Jak dać ciepło i nie przepłacać

Jak dać ciepło i nie przepłacać

Jak dać ciepło i nie przepłacać

Rosnące koszty energii i zima za oknem potrafią skutecznie schłodzić nasze nastroje. Czeka nas czas świąteczny, który będziemy spędzać w domu, a ten ma dać nam ciepło. Jak zadbać zatem o komfort termiczny bez obaw o nagły wzrost rachunków? Oto kilka podpowiedzi.

1. Stała temperatura

Postaraj się utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach. W ciągu dnia, kiedy wiele dzieje się w Twoim domu, np. gotujesz, gościsz znajomych – temperatura może być o 1-2 stopnie niższa i z pewnością nikt tego nie odczuje. W nocy możesz zwiększyć grzanie.

2. Nie przegrzewaj, nie wychładzaj

Przegrzewanie pomieszczeń to nie tylko duży koszt energii. W bardzo ciepłych i suchych pomieszczeniach, Ty, Twoi domownicy, zwierzaki i rośliny potrzebują więcej wody. Nie ma też co wychładzać pomieszczeń, bo nagrzanie ich potem do optymalnej temperatury będzie wymagało większych nakładów energii.

3. Wietrz krótko i intensywnie

Jeśli chcesz przewietrzyć mieszkanie, wystarczy 5-10 minut, by dostarczyć świeżego powietrza. Na czas wietrzenia koniecznie skręć grzejniki, by ciepło nie uciekało na zewnątrz.

4. Kontroluj grzejniki

Regularny przegląd grzejników i ogrzewania podłogowego pozwoli uniknąć kosztów związanych nagłymi awariami. Podczas kontroli usuniesz też ewentualne zanieczyszczenia, które mogą być przyczyną usterek.

5. Nie zasłaniaj

Zasłanianie grzejników meblami i zasłonami utrudnia nagrzanie pomieszczenia. Powietrze kumuluje się w miejscach wokół grzejnika, a w innych pomieszczeniach pozostawia chłód.

6. Optymalna temperatura

W pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu, optymalna będzie temperatura 20-21 stopni, natomiast w sypialni nie potrzebujesz więcej niż 17-18 stopni. Ważne, aby w łazience temperatura była wyższa, ok. 22-23 stopnie, co pozwoli na uniknięcie wilgoci.

7. Wyjeżdżasz? Wyłącz

Jeśli wyjeżdżasz na Święta lub weekend, warto zminimalizować grzanie, wyłączyć wszystkie urządzenia z gniazdek (ładowarki, laptopy itp.). Chłód dobrze też zrobi Twoim roślinom, które w bardzo nagrzanym pomieszczeniu potrzebują częstszego nawodnienia.