Eko-sposoby sposoby na celebrację błogiego dzieciństwa

Eko-sposoby sposoby na celebrację błogiego dzieciństwa

Eko-sposoby sposoby na celebrację błogiego dzieciństwa

Dzień Dziecka w przededniu długiego weekendu? To spełnienie marzeń niejednego dziecka. Podpowiadamy, jak w poszanowaniu natury celebrować chwile błogiego dzieciństwa ze swoimi pociechami.

Edukacja ekologiczne może obejmować wiele obszarów, od recyklingu po ogrodnictwo, a także kształtować świadomość w zakresie codziennych zakupów i wyborów. Możemy poprzez wspólną zabawę angażować je również w pro-ekologiczne działanie!

Eko-kapsle

Hasło „nie wyrzucaj – wykorzystaj” możesz przenieść na dobrą zabawę, a ponieważ moda na vintage wraca, więc to doskonała okazja, aby zagrać w bardzo popularną niegdyś grę podwórkową – kapsle. Na ziemi rysujemy tor: kredą lubi kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Tor musi zawierać też linię startu i mety. Teraz należy zorganizować kilka kapsli od butelek po napojach i napełnić je plasteliną. Kapsle ustawiamy na linii startu. Każdy uczestnik gry może trzykrotnie pstryknąć kapslem uważając przy tym, aby ten nie wypadł poza trasę. Jeżeli tak się stanie, musimy ustawić go z powrotem na miejsce, z którego go pstrykaliśmy. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza przekroczy linię mety. Aby zabawa była pełna emocji tor może zakręcać, przechodzić w nasypy z piasku, mieć przeszkody z gałęzi, kamieni lub zbiorniki wodne. Wspólna zabawa w stu procentach w duchu zero waste.

Kuchcikowo

Ubierzcie fartuchy i pobawcie się w kucharzy zero waste, a że czasem przy tym coś rozsypiecie lub poplamicie – mówi się „trudno”. Gotowanie daje dzieciom możliwość poznania dobrych nawyków żywieniowych i tego, co wchodzi w skład spożywanych przez nich posiłków. Kiedy jesteście razem w kuchni, to doskonała okazja do nauki o wartościach odżywczych, pochodzeniu jedzenia oraz korzyściach płynących z gotowania w przeciwieństwie do kupowania przetworzonej żywności. To dobry moment, aby wyjaśnić ideę zero waste w zakresie odpadów spożywczych i opakowań z tworzyw sztucznych. Na stronie Banku Żywności w Warszawie znajdziecie inspirujące wskazówki jak ponownie wykorzystać produkty spożywcze.

Wspólne sprawunki

Dobrym pomysłem na eko-naukę są wspólne z dziećmi zakupy na lokalnym targu, oddanie im możliwości wyboru warzyw i owoców, rozmowy z rolnikami na temat upraw sezonowych produktów. Uświadomienie dzieciom pochodzenia jedzenia na ich talerzach, a także poznanie ludzi, którzy tak ciężko pracują, aby je wyprodukować, zachęci je do podejmowania mądrych i zrównoważonych wyborów w przyszłości. Jeśli nie ma w Waszym pobliżu żadnych targowisk, odwiedźcie lokalnego piekarza lub miejscowy warzywniak.

Mali ogrodnicy

Podobno dzieci dzielą się na szczęśliwe lub czyste. Wystarczy kupić kilka sadzonek w lokalnej szkółce roślin i zabrać swoje maluchy do ogrodu, pozwalając na umorusanie w ziemi. To doskonała okazja, by nauczyć je, jak tworzyć zdrową glebę i jak woda i słońce pomagają roślinom rosnąć. Możliwość obserwacji, jak twarz dziecka rozjaśnia się, gdy wyciągają pierwszą marchewkę z ziemi lub delikatnie zrywają dojrzałe pomidory jest bezcenna. Ogrodnictwo uczy dzieci odpowiedzialności, cierpliwości i łączy z naturą.

