Kilowaty nie na straty

Kilowaty nie na straty

Kilowaty nie na straty

Dzisiejszy Dzień Ziemi to chyba najbardziej znane i najhuczniej celebrowane święto ekologiczne. Tegoroczne wydarzenie obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.

A czy wiesz, że już dzisiaj możesz podjąć działania w celu obniżenia śladu węglowego i odbudowy naszej Ziemi? Wszystko dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii, które ma na celu zmniejszenie jej ilości potrzebnej do dostarczania produktów i usług.

Efektywność energetyczna finalnie jest dobra dla Ciebie, gdyż łączy w sobie działania proekologiczne z oszczędnością ekonomiczną. Zmniejszając zużycie prądu finalnie redukujesz zanieczyszczenie powietrza i wody oraz oszczędzasz zasoby naturalne, a także zapewniasz sobie oraz przyszłym pokoleniom zdrowsze życie. Dodatkowo, lub przede wszystkim, zmniejszając produkcję energii znajdujesz realne źródło oszczędności. Czujesz się przekonana? Czujesz się przekonany?

Zatem poznaj 9 prostych eko-kroków, bo oszczędzanie energii nie jest wcale takie trudne.

Wyłącz niepotrzebne światła

Jakie to proste, prawda? A jeszcze lepiej…

Przełącz się na oświetlenie LED

Co prawda kosztują więcej niż tradycyjne lampy żarowe, ale za to ich żywotność jest znacznie dłuższa. A co najważniejsze, zużywają nieporównanie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne. Wydając tylko trochę więcej na żarówkę zapewniasz sobie mniejsze rachunki za prąd. To się opłaca!

Oszczędzaj na oświetleniu ogrodowym

Kinkiety, plafony i słupki ogrodowe. Do stworzenia niewielkich punktów świetlnych kuszą nas reklamy sklepów ogrodniczych. Jeśli należnych do grona romantycznych fanów rozświetlonych ogrodów i nie wyobrażasz sobie widoku nieoświetlonych ulubionych rododendronów… zainwestuj w oświetlenie solarne. Nie potrzebujesz do tego energii  „z kabla”, bo Twoje lampy będą pobierały energię ze słońca.

Odłącz nieużywaną elektronikę

Pobór mocy w trybie czuwania może stanowić 10% średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Sama tylko drukarka włączona non-stop zużywa do 93% energii w trybie czuwania (stand-by). Zobacz ile innych elementów jest podłączonych, a z których nie korzystasz? Ładowarka do telefonu? Laptop?

Przykręć termostat

Jeśli masz ogrzewanie elektryczne, obniż temperaturę termostatu o dwa stopnie, aby zaoszczędzić 5% na rachunku za ogrzewanie. Sprytne!

Zmniejsz ciepło w kuchni

Jeśli gotujesz, to staraj się to robić tylko pod przykryciem. A latem unikaj używania piekarnika ‒ spróbuj sałatek lub koktajli. Zmniejszysz zużycie energii i zadbasz o swoją sylwetkę.

Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę

Zmywaj, tylko gdy zmywarka jest pełna oraz postaraj się włączać o jedno pranie mniej w tygodniu, wystarczy że „doładujesz” inne prania. Jeśli możesz postaraj się wybrać na tych urządzeniach tryb „eco”. Czasem też zamiast prania wystarczy wywietrzyć na balkonie ulubioną kurtkę lub sweter.

Zainwestuj w miernik

Mierniki poboru prądu to urządzenia, przy pomocy których można dokonać pomiarów napięcia elektrycznego, natężenia prądu oraz oporu elektrycznego. Często wykorzystuje się je w celu sprawdzenia, jak dużo energii elektrycznej pobierają konkretne urządzenia. Może czas wymienić niektóre urządzenia na energooszczędne?

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.