Eko-pakowanie na wakacje

Eko-pakowanie na wakacje

Eko-pakowanie na wakacje

Podróżując podziwiamy najpiękniejsze zakątki świata i pragniemy, by kolejne pokolenia mogły zastać je równie piękne. Dlatego dla wielu podróżników, świadomość ekologiczna i troska o otaczający świat to część ich pasji.

Jednym ze sposobów, jak stać się bardziej ekologicznym podróżnikiem, jest odpowiedzialne pakowanie. Oto nasza przyjazna środowisku lista rzeczy do spakowania, która zawiera niezbędne przedmioty na podróż. Zapakuj ekologiczny niezbędnik podróżny i produkuj mniej odpadów na drodze. Jedną z najlepszych rzeczy na tej liście jest to, że możesz używać większości tych produktów codziennie, nie tylko w podróży.

Butelka z filtrem wody

Elegancka, praktyczna czy w militarnym stylu butelka filtrująca wodę to idealne akcesorium dla podróżników, którzy lubią wędrować przez odległy las, rowerem lub podróżować do krajów, w których czysta woda nie jest łatwo dostępna. Wysokiej klasy butelka z recyklingowego materiału, z systemem filtracji wody umożliwia podróżującym picie wody ze stawów, jezior, rzek lub strumieni. Wyjątek stanowi woda słona, która nie nadaje się do filtrowania w tego typu rozwiązaniach.

Latem, gdy intensywniej się pocimy, stałe uzupełniane płynów jest niezbędne. Brak konieczności myślenia o wodzie przez cały czas w drodze i bycie bardziej ekologicznym to w rzeczywistości genialny pomysł, w który warto zainwestować. Co ciekawe, pustą butelkę bez problemu można przenieść przez kontrole bezpieczeństwa na lotnisku. Jedna butelka na całe wakacje? Zdecydowanie tak!

Jeśli lubisz pić przez słomkę wybierz takie wielokrotnego użytku, istnieją alternatywy ze stali nierdzewnej.

Krem z filtrem bezpieczny dla… rafy koralowej

Rafy koralowe to coś więcej niż tylko doskonałe widoki dla miłośników nurkowania. Ten ekosystem chroni linie brzegowe przed falami, burzami i powodziami oraz zapewnia milionom ludzi na całym świecie możliwości zatrudnienia poprzez rybołówstwo i turystykę.

Niedawne badania[1] wykazały, że każdego roku około 14 000 ton kremów przeciwsłonecznych trafia do światowych raf koralowych, powodując nieodwracalne szkody. Największy winowajca to przede wszystkim Benzophenone 3 (inaczej oxybenzone), który zaburza działanie hormonalne parzydełkowców, uniemożliwiając ich rozmnażanie. Dlatego też warto stosować naturalnie występujące filtry wykorzystując oleje, np. olej z pestek malin, nasion marchwi, czy ostatnio dość popularny olejek buriti lub można też kupić gotowy krem hypoalergiczny. Taki bez filtrów chemicznych i nanocząsteczek, który gdy w trakcie kąpieli spłynie z ciała, nie zaszkodzi żywym organizmom. Ważne, by posiadał certyfikat Eco Care, co oznacza, że według organizacji certyfikującej Ecoreach jest w 100% bezpieczny dla środowiska.

Ręcznik z tysiąca jednej nocy

Ręczniki plażowe są zbyt nieporęczne, ręczniki z mikrofibry zanieczyszczają nasze środowisko: jeśli musisz podróżować z ręcznikiem, jakie masz opcje ekologiczne?

Lekkie, kompaktowe i dość szybkoschnące, pozyskiwane etycznie ręczniki tureckie są idealną alternatywą dla konieczności przewożenia w bagażu dużych, ciężkich, wątpliwych pod względem biodegradowalności ręczników. Także pomagają ograniczyć niepotrzebne pranie ręczników w pensjonatach lub hotelach.

Nie zdążysz takiego nabyć? Nic straconego – bawełniana chusta, sarong czy pareo równie dobrze sprawdzi się w tej roli. To genialny ręcznik plażowy, nowa sukienka oraz turban osłaniający głowę – wszystko w jednym.

Bambus w piasku? O tak!

Bambusowe zabawki plażowe, to biodegradowalna i wspaniała alternatywa dla toksycznych, cienkich plastikowych zabawek, które możesz znaleźć na każdej plaży na świecie. Szukaj zabawek wykonanych z niebielonego kompostowalnego bambusa i bioplastiku lub z uchwytem ze sznurka konopnego. Chociaż zabawki nie pękną, to wciąż mogą się zgubić. Ale możesz wtedy czuć się bezpiecznie wiedząc, że nie będziesz przyczyniał się do plastikowej zagłady w naszych pięknych oceanach.

Torba-borba w wersji eco

Mówiąc o torbach – plastikowe torby są jednym z najgorszych konsumenckich plastików. Jednak łatwo ich uniknąć, jeśli przyniesiesz własną torbę na zakupy. Są super-lekkie i składane, więc nie muszą zajmować dodatkowego miejsca w Twojej torebce czy plecaku. I może służyć jako torba na zakupy z pamiątkami lub dodatkowe miejsce do przechowywania, gdy Twój plecak lub bagaż zaczną się przepełniać. Łatwo w nie zapakujesz wszystkie Twoje plażowe must-have.