A co jeśli nie mamy ogrodu? Nawet na balkonie można założyć ogródek lub można spróbować uprawiać rośliny w doniczkach. Można również użyć całych nasion słonecznika, pestek dyni lub hodować kiełki czy zioła. Jajecznica z własnoręcznie wychodowanym szczypiorkiem? Pycha!

Podchody

Jak oderwać dzieci od komputera? Oferując im fantastyczna przygodę w realu! Podchody to gra terenowa, w którą można się bawić o każdej porze roku w parku, w ogrodzie czy lesie. Generalnie zabawa polega na tym, że jeden rodzic gdzieś chowa siebie lub jakiś „skarb”, zostawiając różne wskazówki – strzałki namalowane na piachu, kredą na chodniku albo ułożone z patyków, listy ze wskazówkami niezbędnymi do odnalezienia go, różne zadania do wykonania. Rodzic z dzieckiem (lub dziećmi) udaje się na poszukiwania SKARBU, odczytując po drodze zostawione znaki i wskazówki oraz wykonując zadania po to, by w końcu dotrzeć do celu. Zabawę można uatrakcyjnić tym, że odnaleziony rodzic czeka na swoich dzielnych poszukiwaczy przy ekologicznym koszu piknikowym, wystarczy tylko zabrać wiklinowy kosz, lniany obrus i serwetki, drewniane miseczki oraz termos.

Uwaga! Miejsce zabawy i cała jej trasę trzeba zostawić w stanie nienaruszonym – zebrać kartki, sznurki i inne elementy, które wniosło się do lasu czy parku i wykorzystało do organizacji zabawy.

Eko-zabawki

Próbujesz zrobić coś dla planety, ale masz problemy z zapewnieniem dzieciom rozrywki bez użycia plastiku? Naucz swoje dzieci o „upcyklingu” i sposobach ratowania planety dzięki zabawnym i innowacyjnym pomysłom na rękodzieło:

  • Naczynia wielokrotnego użytku

Nigdy nie można mieć zbyt wielu naczyń do przechowywania: od wazonu po przybornik do szycia, a nawet pojemnik na szczoteczki do zębów. Przecież zawsze są rzeczy, które wymagają uporządkowania. Zamień stare puszki czy słoiki w urocze, bezodpadowe rozwiązania do przechowywania. Można je pomalować, ozdobić cekinami, a nawet owinąć sznurkiem, aby uzyskać piękny efekt.

  • DIY papier dekoracyjny

Kupowanie gotowych torebek na prezent jest już passe. Teraz sam możesz z dzieckiem wykonać piękny i ekologiczny papier do pakowania. Wystarczy, że papier z recyklingu ozdobisz wzorkami wykorzystując stemple z ziemniaka i voilà.

  • Piłkarzyki

Wystarczy papierowe pudełko po butach (boisko), kilka patyczków do szaszłyków (stelaż dla „piłkarzy”), spinacze do bielizny („piłkarze”), korek (uchwyty do patyczków) oraz kawałek folii aluminiowej (zwinięty w piłkę). Po przeciwnych stronach pudełka wytnij nożykiem dwa otwory, w których zmieści się piłka. W boczne ścianki powbijaj patyczki do szaszłyków w równych odległościach od siebie. Na patyczki ponakładaj klamerki w konfiguracji 1-2-3-3-2-1. Klamerki możesz ozdobić taśmą, tym samym odróżniając od siebie zawodników przeciwnych drużyn. Proste? 🙂

  • Własny obraz

Jeśli byliście niedawno na wycieczce w parku lub lesie i nazbieraliście sporo szyszek, listków czy kawałków kory teraz możecie to wykorzystać. Wystarczy na wewnętrznej stronie nakrywki pudełka po butach nakleić dobrym klejem (np. wikolem) swoje skarby przyniesione z ostatniej eskapady, dodać ziarna lub kasze znalezione w domowej spiżarce i dzieło gotowe. To również dobry sposób na odświeżenie starej już drewnianej ramki.

Kiedy rodzice są pytani, czego chcą dla swoich dzieci, większość udzielałaby tej samej odpowiedzi: szczęścia. A szczęśliwe dzieci to zdrowe dzieci, pełne marzeń, otwarte na świat, który z radością chronią.