Dla starszych dzieci nowy rok szkolny to nowe wyzwania i postanowienia, ale też radość ze spotkania z kolegami i koleżankami, których nie widzieli przez wakacje. Z kolei dla nas, rodziców nowy rok szkolny to czas, który powinniśmy poświęcić naszym pociechom, odpowiednio przygotować je i zachęcić do nauki. Jak to zrobić? O czym pamiętać? I od czego zacząć?
- Zacznij od … wyprawki szkolnej. Kompletowanie wyprawki to bez wątpienia ulubione zajęcie większości uczniów. Wybieranie kolorowych zeszytów, piórnika, kredek, nowego plecaka czy worka na buty z ulubionym bohaterem to świetna zabawa, która może uprzyjemnić późniejszą naukę. Podczas zakupów staraj się akceptować i szanować wybory dziecka. Najważniejsze to pokazać dziecku, że jego wybory są dla nas bardzo ważne i traktujemy je na równi ze swoimi. Wzmocni to jego poczucie własnej wartości oraz będzie kształtować asertywne postawy. Co należy kupić? Lista niezbędnych artykułów zawsze podawana jest przez szkołę. Nie zapomnij o pojemniku na drugie śniadanie, o stroju na w-f oraz o odpowiednim obuwiu do chodzenia po szkole (koniecznie na jasnej podeszwie).
- Pozwól dziecku przygotować miejsce do nauki. Jeśli ma swoje biurko, niech w nim układa zeszyty, robi miejsce na książki, przykleja nad biurkiem plan lekcji. Przestrzeń stworzona przez niego sprawi, że odrabianie lekcji będzie przyjemniejsze i zachęcające.
- Rozmawiaj i wspieraj. Zwróć uwagę na emocje, które towarzyszą dziecku w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zapytaj, z czego najbardziej się cieszy i czego obawia się wracając po wakacjach do szkoły lub też rozpoczynając w niej naukę. Okaż wsparcie i zrozumienie dla jego uczuć, nigdy nie lekceważ i nie wyśmiewaj. Mów i podkreślaj pozytywy pójścia do szkoły, ale bądź też szczery i przedstawiaj prawdziwy obraz nauki, która z jednej strony jest wielką przygodą, z drugiej zaś wymaga czasem poświęceń i samodyscypliny.
- Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa dziecka – nie wywieraj na nim presji, że ma sobie ze wszystkim świetnie poradzić. Tłumacz, że czasami nie udaje nam się wszystkiego zrobić na piątkę czy szóstkę, że nikt nie jest doskonały we wszystkim. Każdy może mieć trudniejszy czas, który wpływa na nasze funkcjonowanie. Skupiaj się i myśl o tym, jak możesz dziecko wspierać i budować jego poczucie własnej wartości.
- Ochroń zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, czyli rozważ wykupienie indywidualnej polisy NNW. Wiele szkół oferuje rodzicom grupowe ubezpieczenia NNW. Są to polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia kończyn. Składka na ubezpieczenie oferowane przez szkołę jest zazwyczaj niewysoka, przez co cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że niska składka równa się niska suma ubezpieczenia. Warto więc rozważyć wykupienie polisy indywidualnej, która daje o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim w przypadku poważnego zachorowania, uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu czy też operacji dziecka, można otrzymać pieniądze w znacznie wyższym zakresie niż w przypadku ubezpieczeń grupowych. Polisę indywidualną, w przeciwieństwie do grupowej można dowolnie dopasowywać do potrzeb dziecka np. wybrać szerszy wariant ubezpieczenia lub rozszerzyć ją o funkcję oszczędnościową, dającą możliwość odkładania pieniędzy na przyszłość dziecka. Zajrzyj na www.unum.pl i zdecyduj, który wariant ubezpieczenia będzie najlepszy dla twojego dziecka.
Pierwsze dni w szkole
Pierwsze dni w szkole, niezależnie w której dziecko jest klasie są zwariowane. Zmiany planu lekcji, ustalanie grafika zajęć dodatkowych, nowi nauczyciele, a także nowy rytm dnia regulowany godziną rozpoczęcia i zakończenia lekcji w szkole. Wszystko to jest dla dziecka ogromną, choć chwilową zmianą, do której na pewno szybko się przyzwyczai. Najważniejsze by miało wsparcie nas, rodziców. Dlatego:
- wspieraj, ale nie wyręczaj dziecka w jego obowiązkach. Nie pakuj dziecku tornistra na następny dzień – pokaż jedynie, jak to robić, o czym pamiętać – ucz go samodzielności i odpowiedzialności. Jak raz dostanie minusa za brak podręcznika, nic się nie stanie – będzie to dla niego lekcja na przyszłość, by uważniej wkładać rzeczy do plecaka. Pozwól dziecku mylić się, pozwól mu zrobić coś niedoskonale, nie krytykuj za pierwszą jedynkę ze sprawdzianu… Przecież właśnie w ten sposób wszyscy się uczymy.
- Dostrzegaj i doceniaj wszystkie sukcesy dziecka. Te malutkie i te wielkie. Chwal je i pokazuj, że ci zaimponowało. Doceń punktualne wyjście do szkoły, aktywność na lekcji, czy też samodzielne wypożyczenie książki z biblioteki.
- Pomóż dziecku w nauce i naucz go jak się uczyć. Udziel wskazówek i daj mu szansę na samodzielny sukces. Zbudujesz w ten sposób wiarę dziecka we własne możliwości oraz rozwiniesz motywację do dalszej nauki i samodzielnego działania.
- Ucz dziecko systematyczności. Pokaż plusy i minusy regularnej nauki.
- Dbaj o odpoczynek dziecka i czas wolny po szkole. Kiedy dziecko jest wypoczęte i ma czas na swoje zainteresowania, ma więcej energii i jest bardziej zmotywowane do nauki. Przekłada się to na lepsze wyniki w nauce a finalnie buduje pewność siebie.
- Rozbudzaj dziecięcą ciekawość, pokazuj jak wiedza zdobyta w szkole przydaje się w codziennym życiu.
Wielu uczniów z łatwością adaptuje się do zmian i szybko wpada w szkolny rytm. Ale są też dzieci, które potrzebują więcej czasu, wsparcia, zrozumienia i pomocy w odnalezieniu się w nowej roli. Na szczęście my rodzice wiemy, jak zadbać o swoje pociechy, a powyższe rady są tylko uporządkowaniem naszej wiedzy. Powodzenia w nowym roku szkolnym!