A jeśli wciąż nie masz idealnie wielkiej torby na wakacje i jesteś fanem DIY (zrób to sam) możesz bez problemu uszyć ją z ręcznika i grubej lnianej taśmy.

Śniadaniówka… na cały dzień

Jeśli masz jakieś resztki po gotowaniu w hostelu lub campingu poprzedniej nocy, lub po prostu chcesz, aby banan nie rozpaćkał się pod ciężarem innych rzeczy w plecaku,  rozważ pakowanie pojemników na żywność wielokrotnego użytku. Są o wiele lepsze niż pojemniki[2], które restauracja zapewnia na jedzenie, które chcesz spakować na wynos, a także utrzymują świeżość produktu podczas długich podróży. Dobrze zapakować do kompletu wielorazowe sztućce z metalu czy bambusowe, będą ekologicznym uzupełnieniem zestawu.

Warto zainwestować w taki pojemnik, bo jest to jedna z rzeczy, z której korzystamy zarówno w podróży, jak i w domu.

Pakiet higieniczno-ekologiczny

Jak zastąpić zwykłe mydło, szampon, odżywkę i inne przybory toaletowe znajdujące się w plastikowych butelkach? Małe butelki podróżne z pewnością nie są rozwiązaniem. Ale to nie tylko dotyczy plastikowego pojemnika lecze także samego produktu. Większość kosmetyków można dziś kupić w wersji biodegradowalnej, co jest dużo lepsze dla natury.

Mydło w kostce to już klasyk, ale czy słyszałeś o szamponie w kostce? Potrafi wytworzyć ogromną pianę za pomocą zaledwie kilku przesunięć po mokrych włosach. Jak przechowywać je ekologicznie – w metalowych puszkach! Pozwól im trochę wyschnąć przed zamknięciem pokrywki, w przeciwnym razie utkną w pojemniku. Możesz również sięgnąć po balsam do ciała w kostce, przechowywany w zwyczajnej papierowej torbie.

Dorzuć do tego bambusową szczoteczkę do zębów, pastę w pastylkach, zapakuj w jutowy woreczek (ten co kupiłeś z myślą o przechowaniu warzyw) i et voilà.

Gniazda zasilane energią słoneczną

Znalezienie niezawodnego sposobu ładowania sprzętu często może być dużym problemem dla podróżnych w drodze. Jeśli lubisz ekologiczny styl, a jesteś blisko techniki, postaw na energię słoneczną! Miej zawsze telefon, tablet, głośniki naładowane i gotowe do wyjścia na plażę. Wystarczy, ze wybierzesz przenośne gniazdo solarne lub ładowarkę. To rozwiązanie idealne na wycieczkę lub letnią przygodę bez względu na to, czy jesteś poza górskimi szlakami czy w eko-domku.

Praktykuj zrównoważoną turystykę

Odpowiedzialny podróżnik wie, że konieczne jest zmniejszenie śladu węglowego podróży i złagodzenie oddziaływania na kraje i ich mieszkańców, zalewanych w sezonie przez turystów. Turystyka zrównoważona to przede wszystkim:

  • minimalizacja ilości odpadów – decyduj się na materiały wielokrotnego użytku,
  • ochrona środowiska naturalnego – dbaj o czystość i piękno, przestrzegaj zasad i przepisów (np. ustalonych na szlakach czy w parkach narodowych),
  • ochrona społeczeństw lokalnych i zwierząt – sprawdź wcześniej programy turystyczne i upewnij się, że nie krzywdzą one innych istot (np. zrezygnuj z jazdy na słoniu w egzotycznym miejscu),
  • wspieranie lokalnych firm – wybieraj lokalne restauracje oraz noclegi,
  • kupowanie lokalnie – zamiast masowo produkowanych pamiątek wspieraj lokalne rękodzieło,
  • Zmniejsz ślad węglowy w transporcie  –  chodź, zwiedzaj na pieszo, wybierz rower, korzystaj z transportu publicznego i używaj samochodu w ostateczności. Wybierz takie destynacje, gdzie nie trzeba będzie dolecieć samolotem.

Warto wypróbować te proste wskazówki. I chociaż podróżowanie nigdy nie będzie w 100% całkowicie zrównoważone, wierzymy, że każdy z nas może coś zmienić, a suma tych małych zmian uczyni nasz świat lepszym miejscem. Nawet jeśli zastosujesz kilka z nich już pozytywnie wpłyniesz na środowisko naturalne oraz i realnie zaoszczędzisz sporo pieniędzy.


[1] Badania National Institute of Environmental Health Science z 2008 roku, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291018/

[2] Od 3 lipca 2021 wchodzi w życie w Polsce Dyrektywa w sprawie tzw. Single-Use Plastic. Wykluczone zostaną produkty jednorazowego użytku, które na największą skalę przyczyniają się do zanieczyszczenia mórz i oceanów w Unii Europejskiej.