Policz swój ślad węglowy
To, że przestaliśmy tak intensywnie podróżować, nie oznacza, że nie zostawiamy śladu węglowego. Środowisko ponosi koszty związane z naszym życiem i konsumpcją. Zarówno w domu, jak i poza nim mamy na co dzień do czynienia z różnego rodzaju odpadami. Na statystycznego Polaka przypada rocznie około 400 kg wyrzucanych do kosza odpadów − około kilograma dziennie. Jednak niekończący się cykl kupowania i wyrzucania skutkuje nie tylko powodami do wstydu. W tym marnotrawieniu zamknięta jest suma szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery podczas produkcji i użytkowania rzeczy. Ponieważ ślad ten zostawia każdy z nas, warto go sobie policzyć. Szczególnie, że nie jest to nic trudnego. Polecamy osobisty kalkulator emisji CO₂, który stał się oficjalnym narzędziem Ministerstwa Środowiska podczas Szczytu Klimatycznego COP14 w Poznaniu, a który został stworzony przez stworzony przez Marcina Popkiewicza – polskiego fizyka jądrowego, popularyzatora nauki.
Zmień na zielone
Z tematem śladu węglowego i znaczeniem codziennych wyborów konsumenckich można się zapoznać także poprzez zabawę, niezależnie od wieku. Wspomniany kalkulator, wykorzystując informacje o stylu życia, oblicza indywidualny ślad węglowy, który wyświetla się w czytelnej formie graficznej. Każdy z nas może sprawdzić swój wpływ na środowisko i zobaczyć, co może zrobić, by go obniżyć. Możesz zrobić eksperyment i sprawdzić, jakie zmiany musiałbyś wprowadzić w swoim stylu życia, żeby obniżyć swój ślad węglowy do poziomu średniej światowej (ok. 5 ton CO₂ na osobę rocznie). Wnioski szybko dostrzeżesz sam. Co prawda Twoja jakość życia zyska lekko spartański sznyt, ale szybko zorientujesz się, że niższy odcisk węglowy to mniejsze wydatki. Przyjemna perspektywa – prawda?
Eko-Inspiracja
Wiedza zawsze daje pełen pogląd na sprawy, ale może też masz ochotę zainspirować innych do zmiany i stać się lokalnym autorytetem w zakresie wiedzy o ochronie środowiska. Twoja postawa proekologiczna może mieć znaczący wpływ na rodzinę, przyjaciół i innych ludzi w najbliższym otoczeniu. A stąd już tylko krok do zmiany nastawienia − zmiany kulturowej. Przecież naturalnym jest że jako eko-konsument będziesz oczekiwać transformacji w kierunku efektywnej energetycznie i niskowęglowej gospodarki, a im więcej takich postaw tym większy zasięg działań, stąd już tylko krok do przyspieszenia globalnych trendów rynkowych.
Mała zmiana dla człowieka, a wielka dla ludzkości
Okazuje się, że dla dobra środowiska wystarczy tylko, aby skutecznie zmniejszyć indywidualny ślad węglowy. Postaraj się wprowadzić w swoim życiu kilka zmian, aby znacząco ulżyć planecie:
- Zamień auto za rower
Jazda na rowerze, to najprostszy sposób na ograniczenie śladu węglowego. Nie ma emisji spalin, jest za to przyjemność z jazdy. Każdy inny środek transportu (samochód, autobus, pociąg, statek czy samolot) to dodatkowa i często ogromna emisja dwutlenku węgla i innych gazów. Rower to dosłownie narzędzie do zmniejszania śladu węglowego.
- Kupuj mniej przetworzone produkty
Przy takim podejściu zyska nie tylko Twoje zdrowie, ale i przyszłość naszej planety. To dlatego, że im mniej przetworzonych produktów kupujemy, tym mniej energii trzeba było zużyć do ich wytworzenia, a często także do ich opakowania. Pamiętaj, że każda modyfikacja w produkcie to dodatkowo zużyte zasoby naturalne i większy ślad węglowy.
- Przejdź na wegetarianizm, lub ogranicz spożycie mięsa
Do wytworzenia kilograma produktu mięsnego trzeba zużyć o wiele więcej wody, czasu i powierzchni niż do wyprodukowania kilograma roślinnego artykułu spożywczego. Niestety przy produkcji mięsa emituje się także o wiele więcej gazów cieplarnianych. Co ciekawe najwięcej, przy samej hodowli zwierząt. Dodatkowo osoby stosujące dietę roślinną wykazują niższą zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, niższe stężenie cholesterolu i mają niższe BMI. W skrócie: same korzyści!
- Nie wyrzucaj, wykorzystaj
Użycie w nowy sposób starego produktu lub ponowne użycie tego samego oznacza, że nie kupujemy kolejnej rzeczy. A to świetny ruch, bo przecież wytworzenie i transport każdej rzeczy, którą można kupić, niesie za sobą ślad węglowy, a racjonalne podejściu do zakupów to oszczędności i dla portfela i dla naszej planety. Spróbuj zacząć żyć według zasady LessWaste, a może będziesz kiedyś ZeroWaste.
- Oszczędzaj światło
Wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nas nie ma, wymiana żarówek na te energooszczędne, naprawienie niedomykającej się lodówki. Również oszczędność energii cieplnej w postaci uszczelnienie drzwi i okien, przez które ucieka ciepło, to proste sposoby na pomoc planecie. Nawet oszczędzanie wody zmniejsza ślad węglowy! Jak? Przecież im mniej wody zużyjesz, tym mniej energii zostanie wykorzystane na jej transport do Twojego kranu.
Każdy wybór ma znaczenie, a użytkując oszczędniej, kupując mniej i rozważniej, przyczyniamy się do tego, aby każdy z nas będzie miał swój drobny wkład w ratowanie przyrody. Każde świadome działanie, które jest bardziej eko powoduje mniejszą emisję CO₂ do atmosfery. Niewątpliwie najlepszym gościem dla naszej planety będziemy wtedy, gdy ślady po sobie zostawimy w postaci odcisku stóp a nie plastiku na plaży.