?

 • zmęczenie,
 • nieodpowiednia dieta,
 • nieodpowiednia ilość i jakość snu,
 • stres,
 • używanie substancji (kofeiny, tytoniu, energetyków),
 • choroby lub zaburzenia psychiczne,
 • przewlekłe choroby somatyczne,
 • środowisko pełne nadmiernych bodźców.

Na szczęście nad koncentracją można pracować i ją ćwiczyć. Jak?

Stałe rytuały i rutyna – choć wydają się zabójcami ciekawego życia, tak naprawdę sprzyjają naszej uwadze i zmniejszają poziom konsumpcji energii przez mózg. Dzięki stałym rytuałom każdego dnia, nasz organizm będzie mógł skupić więcej uwagi na tych rzeczach, które musi zrobić między nimi. Zatem dostarczamy mózgowi naturalnych przerw od konieczności skupienia uwagi. A przerwy to rzecz bardzo niedoceniania.

Przerwy w pracy – konieczność skupienia uwagi to duży wysiłek dla naszego mózgu i całego organizmu. Róbmy przerwy między zadaniami. Wyjdźmy na spacer, pooddychajmy świeżym powietrzem, włączmy muzykę relaksacyjną na 5 minut lub po prostu wyciszmy umysł w ulubiony dla nas sposób. Mózg odwdzięczy się większą zdolnością do koncentracji.

Ciekawość – pielęgnujmy w sobie ciekawość. Zaglądajmy w głąb danych zjawisk i sytuacji, analizujmy otaczający nas świat. Ciekawość jest ważnym sprzymierzeńcem uwagi.

Zdrowa dieta – praca mózgu spala kalorie, a większa i dłuższa koncentracja potrzebuje energii. Zdrowa, zbilansowana dieta mogą zdziałać cuda w tym obszarze. Z pewnością nie służą nam jednak niektóre…

Używki –  alkohol, kawa, cukier to wrogowie naszej koncentracji. Lepiej spożywać je okazjonalnie i unikać w codziennej rutynie.

Porządek – w miejscu pracy czy nauki warto zadbać o to, by nic nie nas nie rozpraszało. Porządkowanie pokoju, czy biurka to ważny element przygotowania do skupienia uwagi.

Czas – znacie zasadę wakacyjnego zadania domowego, które odrabia się 31 sierpnia? Określony czas czy harmonogram sprzyja uważności i koncentracji na zadaniu. Wyznacz sobie terminy na wykonanie zadań, to pomaga w skupieniu i ich realizacji.

Lista rozpraszaczy – stwórz listę rzeczy, które najczęściej Cię rozpraszają. Stań z wrogiem swojej uwagi twarzą w twarz i za każdym razem, gdy będą na Ciebie oddziaływać, ćwicz swoją silną wolę. Wyznacz im określony czas i miejsce w Twoim otoczeniu, np. jeśli sięgasz zbyt często po telefon, by przeglądać social media, wyznacz sobie na ten zabieg określoną porę i czas.

Trening – uważność, szczególnie ta często narażana na inne bodźce, wymaga stałego treningu. Medytacje, relaksacje, czas na łonie natury, a nawet zwykłe rozmowy z bliskimi wzmacniają naszą sztukę uważności. Każdego dnia możesz poświęcić kilka minut, by skupić się na ulubionym podcaście, pomedytować, czy poczytać ciekawą lekturę, powoli i ze zrozumieniem, tracąc kontakt z pozostałymi elementami naszej rzeczywistości. To działa!