Badanie „Global Trends 2024” IPSOS, oparte na opiniach ponad 50 tysięcy osób z 50 krajów, reprezentuje 74% globalnej populacji i 90% światowej gospodarki. Jego wyniki pokazują,
że jesteśmy pesymistycznie nastawieni do stanu świata, ale jednocześnie pełni nadziei i optymizmu co do swojej własnej przyszłości. Wobec tego wyróżniamy trendy, które warto uwzględnić w planach biznesowych.
Optymizm lokalny, pesymizm globalny
Jednym z głównych wniosków z badania jest różnica między optymizmem dotyczącym przyszłości osobistej a pesymizmem wobec przyszłości świata. W skali globalnej 67% badanych czuje się optymistycznie względem własnych perspektyw, natomiast tylko 31% jest pełnych nadziei w odniesieniu do losów świata. W Polsce również obserwujemy ten trend – 69% badanych Polaków jest optymistycznych co do własnej przyszłości, ale tylko 29% pozytywnie ocenia przyszłość globalną. Te wyniki mogą sugerować rosnący indywidualizm, gdzie ludzie koncentrują się na swoim bezpośrednim otoczeniu, postrzegając wyzwania globalne jako bardziej przytłaczające i mniej kontrolowalne.
.
9 najważniejszych trendów
.
Globalizacja i jej pęknięcia
Globalizacja pozostaje kluczowym zjawiskiem w naszym świecie, ale jej obraz staje się bardziej złożony. Choć 60% badanych dostrzega osobiste korzyści płynące z globalizacji, jednocześnie widzimy wzrost koncentracji na kwestiach lokalnych i narodowych. Tylko 47% badanych Polaków uznaje globalizację za korzystną dla siebie. Równocześnie 51%
z nich deklaruje dumę ze swojego kraju, co jest wyraźnie poniżej średniej globalnej wynoszącej 63%.
Dla firm globalnych wyzwaniem staje się znalezienie balansu między promowaniem globalnej tożsamości a budowaniem lokalnych więzi. Zatem kluczowe pytanie brzmi: jakie korzyści płynące z globalnej i lokalnej działalności mogą oferować firmy?
Rosnące podziały społeczne
Rosnące nierówności ekonomiczne i społeczne wywołują nowe napięcia takie jak: rozpad tradycyjnych struktur społecznych, pojawianie się nowych ideologii i radykalnych poglądów politycznych. Globalnie 48% badanych uważa, że imigracja ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, ale aż 62% z nich sądzi, że ich kraj przyjmuje zbyt wielu imigrantów. W Polsce, aż 70% badanych zgadza się, że duże różnice w dochodach i majątku są niekorzystne dla społeczeństwa, a 42% z nich zgadza się ze stwierdzeniem „W mojej rodzinie jest coraz więcej konfliktów między krewnymi, którzy nie podzielają tych samych wartości”. Ogółem badani uważają, że firmy powinny przyczyniać się do wyrównywania nierówności. Takie zaangażowanie może pomóc redukować napięcia społeczne – zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.
Firmy powinny odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy nasze wartości łączą, czy dzielą?
- Czy i jak możemy przyczynić się do łagodzenia napięć w naszym kraju?
- Czy i jak nasza strategia uwzględnia miliony ukraińskich konsumentów na naszym rynku?
Konsensus klimatyczny
Choć świat w coraz większym stopniu zgadza się co do konieczności walki ze zmianami klimatu, to istnieją rzeczywiste różnice między tymi, dla których klimat jest kwestią priorytetową, a szerszą populacją, która wykazuje mniejsze zaangażowanie. Aż 67% Polaków zgadza się, że jesteśmy na prostej drodze do katastrofy ekologicznej, jeśli nie zmienimy swoich nawyków. Firmy, które demonstrują troskę o środowisko i angażują konsumentów w działania proekologiczne, mają szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Dobrą odpowiedzią na ten trend może być skuteczne motywowanie ludzi i zespołów do zmian i zaangażowania w kwestie środowiskowe.
Technologia – obietnica i zagrożenie
Technologia budzi jednocześnie fascynację i obawy. Globalnie większość ludzi wierzy, że nowoczesne technologie rozwiążą nasze problemy w przyszłości – z czym zgadza się również 64% badanych Polaków. Z drugiej strony, ponad połowa ludzi na świecie sądzi, że postęp techniczny niszczy nasze życie. Co więcej, ten niepokój istotnie wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat – obawiamy się wpływu technologii na naszą karierę zawodową i zdrowie psychiczne. To zdanie podziela aż 57% badanych z Polski.
Wobec tego zadaniem firm jest budowanie zaufania przez oferowanie bezpiecznych rozwiązań oraz komunikowanie wymiernych korzyści, jednocześnie łagodząc obawy dotyczące utraty prywatności, dezinformacji, cyberzagrożeń i potencjalnej utraty pracy.
