Dzień Matki

Dzień Matki

Dzień Matki

Dzień Matki to dzień, w którym pokazujemy naszym mamom, jak bardzo są dla nas ważne, jak bardzo są przez nas kochane i jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za wszystko, co od nich dostaliśmy. Dzień Matki jest obchodzony na całym świecie, ale nie ma jednej, wspólnie ustalonej daty – w różnych krajach obchodzony jest w różnych miesiącach, także zimowych. W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja i tego dnia świętują tylko polskie mamy. Co ciekawe, w niektórych krajach (np. w Stanach Zjednoczonych), Dzień Matki jest świętem narodowym, a więc wolnym od pracy!

Skąd wziął się Dzień Matki?

Początków można dopatrywać się już w starożytności, kiedy szczególnym kultem otaczano matki – boginie. Odbywały się wtedy uroczystości, których celem było oddanie im szacunku poprzez złożenie ofiar oraz datków. Jednak z biegiem lat kult ten powoli zanikał, by odżyć dopiero w 1907 roku. Wtedy to Anna Jarvis, Amerykanka, zrozpaczona po śmierci swojej mamy, dążyła
do ustanowienia święta, które podkreślałoby i doceniałoby miłość, dobro i poświęcenie wszystkich matek. Jej pomysł spodobał się ówczesnym władzom i już w 1914 roku Kongres ustanowił Dzień Matki jako święto narodowe w każdą drugą niedzielę maja i tak jest do dziś. W kolejnych latach pomysł świętowania Dnia Matki rozlał się po świecie. Do Polski to święto dotarło w 1914 roku, a pierwszy Dzień Matki celebrowano 26 maja 1914 roku w Krakowie.

Mama

Mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu
i wsparciem w trudnych chwilach.  To mama zaspokajała nasze podstawowe potrzeby, gdy byliśmy dziećmi – tuliła, karmiła, dmuchała na najmniejszą rankę po upadku, by mniej bolało.
Była wspaniałym motywatorem i dopingowała nas, nawet kiedy realizowaliśmy najbardziej szalone pomysły. A jej wsparcie nie jednokrotnie pozwoliło nam na pokonanie przeciwności.
Tak też jest teraz, gdy jesteśmy dorośli. Dla Mamy zawsze będziemy dziećmi, które będzie strzegła i którym będzie pomagała.
Pamiętaj, aby doceniać swoją mamę, póki jeszcze możesz.
Nie tylko w Dniu Matki. Na co dzień dbajmy, by czuła się w naszych oczach wyjątkowa.

Jak możemy docenić Mamę? Co podarować jej w tym pięknym dniu?

Już od najmłodszych lat obsypujemy nasze mamy kwiatami, laurkami, słodyczami, życząc im wszystkiego co najlepsze.
W przedszkolach oraz w najmłodszych klasach szkół podstawowych odbywają się przedstawienia dedykowane mamom, a dzieci wręczają im własnoręcznie przygotowane prezenty,
laurki a nawet papierowe kwiaty! Najważniejsza jest bowiem pamięć, czas i uwaga. Nie liczy się wartość prezentów, ale każdy gest i pokazanie mamie, że ją kochamy oraz że pamiętamy o niej. Co my, dorośli, możemy podarować mamom? Oto nasze podpowiedzi:

 • Wspólnie spędzony czas, który jest czymś najcenniejszym,
  co możemy podarować. W tym roku 26 maja wypada
  w niedzielę. Jest to dla większości z nas dzień wolny od pracy. Warto wykorzystać tę okazję i zaplanować wspólny dzień.
  Może to być wspólne wyjście na obiad do restauracji czy też na poobiedni deser do kawiarni. Może to być wycieczka za miasto, spacer i rozmowy. A może weekendowy wyjazd do SPA
  i oderwanie się od natłoku codziennych obowiązków?
  Taka chwila wytchnienia, zadbania o siebie? Niejedna mama byłaby przeszczęśliwa!
 • Bukiet kwiatów z dołączoną kartką z życzeniami. Aby piękno kwiatów cieszyło dłużej, zastanówmy się nad podarowaniem pięknych roślin doniczkowych. Dla fanek układanek możemy wybrać piękną roślinę z klocków popularnej marki.
 • Personalizowany wisiorek lub bransoletka, na których można wygrawerować imię mamy lub krótki, własny wymyślony tekst.
 • Voucher na zajęcia, które pomogą mamie udoskonalić zdobyte już przez nią umiejętności albo spowodują, że będzie mogła nauczyć się czegoś nowego. Może to być voucher na zajęcia związane z pracą albo z hobby. Może zajęcia sportowe?
  Zajęcia tańca? A może lekcja makijażu, którego sztukę mama opanuje pod okiem eksperta?
 • Sesja zdjęciowa, która będzie zarówno cudowną pamiątką,
  jak i zabawą.
 • Wspólne wyjście do teatru lub kina – wszystko, by oderwać mamę od rutyny codziennego dnia.
 • Zaproszenie mamy na chwilę odpoczynku w salonie piękności, aby przez kilka chwil poczuła się jak prawdziwa królowa. Manicure, pedicure, a może nowa fryzura?
 • Zaproszenie na profilaktyczny przegląd zdrowia, czyli kompleksowy zestaw badań, który sprawdzi stan zdrowia mamy. Dodatkowo, konsultacje ze specjalistą sprawią, że mama dowie się, jak powinna o siebie dbać, by zapobiec wystąpieniu ewentualnych chorób w przyszłości.

Prezent dla mamy nie musi być kosztowny. Ale powinniśmy zwrócić uwagę na to, co nasza mama lubi i z czego najbardziej by się ucieszyła. Prezent ma pozytywnie zaskoczyć, sprawić radość
i spowodować, że nasza mama poczuje się wyjątkowa i kochana.