Jak spędzić weekend, by naładować „wewnętrzne” baterie

Jak spędzić weekend, by naładować „wewnętrzne” baterie

Jak spędzić weekend, by naładować „wewnętrzne” baterie

Kluczem do sukcesów w życiu zawodowym jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Co ważne, to właśnie wcześniej zaplanowany odpoczynek wpływa na większą regenerację organizmu.

Jak zatem odpocząć mając przed sobą weekend, by lepiej radzić sobie w pracy i być bardziej efektywnym? Sięgnij po kilka propozycji dr Travisa Bradberry’ego, autora słynnej „Inteligencji emocjonalnej 2.0”, aby skutecznie naładować swoje wewnętrzne baterie.

Poza zasięgiem

Kiedy natłok obowiązków sprawia, że nie możesz „odciąć się” myślami od pracy podczas weekendu, a sygnał przychodzącej wiadomości e-mail wybija Cię i skłania do natychmiastowego sprawdzenia poczty, dobrym sposobem będzie po prostu „elektroniczny detoks”. Przynajmniej jeśli chodzi o tę służbową elektronikę. Wyłącz komputer, wycisz telefon i zamknij sprzęty w szufladzie. Też przyda im się weekend.

Zarządzaj domowymi obowiązkami

Obowiązki domowe mają zwyczaj całkowitego przejmowania weekendów. Kiedy tak się dzieje, tracimy możliwość relaksu i refleksji. Co gorsza, wiele obowiązków sprawia wrażenie pracy, a jeśli spędzamy na nich cały weekend, to tak jakbyśmy pracowali 7 dni w tygodniu. Dobrym sposobem jest rozłożenie zadań w całym tygodniu, a w weekendy cieszenie się już wolnym lub po prostu mniejszą ich ilością.

Ćwicz na zdrowie

Nie masz czasu na ćwiczenia w ciągu tygodnia? A może w weekend łatwiej będzie Ci znaleźć chwilę? Aktywność fizyczna ciała przez zaledwie 10 minut uwalnia już GABA (kwas gamma-aminomasłowy) − kojący neuroprzekaźnik, który zmniejsza stres, odpowiada za uczucie spokoju i umiejętność zrelaksowania się. Ćwiczenia to także świetna okazja na tworzenie nowych pomysłów. Innowatorzy i inni ludzie sukcesu wiedzą, że aktywne przebywanie na świeżym powietrzu często pobudza kreatywność.

Znajdź czas na swoje pasje

Spełnianie swoich pasji to świetny sposób na ucieczkę od stresu i otwarcie umysłu na nowe sposoby myślenia. Takie rzeczy, jak słuchanie muzyki, czytanie, pisanie, malowanie, a nawet zabawa z dziećmi, mogą pomóc w stymulowaniu różnych sposobów myślenia, które mogą przynieść ogromne korzyści w nadchodzącym tygodniu.

Weekend dla bliskich i przyjaciół

Spędzanie czasu z bliskimi w weekend jest niezbędne, jeśli chcesz nabrać sił i odpocząć. Co więcej, bliski kontakt, przytulanie i dobry czas z ludźmi, których kochamy uwalnia w nas oksytocynę. To relaksacyjny hormon, dzięki któremu odpuszcza stres i napięcie. Zatem zabierz dzieci do parku, obejrzyjcie wtuleni w siebie film rodzinny, wybierz się na romantyczny wieczór z partnerem lub partnerką do restauracji lub spędź miły czas z rodzicami.

Zrób coś nowego

Spróbuj czegoś, czego nie robiłeś wcześniej lub nie robiłeś od dawna. Może kupisz bilet na premierę przedstawienia albo zarezerwujesz miejsce w fajnym hotelu, w mieście które zawsze chciałeś zwiedzić? Zamiast biegać na bieżni możesz zaplanować wędrówkę po nieznanych trasach. Nowe doświadczenia wybijają z rutyny, która bywa bardzo męcząca, dodają nam energii i uwalniają w nas nowe zasoby.  

Mistrz planowania

Weekend to świetny czas na spędzenie kilku chwil na planowanie nadchodzącego tygodnia. Zaledwie 30 minut planowania może przynieść znaczący wzrost wydajności i zmniejszyć stres. Tydzień wydaje się o wiele łatwiejszy do opanowania, gdy zaczynasz go z gotowym planem, ponieważ wszystko, na czym musisz się skupić, to już tylko jego wykonanie.

Każdy z nas ma swój sposób na relaks. Część z nas preferuje aktywny wypoczynek, inni z kolei wolą bardziej spokojne formy relaksu. Najważniejsze to wybranie czegoś, co rzeczywiście sprawi, że oderwiemy się od codzienności, a nasze myśli skupią się przez ten czas na czymś innym i przyjemnym. Zadbajmy o siebie!