Dzień Mamy! Jak okazać mamie troskę

Dzień Mamy! Jak okazać mamie troskę

Dzień Mamy! Jak okazać mamie troskę

26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Jest to wyjątkowy dzień w roku, kiedy szczególnie doceniamy mamy za trud włożony w nasze wychowanie, opiekę, wsparcie w lepszych i gorszych chwilach, troskę, pomoc oraz bezwarunkową miłość.

Historia czczenia tego dnia sięga już czasów starożytnych, kiedy kultem otaczano matki – boginie, symbole płodności i urodzaju. Często wtedy obchodom święta towarzyszyły zabawy związane z nadejściem wiosny i nowym życiem. Polska tradycja Dnia Matki wywodzi się z Krakowa, gdzie święto było po raz pierwszy obchodzone w 1914 roku i od tego czasu Dzień Matki świętuje się co roku, zawsze 26 maja.

Mama nie tylko od święta…

Niewątpliwie mama jest dla każdego jedną z najważniejszych osób na świecie. To ona jest naszą najlepszą powierniczką i oparciem, szczególnie w trudnych chwilach. To ona zaspokajała nasze podstawowe potrzeby jako dziecka, a potem dorosłego człowieka – bezpieczeństwo, karmienie i tulenie, zaufanie, przywiązanie i zaproszenie do miłości. Relacje, jakie nawiązują się pomiędzy matką a dzieckiem, stanowią jedną z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejszą, z więzi międzyludzkich. Mają one ogromny wpływ na dorosłe życie każdego człowieka. To właśnie stosunki rodzinne w dużej mierze odpowiadają za późniejsze relacje z innymi ludźmi, podejście do życia, stosunek do własnego ciała oraz wiele innych ważnych aspektów w dorosłym życiu. Dlatego czerpmy z doświadczenia życiowego mamy, słuchajmy jej cennych rad, utrzymujmy dobre relacje i dbajmy o nie oraz sprawmy, by nasza mama czuła się przy nas wyjątkowo… nie tylko od święta.

Celebrujmy ten szczególny dzień w roku – Dzień Matki

Nieodłącznym elementem pozytywnych relacji z mamą są także szczere rozmowy o uczuciach. Możemy pokazać i dać mamie odczuć, że ją kochamy, podziwiamy i doceniamy. Możemy to zrobić na wiele sposobów – wręczając upominek, mówiąc jej za co jesteśmy wdzięczni, ale także spędzając z nią czas w wyjątkowy sposób.

Wręczanie mamie upominków z okazji jej święta już od najmłodszych lat zaszczepia w nas, dzieciach umiejętność wyrażania uczuć i wdzięczności. Najmłodsze dzieci najczęściej własnoręcznie przygotowują prezent dla mamy w postaci pięknie pokolorowanych laurek, obrazków i życzeń. Jest to też dzień, w którym dzieci biorą udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję przedstawieniach – śpiewają piosenki oraz recytują wierszyki. Starsze dzieci idą krok dalej kupując ulubiony kwiat czy drobny upominek. Wszystko po to, by wywołać uśmiech na twarzy ich mamy, dostać całusa i ogromnego przytulasa.

Będąc zaś dorosłym dzieckiem często zastanawiamy się co podarować mamie, by poczuła się doceniona i szczęśliwa, a jednocześnie, by prezent sprawił jej przyjemność i nie wylądował jako nieprzydatny gdzieś na dnie szafy. Bez wątpienia najbardziej trafionym prezentem będzie ten, w którego przygotowanie włożymy najwięcej czasu, serca i zaangażowania. Oto kilka propozycji na niematerialne prezenty z okazji Dnia Matki:

 • Wspólny czas, spacer, rozmowa… bez pośpiechu, bez patrzenia na zegarek, za to według zasady „czas jest ważniejszy niż złoto”. Spędź z mamą dzień/popołudnie/wieczór. Tylko ty i mama. Rozmowa i uścisk są często więcej warte niż niejeden prezent.
 • Wspólny wyjazd. Dla mam, które rzadko widują swoje wnuki idealnym prezentem będzie zorganizowanie krótkiego wyjazdu z wnukami. Dla tych zaś, które wnukami opiekują się na co dzień warto zorganizować wyjazd do SPA lub innego spokojnego miejsca, w którym będą mogły w pełni się zrelaksować.
 • Nowe umiejętności. Kurs garncarstwa, tańca, warsztaty kulinarne, kurs szycia lub programowania komputerowego – w zależności od upodobań mamy i taki, o którym zawsze marzyła, ale zawsze brakowało jej czasu na jego realizację.
 • Blisko kultury. Wspólne wyjście do kina, teatru lub też na uroczystą kolację do wykwintnej restauracji – wszystko, by oderwać mamę od codziennych obowiązków i pozwolić zanurzyć się w świecie kultury.
 • Wspólna sesja zdjęciowa, która jednocześnie będzie pamiątką oraz świetną, radosną zabawą.
 • Własnoręcznie zrobiona książka kucharska według wybranego klucza (np. proste do przyrządzenia potrawy z państw czy regionów, które odwiedziłyście razem lub też twoje potrawy, które mama wyjątkowo lubi).
 • Przegląd profilaktyczny zdrowia, czyli kompleksowy pakiet badań kontrolnych, który sprawdzi stan zdrowia mamy. Dzięki konsultacji ze specjalistą, mama dowie się także co zrobić, by zapobiec występowaniu ewentualnych chorób w przyszłości. I mama i ty będziecie spokojne, że z jej zdrowie jest pod kontrolą.

Prezent dla mamy nie musi być ani kosztowny, ani wyszukany. Liczą się pamięć, chęci i zaangażowanie, które budują szczere i głębokie relacje z mamą.

Ciekawostki na temat Dnia Matki:

 • W Polsce jako jedynym kraju na świecie Dzień Matki obchodzimy 26 maja.
 • W niektórych krajach na świecie np. w Rosji, Bułgarii, Armenii czy Białorusi Dzień Matki obchodzony jest wspólnie z Dniem Kobiet.
 • W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki jest świętem narodowym. Na ulicach pojawiają się flagi, które są symbolem Amerykańskich Matek Narodu.
 • W Anglii i Szkocji to święto nazywane jest Niedzielą u Matki – Mothering Sunday.
 • W Mongolii Dzień Mamy obchodzony jest wraz z Dniem Dziecka i jest to jedyny kraj, w którym to święto obchodzone jest dwa razy w roku (1 czerwca i 8 marca).
 • W północnej części Hiszpanii tradycją jest podawanie mamie śniadanie do łóżka.
 • Tradycją w chińskich domach jest obdarowywanie mam białymi liliami. Kwiat ten ma szczególne znaczenie. Matki sadzą go, gdy dzieci opuszczają dom. Podobno po tym, czy roślina jest silna i zdrowa mamy wiedzą, jak wiedzie się ich dzieciom.

Mimo tego, że Święto Mamy w każdym kraju wpisane jest w inny dzień w kalendarzu i mimo, że każdy kraj ma inne tradycje wpisane w Święto Mamy, łączy je jedno: chwila, gdy dzieci spędzają czas z mamami i starają się wspólnie uczcić ich ciężką pracę oraz zaangażowanie w wychowanie pociech, zanim te wyruszą w wielki, dorosły świat.