Zdrowie jako priorytet
Zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, staje się coraz ważniejsze na całym świecie. Dostrzegamy zależności pomiędzy naszą kondycją a otoczeniem społecznym, w którym funkcjonujemy. Oczekujemy dłuższego życia, a technologia ułatwia monitorowanie naszego zdrowia i wspiera nowe terapie wkraczające na rynek. W Polsce 84% badanych chce mieć większą kontrolę nad swoimi decyzjami zdrowotnymi, 80% z nich deklaruje, że powinni lepiej dbać o swoje ciało, a 83% uważa, że powinni bardziej dbać o zdrowie psychiczne. Jest to szansa dla firm, by promować zdrowe wybory, oferując innowacyjne i dostępne rozwiązania, które wpisują się w rosnące potrzeby konsumentów. Główne wyzwania, przed jakimi stoją firmy w kontekście rosnącej troski o zdrowie to odpowiedź na starzejące się społeczeństwa, przy jednoczesnym promowaniu stylu życia, który przyczynia się do długoterminowego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Nostalgia
Dla wielu osób na świecie nostalgia za przeszłością staje się reakcją na szybko zmieniające się normy: 57% globalnych badanych chciałoby, aby ich kraj był taki, jak kiedyś. Nostalgiczny powrót do wyidealizowanej przeszłości może wiązać się z tęsknotą za wcześniejszymi wartościami, rolami społecznymi i płciowymi. Ta sytuacja wywołuje napięcie: to, co niektórzy postrzegają jako postęp, dla innych może być odejściem od tradycyjnych wartości, które są im bliskie, a w rezultacie czują zagrożenie, że coś stracą. Badania pokazują, że 52% Polaków chce, aby w ich kraju było tak, jak dawniej; 56% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że istnieją tylko dwie płcie – męska i żeńska, natomiast 39% badanych Polaków uważa, że główną rolą kobiet w społeczeństwie jest bycie dobrymi matkami i żonami.
Chociaż nostalgia pozostaje potężnym narzędziem dla firm, które chcą budować więzi, warto pamiętać, że „stare dobre czasy” nie zawsze były tak samo dobre dla wszystkich.
Niezależnie od tego, chcąc budować przewagę konkurencyjną, firmy mogą wziąć na warsztat ten trend, odpowiadając sobie na pytania:
- Czy nasza strategia marketingowa odwołuje się nostalgii lub tradycji?
- Czy realizujemy ją w sposób, który nie będzie dla nikogo wykluczający?
- Czy nasza komunikacja nie utrwala żadnych stereotypów?
Nowy nihilizm
Coraz trudniejsze realia finansowe powodują, że niektórzy rezygnują z życiowych celów, takich jak kupno domu, założenie rodziny czy stabilna kariera. Wielu z nich przyjmuje postawę, że lepiej jest żyć dniem dzisiejszym, bo jutro jest nieprzewidywalne. Polacy także wpisują się w ten trend – 39% badanych uważa, że najważniejsze jest korzystanie z życia tu i teraz,
a jutrzejsze problemy same się rozwiążą. Firmy mogą pomóc konsumentom realizować ich aspiracje, ale powinny też zachować odpowiedzialność w oferowaniu produktów typu „kup teraz, zapłać później”, aby unikać pogłębiania zadłużenia. Zadaniem firmy jest odpowiedzialnie korzystanie z tego trendu, uwzględniające osobiste obawy
i troski klientów, a także wynikające z nich decyzje życiowe.
Siła zaufania
W świecie przesyconym informacjami i pełnym fake newsów, zaufanie stało się rzadkim i cennym zasobem. Zaufanie do marek i instytucji to niezmiennie kluczowy czynnik
w podejmowaniu decyzji przez konsumentów. Aż 73% badanych Polaków deklaruje, że stara się kupować produkty marek zgodnych z ich wartościami, ale 51% z nich przyznaje,
że rzeczywiste doświadczenia są gorsze od składanych obietnic firm. Wiarygodność firm wzmacniana jest przez autentyczność i konsekwencję w działaniu, niezbędne do pozyskania
i utrzymania zaufania klientów. Klienci coraz częściej będą zwracać uwagę na to, czy firma zawsze dotrzymuje swoich obietnic? Czy zawsze jest wierna swoim wartościom?
Skupienie na sobie
W obliczu niepewności, coraz więcej osób skupia się na sobie i swoim rozwoju. Dla niektórych samorozwój polega na spowolnieniu i unikaniu pośpiechu – dla innych jest to zaś kwestia osiągnięć i budowania statusu społecznego. Proporcja pomiędzy poszukiwaniem siebie a zadowoleniem z życia różni się zarówno pomiędzy krajami, jak i w samych krajach. Aż 63% badanych Polaków odczuwa presję z powodu licznych wyborów życiowych, 53% z nich coraz częściej odczuwa potrzebę spędzania czasu w samotności, a 40% mierzy swój sukces rzeczami, które posiada. Skoro tak z wielu nas mocno skupia się na samych sobie, szansą dla marek staje się pomaganie ludziom w wyrażaniu siebie i wzmacnianiu ich poczucia własnej wartości. Stąd wyzwanie: czy można pozostać spójną i wiarygodną firmą, jednocześnie wpierając ludzi w ich bardzo różnych dążeniach do indywidualizmu?
.
Badanie IPSOS „Global Trends 2024” pokazuje świat pełen wyzwań, ale i możliwości. W czasach, gdy społeczeństwa borykają się z globalizacją, kryzysem klimatycznym, nowymi technologiami oraz rosnącym indywidualizmem, kluczowe jest, aby firmy i instytucje publiczne angażowały się w zrozumienie tych potrzeb i odpowiedzialne reagowanie na dynamikę trendów, bez utraty spójności, autentyczności i siły własnych wartości.
Opracowanie własne na podstawie materiałów IPSOS.